Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Refundacja profilaktyki wcześniaków

Fot. sxc.hu
Wcześniaki zapadają na wiele groźnych wirusów.
Wcześniaki zapadają na wiele groźnych wirusów. Fot. sxc.hu
RSV - syncytialny wirus oddechowy. Odpowiedzialny jest za 64 miliony zakażeń rocznie i 160.000 zgonów wśród całej światowej populacji.

U osób dorosłych zakażenie z reguły ma łagodny przebieg, natomiast u niemowląt wirus staje się przyczyną nawet do 50% wszystkich przypadków zapaleń płuc i 90% przypadków zapaleń oskrzelików. Wirus najczęściej atakuje dzieci do 2 roku życia. W USA kilkaset niemowląt umiera rocznie z powodu zakażenia RSV.

W szczególnym niebezpieczeństwie znajdują się wcześniaki, które rodzą się z niedojrzałym układem odpornościowym oraz niewykształconym w pełni układem oddechowym. Wirus RS atakuje ponad 70% z nich. Najgroźniejszy jest okres między listopadem a marcem, dlatego tak ważna jest w tym czasie odpowiednia opieka i terapia, a przede wszystkim profilaktyka, którą należy rozpocząć już w październiku, miesiąc przed początkiem sezonu.

Skuteczna ochrona wcześniaków

Jedynym dostępnym zabezpieczeniem ratującym życie wcześniaków i chroniącym je przed konsekwencjami zakażenia RSV, jest palivizumab, czyli humanizowane przeciwciało monoklonalne, działające na zasadzie immunizacji biernej. Terapię, obejmującą 5 dawek preparatu, powinny przyjmować dzieci z grupy ryzyka raz w miesiącu. Przeprowadzone badania potwierdzają, że działania zapobiegawcze skutecznie chronią przed zakażeniem i gwarantują lepszą kondycję zdrowotną dziecka oraz jakość jego życia w późniejszym okresie.

Zabezpieczenie wcześniaków będzie szczególnie ważne nie tylko ze względu na zbliżający się sezon zakażeń wirusem RS, ale również na zagrożenie świńską grypą. Z całą pewnością wcześniaki, które zarażą się wirusem świńskiej grypy będą bardziej podatne na zakażenia wirusem RS i późniejsze powikłania.

Refundacja profilaktyki wcześniaków w sezonie 2008/2009

Prawie 10 lat trwała walka o finansowanie paliwizumabu ze środków publicznych. W tym czasie, zarówno Prof. Ewa Helwich, Konsultant Krajowy w dziedzinie Neonatologii, jak i całe grono neonatologów, próbowało przekonać decydentów, że refundacja preparatu jest konieczna. W sezonie 2008/2009 Minister Zdrowia, Ewa Kopacz zadecydowała o pilotażowej refundacji leczenia. Profilaktyką objęto 557 dzieci w 25 ośrodkach w całym kraju.

Zgromadzone dowody naukowe jednoznacznie wykazały, że zrealizowany w minionym sezonie program immunizacji paliwizumabem okazał się skuteczny - zmniejszył liczbę i złagodził przebieg epizodów zakażeń dolnych dróg oddechowych. Odsetek pacjentów hospitalizowanych z przyczyn oddechowych spadł z 10,2% po pierwszej dawce, do 0 % po piątej dawce preparatu.
"Mamy nadzieję, że tegoroczna akcja udowodniła, iż podanie paliwizumabu profilaktycznie, przeciw wirusowi RS, jest nie tylko potrzebne, ale konieczne.

Efektywność leczenia wcześniaków paliwizumabem jest niezaprzeczalna, a przede wszystkim korzystna finansowo. Podanie 5 dawek preparatu jest znacznie tańsze od przeciętnej hospitalizacji dziecka, nie mówiąc już o aspektach etycznych i powikłaniach, które mogą skutkować trwałym kalectwem, a nawet śmiercią. Efekty immunizacji dowodzą, że decyzja Pani Minister Ewy Kopacz była nie tylko słuszna, ale i ważna. Wszyscy liczymy na to, że również w tym roku Ministerstwo Zdrowia będzie przychylne najmłodszym pacjentom i zapewni im właściwą opiekę" - mówi prof. Helwich.

"Nidzie na świecie nie podważa się skuteczności paliwizumabu. Istnieje wystarczająca liczba dowodów naukowych, aby finansowanie preparatu wprowadzić na stałe. Takie postępowanie wpływa bezpośrednio na ograniczenie częstości oraz kosztów hospitalizacji, nieuniknionej w przypadku zaatakowanych wirusami wcześniaków" - mówi prof. Ryszard Lauterbach, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie Neonatologii.

"Zastosowanie preparatu w tym sezonie pokazało, że jest on skuteczny. Każdy wcześniak powinien go otrzymać, nie możemy dzielić dzieci na lepsze - gorsze, bardziej potrzebujące - mniej potrzebujące. Walczymy o zdrowie wcześniaków, naszych miłości - najważniejszych, największych, do końca życia. Każdy kochający rodzic drży o zdrowie swojego malucha, dlatego wszystkie dobrodziejstwa, które pomogą być naszym dzieciom zdrowymi są szalenie ważne, bezcenne" - mówi Paulina Smaszcz - Kurzajewska, ambasadorka kampanii O!SŁOŃ WCZEŚNIAKA

Refundacja profilaktyki wcześniaków w sezonie 2009/2010

Dane epidemiologiczne wskazują, że szczyt zachorowań wywołanych wirusem RS przypada na okres od listopada do marca, a więc wcześniaki z grup wysokiego ryzyka powinny zostać zabezpieczone preparatem paliwizumab na miesiąc przed rozpoczęciem sezonu, czyli najpóźniej w połowie października.

Decyzja o finansowaniu preparatu zabezpieczającego przed wirusem RSV w ubiegłym roku podjęta była z opóźnieniem. Dzieci otrzymały pierwszą dawkę preparatu dopiero w grudniu 2008r. W nadchodzącym sezonie wcześniaki znowu mogą nie zostać objęte postępowaniem profilaktycznym na czas, jeśli decyzja o finansowaniu paliwizumabu zostanie podjęta zbyt późno. Aby zdążyć z profilaktyką Ministerstwo Zdrowia powinno wydać zarządzenie o refundacji preparatu najpóźniej na początku października.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny