Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rezerwaty powiatu sokólskiego

na podst. internetu opr. (mara)
MM Białystok/Kundzior
Aż dziewięć rezerwatów przyrody leży w powiecie sokólskim. Najwięcej w gminie Szudziałowo. Największy rezerwat to Bahno - Borki. Ma powierzchnię ponad 286 ha i zajmuje część gminy Szudziałowo oraz Supraśl.

Rezerwat obejmuje rozległy kompleks lasów bagiennych występujących w dolinie rzeki Supraśl. Główną część rezerwatu stanowi rozległe torfowisko zasilane wodami, porośnięte sosnowo-brzozowym lasem bagiennym. Rezerwat ten jest jedną z głównych ostoi łosia na terenie Puszczy Knyszyńskiej.

W Nietupie w gminie Krynki leży kolejny duży rezerwat o powierzchni ponad 273 ha. Celem jego powołania jest ochrona i zachowanie ostoi bobrów w zatorfionej dolinie rzeki Nietupa. Gatunek ten zamieszkiwał niegdyś praktycznie całą Europę i część północnej Azji. W połowie XIX wieku niemal całkowicie wyginął na ziemiach polskich.

Bobry, obecnie żyjące w rezerwacie, należą do gatunku castor fiber i pochodzą w większości z naturalnych populacji z dorzeczy Niemna. W miejscach ich bytowania obserwuje się liczne fosy, tamy i żeremia, a także charakterystyczne "zgryzy" na pniach drzew.

Oprócz licznych siedlisk bobrów w rezerwacie obserwować również można wiele gatunków rzadkich ptaków. Stwierdzono występowanie około 120 gatunków ptaków lęgowych i wiele przelotnych. Najbardziej interesujące gatunki to: rybołów, orlik krzykliwy, błotniak stawowy, błotniak łąkowy, sieweczka rzeczna, bekas, krzyk, dubelt, orzechówka.

Trzeci co do wielkości rezerwat to Stare Biele w gminie Szudziałowo. Ma ponad 255 ha powierzchni. To rezerwat typu torfowiskowego. Utworzony został w celu zachowania w naturalnym stanie fragmentu Puszczy Knyszyńskiej z dobrze zachowanymi zbiorowiskami leśnymi i bagiennymi.

W granicach rezerwatu występuje szereg roślin podlegających ochronie gatunkowej: widłak jałowcowy, widłak wroniec, wawrzynek wilczełyko, kruszczyk szerokolistny, kruszczyk błotny, storczyk krwisty, gnieźnik leśny, lilia złotogłów, rosiczka okrągłolistna, sasanka otwarta oraz wiele gatunków rzadkich, jak turzyca życicowa, turzyca nitkowata, turzyca dwupienna, turzyca bagienna, jeżogłówka najmniejsza, czarcikęsik Kluka, traganek duński, koniczyna łubinowata i inne.

Rezerwat jest także ostoją żubrów, których jest w Puszczy Knyszyńskiej około 15 sztuk. Spotkać tu można też jelenia, łosia, dzika, lisa, jenota, a nawet rysia i wilka.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny