MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Limity płatności gotówkowych nie dla osób fizycznych? Minister finansów komentuje nowe przepisy UE

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Czy nowy rząd popiera wprowadzenie ograniczeń w płatnościach gotówkowych? Jest odpowiedź ministra finansów.
Czy nowy rząd popiera wprowadzenie ograniczeń w płatnościach gotówkowych? Jest odpowiedź ministra finansów. Piotr Bilski
Unia Europejska chce wprowadzić limity w płatnościach gotówkowych. Przepisy mają wejść w życie najpóźniej w 2027 roku, a chodzi o konieczność przejścia przez rachunek bankowy wszystkich transakcji powyżej 10 tys. euro. Co na to nasz rząd? Minister finansów nie widzi tego rozwiązania w kontekście każdego z nas.

Limity płatności gotówką. W styczniu przyjęto przepisy 

W styczniu wstępne porozumienie w sprawie limitu płatności gotówkowych osiągnęła Rada Europejska i Parlament Europejski. To część pakietu, który ma wspierać przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy i przestępczości w ogóle. 

Unia proponuje, aby limity dotyczyły wszystkich płatności powyżej 10 tys. euro, co w przeliczeniu daje około 43 tys. zł. Każda taka transakcja będzie musiała przejść przez rachunek bankowy. Inny pomysł to także weryfikacja tożsamości osób, które dokonują transakcji gotówkowych na kwotę 3-10 tys. euro. 

Wszystkie państwa członkowskie przepisy dotyczące limitów płatności gotówkowych będą musiały wdrożyć do stycznia 2027 roku. Każdy kraj może także obniżyć podany próg, ale czy będą na to chętni? 

Limity płatności gotówką nie dla osób fizycznych? Minister finansów komentuje

Posłowie Konfederacji zwrócili się do rządu z pytanie, czy popiera on wprowadzenie ograniczenia płatności gotówkowych. Odpowiedzi udzielił minister finansów:

W aktualnej niestabilnej sytuacji zwiększonych zagrożeń w sferze bezpieczeństwa, Rząd RP uznaje za zasadne wzmocnienie i ujednolicenie ram prawnych UE w obszarze zwalczania prania pieniędzy i finansowania terroryzmu - tłuamczy Andrzej Domański cytowany przez Biznes Interia.

Przedmiotem analiz ma być jeszcze ewentualne obniżenie limitów w Polsce, a minister dodaje także, że wspomniane ograniczenia „nie znajdą zastosowania dla płatności niezwiązanych z prowadzeniem działalności zawodowej pomiędzy osobami fizycznymi”. Minister Domański chciałby także wykluczenia z ograniczeń płatności dokonywanych w bankach czy innych instytucjach płatniczych. 

Limity płatności gotówkowych naruszają ochronę danych osobowych?

Wszelkie instytucje finansowe będą musiały gromadzić dane o swoich klientach. Pojawia się zatem pytanie, czy nie narusza to przepisów o ochronie danych osobowych. Posłowie wśród tych instytucji wymieniają m.in.:

  • banki

  • kasyna

  • sklepy usługowe

  • firmy zarządzające aktywami

Minister finansów odpowiada jednak, że każda z tych instytucji może przetwarzać dane osobowe tylko w celach związanych z przeciwdziałaniem praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu:

Nie jest dozwolone przetwarzanie tych danych osobowych w celach komercyjnych - podsumowuje Domański. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Limity płatności gotówkowych nie dla osób fizycznych? Minister finansów komentuje nowe przepisy UE - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny