MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rolniku, tylko do 5 lutego jest czas na zgłoszenia w sprawie zwierząt. Trzeba podać ich przeznaczenie

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Zostało kilka dni na określenie kierunku użytkowego bydła w dobrostanie opasów.
Zostało kilka dni na określenie kierunku użytkowego bydła w dobrostanie opasów. unsplash.com/Wolfgang Hasselmann
Ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi przypomina, że zbliża się termin wydłużonego czasu na określenie przeznaczenia bydła do opasu w Internetowym Rejestrze Zwierząt, który prowadzi Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Rolnicy mogą zmienić kierunek użytkowania utrzymywanych opasów.

Spis treści

Wydłużamy do 5 lutego 2024 r. termin na określenie w systemie IRZ przeznaczenia bydła do opasu. Jest to ważna informacja dla rolników wnioskujących o płatności do ekoschematu Dobrostan zwierząt w ramach wariantu Dobrostan opasów – podał 18 stycznia resort rolnictwa.

Zmiana kierunku użytkowania bydła w dobrostanie opasów

Rolnicy, którzy w ostatnim naborze w 2023 roku złożyli wniosek o przyznanie płatności dobrostanowej w ramach wariantu Dobrostan opasów (ekoschemat dobrostan zwierząt) i nie wskazali w systemie IRZplus przeznaczenia bydła do opasu, mogą dokonać zmiany lub korekty w systemie IRZplus.

Zmiana może odbyć się w zakresie określenia przeznaczenia tego bydła do opasu, poprzez wybór 1 z kierunków użytkowania:

  • mięsno-opasowy,
  • mleczno-opasowy,
  • opasowy.

Ministerstwo wyjaśnia, że dzięki temu rolnicy będą mogli dostać płatność do bydła, dla którego realizowali praktyki podwyższające poziom dobrostanu zwierząt w ramach wariantu Dobrostan opasów zgodnie z przepisami rozporządzenia dobrostanowego, a dla którego nie określili dotychczas w IRZ przeznaczenia tego bydła do opasu.

Nowelizacja rozporządzenia – płatność do bydła poddanego ubojowi

Kolejna istotna zmiana, o której poinformował resort rolnictwa, dotyczy bydła poddanego ubojowi lub sprzedanego. Zmiany wynikają z nowelizacji rozporządzenia podpisanej 17 stycznia 2024 r. Zgodnie z jej zapisami do płatności zostanie także zakwalifikowane bydło poddane ubojowi do 5 lutego 2024 r., w odniesieniu do którego do tego dnia rolnik nie określił w systemie IRZ kierunku użytkowania lub ten kierunek określił bez uwzględnienia przeznaczenia tego bydła do opasu.

Co z bydłem sprzedanym do 5 lutego 2024 r.? Wyjaśniono, że jeśli do tego dnia rolnik nie określił w systemie IRZ kierunku użytkowania lub ten kierunek określił bez uwzględnienia przeznaczenia tego bydła do opasu, rolnik wnioskujący o płatność w ramach wariantu Dobrostan opasów powinien złożyć do ARIMR oświadczenie o opasaniu tego bydła w gospodarstwie do czasu jego sprzedaży.

Źródło: MRiRW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rolniku, tylko do 5 lutego jest czas na zgłoszenia w sprawie zwierząt. Trzeba podać ich przeznaczenie - Strefa Agro

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny