Roberto Skolmowski odwołany. Wielomilionowe straty (wideo)

Anatol Chomicz
Roberto Skolmowski (z prawej) już nie jest dyrektorem Opery i Filharmonii Podlaskiej
Roberto Skolmowski (z prawej) już nie jest dyrektorem Opery i Filharmonii Podlaskiej Anatol Chomicz
Roberto Skolmowski już nie jest dyrektorem Opery i Filharmonii Podlaskiej. Decyzję o odwołaniu przedstawił właśnie zarząd województwa.

Zarząd województwa odwołał dyrektora OiFP Roberto Skolmowskiego. To efekt audytu w instytucji przeprowadzonej na zlecenie zarządu. Badano zarządzanie finansami i organizację pracy.

Już przed audytem, sytuację w operze zarząd oceniał jako "trudną".

Portal wrotapodlasia.pl opublikował pełną informację o przyczynach odwołania Skolmowskiego. Sam dyrektor nie był obecny na spotkaniu z mediami. W tym czasie spotykał się z pracownikami.

Więcej o sytuacji w operze przeczytasz w czwartkowym papierowym wydaniu Kuriera Porannego.

W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy w OiFP przeprowadzono szereg kontroli, które wykazały wiele nieprawidłowości. Każda z nich kończyła się wnioskami pokontrolnymi i zaleceniami dla Zarządzającego placówką, które jednak nie były wprowadzane. Ostatnia z kontroli - przeprowadzona w dniach 7-31.07.2014 nie tylko potwierdziła dotychczas stwierdzane nieprawidłowości, ale również wykazała szereg nowych, mających istotnym wpływ na funkcjonowanie OiFP.

1. Najważniejszym jest fakt, iż Opera i Filharmonia Podlaska na skutek ciągłego pogarszania się sytuacji ekonomiczno-finansowej w roku 2013 i pierwszym półroczu 2014 roku - utraciła płynność finansową. Łączna kwota zobowiązań na koniec I półrocza 2014 w porównaniu z analogicznym okresem z roku 2013 zwiększyła się o 120% i wynosi 5 mln 274 tys. 514 zł.
Stan środków pieniężnych w stosunku do stanu sprzed roku zmniejszył się o blisko 80% i na koniec I półrocza 2014 r. wynosi jedynie 171 tys. 211 zł. Stan środków pieniężnych na dzień 31.07.2014 r. wynosi tylko 1 777 zł i 4 grosze.
Od lutego 2014 r. Zarządzający OiFP przestał na bieżąco opłacać honoraria aktorom i bieżące zobowiązania wobec dostawców.

2. Jak wykazały kontrole jedną z przyczyn pogarszającej się wciąż sytuacji ekonomicznej są bardzo kosztochłonne produkcje, a niskie przychody (przykład "Upiór w Operze - łączne koszty to ponad 4 mln zł, a przychód 2 mln 872 tys. zł).

3. Kolejną przyczyną jest przekraczanie i zmienianie wedle potrzeb zapisów planu finansowego placówki (w 2013 r. zmian było 4; w I półroczu 2014 r. - plan zmieniony 5 razy). Jak wynika z kontroli plan finansowy nie był podstawą gospodarki finansowej OiFP, co jest niezgodne z art. 27 ust. 4 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej a także niezgodny z zapisami Ustawy o finansach publicznych (art. 46, art. 52) oraz Statutem Jednostki (&12 ust.2);

4. Następną przyczyną jest ciągła zmiana planów merytorycznych i repertuarowych uniemożliwiająca racjonalne zaplanowanie działalności artystycznej, a co za tym idzie również ustalenia planu finansowego. Kontrola stwierdziła, iż w latach 2013-2014 w OiFP nie istniała jakakolwiek dokumentacja obrazująca planistyczno-zarządcze kosztorysowanie działalności statutowej placówki. Stwierdzono, iż odbywało się to na bieżąco i ad hoc, co miało istotny wpływ na finanse placówki. Plan naprawczy przedstawiony przez Dyrektora nie został spełniony, a ponadto przewidywał rezygnację z wielu wydarzeń, które nie istniały w planie merytorycznym jednostki.

5. Rosnące koszta osobowe - mimo zamierzeń ograniczenia kosztów osobowych i planów redukcji pracowników - zwolniono 21 osób z 23 planowanych, ale z kolei przyjęto 18 nowych. Oszczędności z tego tytułu to 11 tys. 999, 89 brutto miesięcznie. Podczas gdy Dyrektor w planie naprawczym stwierdził, iż zwolnienia pracownicze miały przynieść oszczędności o 100 tys,. zł większe. Ponadto Dyrektor w 2013 r. przyznał 177 pracownikom nagrody w wysokości łącznej: 390 tys. 112 zł oraz w 2013 i 2014 podwyższył wynagrodzenie wybranym osobom co wyniosło 429 tys. 579 zł. Zmienione, czyli podwyższone zostały również stawki za tzw. wystąpienia solistów i pracowników artystycznych "ponadnormowe", co również istotnie zwiększało ich wynagrodzenie. Kontrola stwierdziła nieracjonalne wykorzystywanie pracowników artystycznych i brak właściwej organizacji pracy.

6. Brak Rady Artystycznej - Dyrektor powołał ją ustnie w dniu 18.12.2012 i odwołał również ustnie w dniu 21.03.2013. Istnienie Rady regulują przepisy ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz & 11 ust. 1 Statutu jednostki.

7. Kontrola ostatecznie stwierdziła, iż w przypadku dalszej kontynuacji dotychczasowego, kosztochłonnego sposobu zarządzana OiFP istnieje poważne ryzyko, że w kolejnych miesiącach 2014 r. zabraknie środków na uregulowanie zaległych i bieżących zobowiązań, a kwota zobowiązań wymagalnych będzie ciągle wzrastać.

Czytaj e-wydanie »

Wideo

Komentarze 327

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tekla

W punkt 5 to akurat ciężko uwierzyć :D Ostatnią rzeczą, jaką bym się po tym panu spodziewała, są podwyżki i nagrody dla pracowników. 

A
Adam

Pan Roberto Skolmowski to niekompetenty człowiek do zarządzania kulturą~!!!!!!! 

G
Gość
W dniu 14.10.2014 o 14:20, Gość napisał:

To forum jest dla plebsu. Szkoda fatygi.

Ha ,ha jednak fatyga została wykazana

G
Gość

Plebs jest plebs.

p
plebejusz
W dniu 14.10.2014 o 14:20, Gość napisał:

To forum jest dla plebsu. Szkoda fatygi.

 

Gdybyś miał odrobinę klasy, nie nazywałbyś nikogo plebsem...

 

f
fan
W dniu 14.10.2014 o 14:20, Gość napisał:

To forum jest dla plebsu. Szkoda fatygi.

Płacącego na ten przybytek plebsu.

G
Gość

To forum jest dla plebsu. Szkoda fatygi.

G
Gość
W dniu 13.10.2014 o 15:33, Beckard napisał:

A ile razy w życiu byłaś na koncercie symfonicznym ?

 

A co ma jedno do drugiego? :D :D :D

B
Beckard

A ile razy w życiu byłaś na koncercie symfonicznym ?

G
Gość

Byłam wczoraj na Skrzypku. Po prostu brak słów! Cudo!

g
gerard

tobie ubedzie choc nie wiem z czego

G
Gość
W dniu 07.10.2014 o 15:10, Gość napisał:

Czy skolmowski wyjedzie z rodzina z naszego miasta ?

 

A tobie od tego przybędzie?
 

G
Gość
A skąd to wiesz?
G
Gość
W dniu 07.10.2014 o 15:10, Gość napisał:

Czy skolmowski wyjedzie z rodzina z naszego miasta ?

Czy chodzi o to, że powinien wyprowadzić się z domu w Grabowce? Pan MNN miał dwa.....dwa dni na opuszczenie dwoch pokoików.

G
Gość

Czy skolmowski wyjedzie z rodzina z naszego miasta ?

Dodaj ogłoszenie