Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Reforma oświaty. Nowa siatka szkół w Białymstoku. Nie wszyscy są zadowoleni z propozycji magistratu

(mli)
Reforma oświaty. Nowa siatka szkół w Białymstoku. Nie wszyscy są zadowoleni z propozycji magistratu
Reforma oświaty. Nowa siatka szkół w Białymstoku. Nie wszyscy są zadowoleni z propozycji magistratu Marcin Jakowiak/UM Białystok
Wygasną dwa gimnazja, inne zostaną podstawówkami lub liceami. Będą też zwolnienia. Pracę stracą nie tylko nauczyciele

- To jakieś fatum. W 1999 roku Szkoła Podstawowa nr 13 im. Henryka Sienkiewicza też była zlikwidowana. W jej miejsce utworzono Publiczne Gimnazjum nr 4. Teraz i ono ma podzielić los swojej poprzedniczki - niepokoi się Bolesław Korobczak, dyrektor gimnazjum przy ul. Ciepłej.

Jest tym mocno zaskoczony. Tym bardziej, że jeszcze kilka tygodni temu prezydent Tadeusz Truskolaski otwierał w PG nr 4 Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy. Wygaszenie tej szkoły jest jedną ze zmian, która po wprowadzeniu reformy czeka nauczycieli i uczniów. Białostocka sieć szkół to rozmieszczenie konkretnych placówek na mapie miasta. W czwartek magistrat przedstawił wstępną propozycję.

Przeczytaj też: Projekt nowej sieci szkół w Białymstoku (zdjęcia)

Uczniowie PG nr 4 mają spokojnie skończyć naukę w obecnym budynku. Ale kolejne roczniki z osiedla prawdopodobnie pójdą już do ośmioklasowej Szkoły Podstawowej nr 11 przy ul. Poleskiej.

- Miejsca powinno wystarczyć, bo Miejski Ośrodek Doradztwa Metodycznego, który teraz ma tam swoją siedzibę, będzie przeniesiony na ulicę Antoniuk Fabryczny - mówi Rafał Rudnicki, wiceprezydent Białegostoku odpowiedzialny za edukację.

Dokładniej do budynku X Liceum Ogólnokształcącego. Bo ta szkoła będzie funkcjonować przy ul. Stołecznej, w budynku Publicznego Gimnazjum nr 7. Z kolei do budynku po PG nr 4 zostanie przeniesione Centrum Kształcenia Ustawicznego.

Nieco inny los czeka dziewięć pozostałych szkół gimnazjalnych, które do tej pory funkcjonowały w samodzielnych budynkach. Od września staną się szkołami podstawowymi. Przyjmą numerację sprzed 1999 roku, kiedy wprowadzano reformę gimnazjalną. Miasto zaproponowało też, że dotychczasowe zespoły szkół, których jest w mieście 24, również będą miały numery sprzed 1999 roku.

W Białymstoku oprócz nich i samodzielnych gimnazjów funkcjonują trzy szkoły gimnazjalne przy liceach. Tu też będą zmiany. PG nr 14 będzie włączone do XIV LO przy ul. Upalnej. PG nr 8, które wchodzi w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego, będzie SP nr 22. A z dwujęzycznego gimnazjum nr 32 powstanie SP nr 53. Przy ul. Narewskiej zostanie też II LO, które przygotowuje uczniów do matury międzynarodowej.

- To bardzo trudny egzamin. Nie zdołalibyśmy przygotować do niego uczniów tylko w szkole ponadpodstawowej, dlatego dobrze, że będziemy mogli uczyć drugiego języka obcego w siódmej i ósmej klasie szkoły podstawowej - przyznaje Dariusz Bossowski, dyrektor zespołu szkół przy ul. Narewskiej.

Taką możliwość zakłada projekt ustawy Prawo oświatowe. Zakłada też inne zmiany. Chociażby to, że po reformie wszyscy nauczyciele zatrudnieni na etacie na czas nieokreślony będą mogli przejść w tzw. stan nieczynny.

- Czyli pobierać przez rok pensję, ale nie pracować - wyjaśnia Jadwiga Szczypiń, podlaski kurator oświaty.

Taki przywilej może być pomocny zwłaszcza wtedy, gdy po wygaśnięciu szkoły nauczyciele nie od razu znajdą nową pracę.

- W związku z tym, że PG nr 4 ma być zlikwidowane rozmawiałem z dyrektorami innych szkół. I wiem, że nie potrzebują nauczycieli - mówi Bolesław Korobczak.

Zwolnienia czekają też pracowników administracyjnych. W kwietniu będzie wiadomo, ile osób będzie musiało szukać pracy. Na razie magistrat oszacował, że dostosowanie budynków i zwiększenie liczby klas w podstawówkach będzie kosztowało miasto ponad 6 mln złotych.

Przekształcenia szkół

Gimnazja, które są częścią zespołów szkół

PG nr 30 wróci do SP nr 20.

PG nr 29 zamieni się w SP nr 3.

W miejscu PG nr 1 będzie SP nr 1.

PG nr 31 na SP nr 52.

PG nr 19 to stara i nowa SP nr 5.

PG nr 12 zamieni się w SP nr 32.

PG nr 17 zastąpi SP nr 45.

Zamiast PG nr 11 będzie SP nr 31.

PG nr 20 stanie się SP nr 29.

Gimnazja w samodzielnych budynkach

PG nr 2 wróci do 9 numeru SP.

PG nr 3 zamieni się w SP nr 10.

PG nr 4 zostanie wygaszone (będzie tu siedziba CKU).

PG nr 5 to stara i nowa SP nr 14.

PG nr 6 będzie SP nr 12.

PG nr 7 wygaśnie ( będzie tam X LO).

PG nr 9 będzie zastąpione przez SP nr 24.

PG nr 13 zamieni się w SP nr 33.

PG nr 15 na SP nr 38.

PG nr 16 zostanie przekształcone w SP nr 42.

Projekt nowej sieci szkół w Białymstoku (zdjęcia)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny