MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Spaliło się ponad 5 tysięcy hektarów. Sytuacja jest opanowana, pożar został ugaszony (26.04.2020)

(red)
Biebrzański Park Narodowy
Biebrzański Park Narodowy. Pożar zniszczył ponad 5 tysięcy hektarów unikalnych terenów. Przy gaszeniu Biebrzańskiego Parku Narodowego pracowały setki strażaków z całego kraju. W sobotę wieczorem poinformowano oficjalnie, że pożar został ugaszony. Trwa szacowanie strat.

AKTUALIZACJA

POŻAR W BIEBRZAŃSKIM PARKU NARODOWYM - 26 KWIETNIA 2020

20:20 Prokuratura rozpoczęła czynności w sprawie pożaru w BPN

Materiał dowodowy został przekazany. Przesłuchiwani są pierwsi świadkowie

18:10 Dyrektor BPN wyznaczył nagrodę za wskazanie podpalacza

Jak podało Radio Białystok, Andrzej Grygoruk, dyrektor BPN wyznaczył nagrodę za wskazanie osoby, która przyczyniła się do pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym

14:00 Komunikat Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej

Po porannym rozpoznaniu przy użyciu śmigłowca policyjnego z kamerą termowizyjną oraz dronów strażackich zidentyfikowano jeszcze kilka punktów, które muszą sprawdzić patrole naziemne w Lasku Wroceńskim. Pozostałe skierowane tam siły przeszukują pogorzelisko pod katem ewentualnych zarzewi ognia i w razie potrzeby je dogaszają. Jeżeli sytuacja się nie zmieni w godzinach popołudniowych planowane jest stopniowe zwijanie linii gaśniczych i wycofywanie sił odwodów operacyjnych spoza województwa z obszaru Lasku Wroceńskiego. W chwili obecnej w działaniach gaśniczych zaangażowanych jest 27 zastępów straży pożarnej, 160 ratowników i 50 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Zgodnie z danymi obrazowania satelitarnego powierzchnia obszaru objętego pożarem wyniosła 5280 ha.

13:35 "Możliwe, że ogień spowodował nieodwarcalne straty nawet na setki lat"

Andrzej Grygoruk, dyrektor BPN o pożarze w Biebrzańskim Parku Narodowym

8:30 Minister Środowiska Michał Woś dziękuje strażakom

Dziękuję za heroiczną walkę z ogniem w naszej przyrodniczej perełce na skalę świata:strażakom Państwowa Straż Pożarna i druhom z OSP,pilotom samolotów i śmigłowców z Lasy Państwowe Ministerstwo Środowiska, policji i Straż Graniczna, żołnierzom patrolującym z powietrza i działającym na miejscu z Wojska Obrony Terytorialnej, pracownikom parku i leśnikom, ludności cywilnej wspierającej wszystkich walczących z żywiołem - napisał na swoim profilu na FB Minister Środowiska Michał Woś.

8:15 Meldunek ze straży pożarnej

W sobotę kontynuowane były patrole na odcinku pogorzeliska Grzędy-Kuligi pod kątem występowania nowych zarzewi pożaru i ewentualne ich dogaszanie. Pewne ogniska pożaru występowały na wschodnim skraju obszarze Lasku Wroceńskiego. Obszar rozpoznawany był zarówno z powietrza przy użyciu śmigłowca policyjnego oraz dronów Państwowej Straży Pożarnej. Zidentyfikowane rozgrzane punkty występujące na pożarzysku były przelewane wodą oraz przy użyciu dwóch śmigłowców gaśniczych z Lasów Państwowych wspomagających działania dogaszające prowadzone przez strażaków z ziemi. Śmigłowce gaśnicze naprowadzane były przez śmigłowiec policyjny z transmisją zdalną obrazu podczerwieni. Został także ustawiony drugi most przez rzekę co zwiększyło intensywność wymiany ludzi i sprzętu gaśniczego. Ok. 20.00 przy użyciu helikoptera policyjnego zostały wykonane zdjęcia pogorzeliska w podczerwieni. Podobne zdjęcia zostaną wykonane także jutro ok. godz. 9.00. W nocy planowany jest dalszy nadzór nad pogorzeliskiem i dogaszanie tlących się potencjalnych zarzewi pożaru. W działaniach gaśniczych było zaangażowanych 56 zastępów straży pożarnej, 326 ratowników i 50 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Zgodnie z danymi obrazowania satelitarnego powierzchnia obszaru objętego pożarem wyniosła 5280 ha.

8:10 Oficjalnie: Pożar ugaszony

Dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego poinformowała, że pożar w BPN został ugaszony. Strażacy prowadzić będą jednak na razie dyżury przy dozorze pożarowiska.

POŻAR W BIEBRZAŃSKIM PARKU NARODOWYM - 25 KWIETNIA 2020

20:00 Nocny dyżur strażaków

W dzień przy dogaszaniu pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym pracowało około 300 strażaków. Druhowie z OSP w miejscowościach Grzędy i Kuligi będą pełnić nocny dyżur przy dogaszaniu terenu.

9:40 Ponad trzy miliony zebrano w kilka dni

Wpłaty na rachunek bankowy Biebrzańskiego Parku Narodowego na wsparcie działania Ochotniczych Straży Pożarnych według informacji z dnia 25.04.2020 r. godz. 7.30 osiągnęły kwotę: 3.281.444,29 zł od 35.411 osób i firm.

9:30 Ponad setka strażaków pracowała w nocy na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego

Sytuacja z pożarem wydaje się być opanowana i trwa dogaszanie. Na terenie parku pracowało w nocy ponad stu strażaków, którzy dbali o to, by iskry nie przeniosły się na torfowiska, bo to by oznaczało ponowne zagrożenie pożarem. W komunikacie przekazanym przez BPN czytamy: Sytuacja jest opanowana. Dozorowany jest obszar pomiędzy Dębową Górą i Tchórzymi Grzędami (Basen Środkowy Północ Biebrzańskiego Parku Narodowego), gdzie utrzymują się zarzewia ognia. W pogotowiu trwają jednostki Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej. Trwają prace wojska związane z przeprawą promową w okolicy wsi Wroceń. Szacowana powierzchnia pożaru to ok. 6000 ha, w tym objęty pożarem został Las Wroceński o pow. 946 ha stanowiący enklawę w granicach Biebrzańskiego Parku Narodowego.

POŻAR W BIEBRZAŃSKIM PARKU NARODOWYM - 24 KWIETNIA 2020

14:35 Rzecznik prasowy Komendanta Głównego PSP: Przyczyną pożaru wypalanie traw

Krzysztof Batorski, rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej przyznał, że pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym został wywołany poprzez nieumyślne zaprószenie ognia - wypalanie traw. Obecnie sytuacja jest opanowana, choć na powierzchni strawionej ogniem (6 tys. hektarów) widoczny jest jeszcze w niektórych miejscach dym. Bardzo pomogły działania gaśnicze prowadzone z powietrza.

13:00 Śmigłowiec Bell-206 wesprze strażaków. Pożar gasi już sześć dromaderów

Do sześciu samolotów i śmigłowca Lasów Państwowych gaszących pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym, dołączy kolejny. Tym razem będzie to śmigłowiec Bell-206 z RDLP w Toruniu. Cały czas trwa dramatyczna walka o uratowanie parku narodowego, ostoi wielu gatunków rzadkich ptaków.

10:20 Już ponad 2,5 mln zł wpłaciliśmy na wsparcie OSP ratujących Biebrzański Park Narodowy

Według informacji z dnia 24.04.2020 r. godz. 7.30 osiągnęły kwotę: 2.562.584,72 zł od 30.717 osób i firm

09:05 Straż pożarna stawia na duże zrzuty wody

Po rozpoznaniu sytuacji z powietrza strażacy planują zrzuty wody na newralgiczne miejsca pożaru. 23.04.2020 samoloty zrobiły ponad 60 takich zrzutów; śmigłowiec, który bez lądowania nabierał wodę na miejscu około 200. W nocy obszar pożaru zabezpieczało około 150 strażaków. Punktowo pożar pojawiał się w lesie wroceńskim, w pobliżu miejscowości Grzędy i przy Kanale Woźnawiejskim

08:50 Dziś drugi dzień akcji Sokólskiego Ośrodka Kultury, który zbiera żywność i środki medyczne

Środki opatrunkowe, woda, kiełbasa, batony, a nawet ogórki kiszone - takie rzeczy zostawiali w czwartek mieszkańcy Sokółki w siedzibie Sokólskiego Ośrodka Kultury. Więcej: Środki opatrunkowe, woda, kiełbasa, batony, a nawet ogórki kiszone - takie rzeczy zostawiali w czwartek mieszkańcy Sokółki w siedzibie Sokólskiego Ośrodka Kultury

07:34 Akcję gaśniczą wspomagają dwa policyjne śmigłowce

Z pokładu blackhawka koordynowane są loty pozostałych maszyn

Więcej: Policyjne śmigłowce wspierają akcję gaśniczą (zdjęcia, wideo)

07:27 Sześć samolotów i helikopter. Non-stop kilkanaście godzin w powietrzu. Piloci zrobili ponad 200 nalotów (!!!!!!)

Te hektolitry wody ratują Biebrzański Park Narodowy

POŻAR W BIEBRZAŃSKIM PARKU NARODOWYM - 23 KWIETNIA 2020

13:27 W miejscowości Grądy-Woniecko załoga śmigłowca biorącego udział w akcji gaśniczej Biebrzańskiego Parku Narodowego została oślepiona laserem

Ludzka bezmyślność nie zna granic. Najpierw przez wypalanie traw doszło do największego od lat pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym. A teraz podczas akcji śmigłowca jego załoga została oślepiona laserem przez mieszkańców pobliskiej miejscowości. Sprawa została zgłoszona do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

12:29 Kibice Jagiellonii Białystok pomagają strażakom walczącym z pożarem Biebrzańskiego Parku Narodowego

Więcej przeczytasz w: #JagaPomaga

12:13 Wiatr utrudnia pracę strażakom. Wszyscy czekają na deszcz

11:37 Wsparcie dla strażaków walczących z pożarem Biebrzańskiego Parku Narodowego

- Nie zostawiliśmy strażaków w potrzebie – powiedział marszałek Artur Kosicki tuż po zakończeniu akcji przekazywania druhom z OSP Goniądz posiłków i wody, jaka miała miejsce w środę (04.22). Strażacy z tej jednostki od kilku dni walczą z szalejącym pożarem ogromnej połaci Biebrzańskiego Parku Narodowego.

11:28 Początek pożaru w okolicach Kopytkowa

Źródłem pożaru, który strawił już 10 procent Biebrzańskiego Parku Narodowego jest prawdopodobnie wypalanie traw w pobliżu miejscowości Kopytkowo. To tam interweniowali strażacy już w niedzielę wieczorem. Ogrom zniszczeń najlepiej ukazują nagrania z drona:

10:00 W akcji gaśniczej bierze udział 37 zastępów straży i 218 osób.

Zobacz: Strażacy walczą na trzech odcinkach w pobliżu miejscowości Kuligi, Wroceń i Grzędy. Najtrudniejsza sytuacja jest na ostatnim odcinku. W działaniach wykorzystywanych jest 6 samolotów gaśniczych, śmigłowiec gaśniczy, śmigłowiec straży granicznej oraz drony.

8:03 W walce z pożarem parku strażakom pomagają też patrolowe śmigłowce policyjne.

Zobacz:

7:26 Nie czekając na rząd kolejne osoby spieszą na pomoc wyczerpanym strażakom.

Potrzebują oni:

  • środków na oparzenia
  • napojów izotonicznych
  • kabanosy, batony energetyczne

7:00 Strażacy walczący z pożarem otrzymują pomoc od mieszkańców. Każdy może wesprzeć druhów.

Sprawdźcie jak:

POŻAR W BIEBRZAŃSKIM PARKU NARODOWYM - 22 KWIETNIA 2020

20:26 Dym znad Biebrzy dotarł nad Białystok

17:58 Miliony z Ministerstwa Klimatu na pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym

Ministerstwo Klimatu przeznaczy do 5 mln zł dofinansowania z programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na przeciwdziałanie klęsce żywiołowej i likwidacji jej skutków po zakończeniu pożaru trwającego w Biebrzańskim Parku Narodowym. Jak podkreśla minister klimatu Michał Kurtyka sytuacja w Biebrzańskim Parku Narodowym jest bardzo poważna.

15:32 MSWiA wysyła większe siły do BPN

  • Opanowanie pożaru Biebrzańskiego Parku Narodowego to w tej chwili priorytet dla straży pożarnej. Dlatego zdecydowałem o wysłaniu na miejsce dodatkowych funkcjonariuszy z Centralnego Odwodu Operacyjnego Komendanta Głównego PSP oraz Kompanii Gaśniczej Warmia i Mazury. Akcję z powietrza będą także wspierały dwa policyjne śmigłowce – jeden Black Hawk i jeden Bell – poinformował minister SWiA Mariusz Kamiński.

15:11 Podczas pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym utworzyła się trąba powietrzna

Zobacz wideo: Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym - trąba powietrzna (źródło: @998Grajewo/Twitter)

14:59

Ministerstwo Środowiska zapowiada, że są pieniądze na akcję gaśniczą w Biebrzańskim Parku Narodowym. Resort w pełni sfinansuje wszystkie koszty związane z ratowaniem palącego się od niedzieli największego w kraju obszaru chronionego. Do akcji skierowano dodatkowe siły, w tym śmigłowce i samoloty gaśnicze. Strażakom pomoże także wojsko.

14:00 Ogień zbliża się do Goniądza

Samolot zrzuca wodę na przedmieścia Goniądza. Straty sięgają już 6000 hektarów!

Od niedzieli 19 kwietnia, w basenie środkowym Biebrzańskiego Parku Narodowego pożar niszczy unikalne tereny. Uciekające łosie, a następnie unoszący się słup dymu został zauważony około godziny 19.27 przez mieszkańca Kopytkowa. Na początku akcję gaszenia podjęły OSP z gminy Sztabin, a następnie strażacy PSP z Augustowa i Moniek. Niestety pożar szybko się rozprzestrzeniał we wszystkich kierunkach, zagrażając wsiom Polkowo i Kopytkowa oraz cennym siedliskom w Parku.

Płonie Biebrzański Park Narodowy. Pożar nie ustępuje

- W poniedziałek o 9.30, po 11 godzinach akcji, obszar pożaru wynosił już 570 ha (zdjęcie z satelity Landsat) - relacjonuje Andrzej Grygoruk, dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego. - Przez cały poniedziałek, pomimo zaangażowania samolotów zrzucających wodę oraz kilkunastu jednostek SP i służb Parku, wieczorem pożar dotarł wzdłuż Biebrzy do miejscowości Wroceń.

Tu oglądasz: Żołnierze WOT pomagają gasić pożary w Biebrzańskim Parku Narodowym - film z drona (źródło: WOT)

Biebrzański Park Narodowy płonie. Pożar i dym widoczne z kilkunastu kilometrów

Biebrzański Park Narodowy płonie. Pożar i dym widoczne z kil...

Powierzchnię spaloną oszacowano na 1400 ha. Wydawało się pożar parku narodowego będzie stopniowo opanowywany. Niestety już we wtorek rano słupy dymu i ognia ukazały się pomiędzy Lasem Wroceńskim, a Wilczą Górą.

Pali się Biebrzański Park Narodowy. Pożar rozprzestrzenia się

Strażacy starają się docierać tam jak najbliżej, ale palą się nieużytki, zarośla wierzbowe i trzcinowiska, do których nie ma dróg dojazdowych, trzeba dojść pieszo ze sprzętem. Nawet po powierzchownym ugaszeniu płomieni, na torfowiskach, podmuchy wiatru rozdmuchują ogień na nowo. Najgorszym niebezpieczeństwem jest zagrożenie lasów i torfowisk.

Czytaj też: Płonie Biebrzański Park Narodowy. Pożar pochłonął już ponad 1400 hektarów Parku. Ogień gaszą strażacy i cztery samoloty lasów państwowych

Obecnie, na godzinę 15, 21 kwietnia, pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym jest już w okolicach wydm na Grzędach. Na chwilę obecną angażujemy wszelkie siły i środki w walkę z pożarem.

**

Płonie Biebrzański Park Narodowy. Pożar przygasa tylko nocą, Lasy Państwowe idą z pomocą**

Mimo kilkukrotnych zrzutów wody na pożar w Parku przez dwa Dromadery gaśnicze należące do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, sztab kierowania akcją gaszenia pożaru zwrócił się do leśników z prośbą o dodatkowe samoloty. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku od początku akcji gaśniczej skierowała do gaszenia ognia posiadane przez siebie oba samoloty. Dlatego poprosiła Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Olsztynie o skierowanie do gaszenia pożaru Biebrzańskiego Parku Narodowego ich dwóch Dromaderów.

Olsztyńskie samoloty gaśnicze wystartowały już z lądowisk i kierują się nad pożar. Każdy z samolotów zabiera 1800 litrów wody. Prawie 6,5 tysiąca litrów zrzucanych na ogień powinno pomóc strażakom, wojskom obrony terytorialnej i pracownikom Parku w jego gaszeniu.

Trudnością w walce z pożarem w Biebrzańskim Parku Narodowym jest brak dróg w interiorze, którymi do ognia mogliby dojechać ratownicy posiadający specjalistyczny sprzęt gaśniczy. Stąd bardzo ważna w walce z pożarem Parku Narodowego jest pomoc Lasów Państwowych dysponujących samolotami gaśniczymi.

Z bieżącej informacji operacyjnej wynika, że pożar objął już ponad 20000 hektarów Parku. Od rana największe zagrożenie od ognia panowało w okolicach miejscowości Wroceń, Jednak dzięki zrzutom wody z samolotów gaśniczych i sprawnej akcji służb ratunkowych ogień został tam stłumiony.

Niestety, nie na długo. Już teraz wiadomo, że spłonęło ponad 2000 hektarów. Potrzebna jest wszelka pomoc.

Pożar Biebrzańskiego Parku Narodowego. Pomoc rusza z całego kraju

- Poleciłem przesunąć śmigłowce z floty Lasów Państwowych z innych części Polski do dyspozycji PSP na walkę z pożarem Biebrzańskiego PN. W miejscach, z których przesuwamy sprzęt, w stan wyższej gotowości są postawione jednostki Państwowej Straży Pożarnej. Dziękuję - napisał na twitterze Michał Woś, minister środowiska.

W związku z dramatycznymi pożarami w Biebrzańskim Parku Narodowym, marszałek Artur Kosicki wraz z Zarządem Województwa Podlaskiego wesprą strażaków i inne służby, które są zaangażowane w akcję gaszenia ognia. Dzięki temu wsparciu trafi do nich dziennie ponad 150 posiłków i woda.

Z kolei na jutrzejszym posiedzeniu Zarząd Województwa podejmie dalsze decyzje dotyczące wsparcia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, które walczą z żywiołem.

Biebrzański Park Narodowy. Pomoc potrzebna - park narodowy apeluje o wsparcie zbiórki

Ministerstwo Środowiska i Lasy Państwowe zapewniają pełne finansowanie walki z pożarem. Od początku jesteśmy w stałym kontakcie z resortem - informuje na Facebooku Andrzej Grygoruk, dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Andrzej Grygoruk prosi internautów o wsparcie w walce z żywiołem. Prowadzona jest zbiórka na Biebrzański Park Narodowy. Zebrane środki przeznaczone zostaną na zakup:

  • tłumic do ręcznego gaszenia,
  • małych motopomp, które można przenosić w niedostępny teren, służących do pobierania i gaszenia wodą z bagien, cieków wodnych,
  • paliwa na dojazdy, niezbędnych kosztów gaszenia pożarów.

Osoby, które chcą pomóc, mogą wpłacać pieniądze na konto Biebrzańskiego Parku Narodowego. Oto dane do przelewu:

Bank Gospodarstwa Krajowego
SWIFT – GOSKPLPW
IBAN: PL 31 1130 1059 0017 3397 2620 0016
Biebrzański Park Narodowy
Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz
wpłaty tytułem: "darowizna pożar 2020"

**

Ratujmy Biebrzę! Na zrzutka.pl zbiórka na Biebrzański Park Narodowy. Każdy może pomóc!**

Nasza Biebrza płonie - napisała Katarzyna Andrzejewska- Szuba. - Ratujmy, to co się da. Wszystkie pieniądze od razu będziemy przekazywać na tę walkę.
Kobieta założyła zweryfikowaną zrzutkę na portalu zrzutka.pl, w ramach której można wesprzeć Biebrzański Park Narodowy w walce z pożarem.

Inicjatorka zrzutki "Ratujmy Biebrzę" jest w kontakcie z starostą monieckim Błażejem Buńkowskim, który będzie przekazywał informacje, gdzie przelewać zebrane pieniądze, w porozumieniu z lokalnymi jednostkami straży pożarnej.

Link do zbiórki: Ratujmy Biebrzę

Celem zbiórki na Biebrzański Park Narodowy jest kwota 100 tys. zł. Do tej pory (godz. 14.40 22 kwietnia) już 923 osoby wsparły na zrzutka.pl "Ratujmy Biebrzę" łączną kwotą przekraczającą 41,5 tys. zł. Ty też możesz pomóc!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny