Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ranking najbardziej innowacyjnych województw w Polsce 2018. Podlaskie dalej niż przed rokiem.

peż
Wydajność pracy, stopa wartości dodanej, wydatki na badania i rozwój (B+R), edukacja policealna, liczba pracujących w obszarze badań i rozwoju oraz liczba wydanych patentów - te sześć kryteriów decyduje o miejscu regionu w „Indeksie Millennium 2018 – Potencjał Innowacyjności Regionów”. Niestety Podlaskie zajmuje tam dopiero 13. miejsce. To gorzej niż przed rokiem.

Według rankingu „Indeks Millennium 2018 – Potencjał Innowacyjności Regionów”, w czołówce województw o największym potencjale innowacyjności utrzymują się niezmiennie cztery województwa: mazowieckie, małopolskie, pomorskie oraz dolnośląskie. Największy wzrost innowacyjności osiągnęły województwa opolskie – awans aż o trzy pozycje oraz łódzkie - dwie pozycje w górę.

Podobnie jak w trzech ubiegłych latach, pierwsze dwa miejsca w rankingu zajęły województwa mazowieckie i małopolskie. Na podium znalazło się też województwo pomorskie, które do tej pory zajmowało czwartą pozycję. Konsekwencją awansu pomorskiego był spadek województwa dolnośląskiego z trzeciego miejsca na kolejne.

- Awans pomorskiego to w głównej mierze efekt konsekwentnie rozwijanej aktywności naukowo-badawczej. Jest to widoczne we wzroście nakładów na badania i rozwój oraz zwiększeniu liczby pracowników zajmujących się badaniami, co przekłada się na większą liczbę uzyskanych patentów. W przypadku Mazowsza i Małopolski z dużymi aglomeracjami miejskimi (warszawską i krakowską), rozbudowaną bazą naukową i rozwiniętym biznesem, można mówić o uzyskaniu efektu synergii - tłumaczy Grzegorz Maliszewski, Główny Ekonomista Banku Millennium i jeden z autorów raportu. - Jest on widoczny w rozwoju innowacyjnych usług i przemysłu, m.in. w sektorze nowoczesnych usług wsparcia dla biznesu w obszarze IT i działów zakupów oraz branżach motoryzacyjnej czy biotechnologicznej w obszarze badań i rozwoju.

Warto dodać, że województwa z czołówki „Indeksu Millennium” są najbardziej atrakcyjne dla inwestorów. Wspieranie rozwoju innowacyjności w mniej rozwiniętych regionach może być więc szansą na przyśpieszenie ich wzrostu gospodarczego poprzez napływ kapitału inwestycyjnego - podkreśla Grzegorz Maliszewski.

Indeks Millennium 2018 – miejsca województw w rankingu

Ranking najbardziej innowacyjnych województw w Polsce 2018. Podlaskie dalej niż przed rokiem.

W tegorocznym rankingu zaskakuje powiększający się dystans do lidera. O ile w latach poprzednich większość województw zmniejszała dystans do czołówki, to w tym roku aż 9 z nich oddaliło się od Mazowsza.

Dla przeciwwagi sześć regionów zmniejszyło dystans do województw na podium. Wśród nich pozytywnie zaskoczyły łódzkie, warmińsko-mazurskie, śląskie oraz opolskie.

Na czym polegają zmiany w szeregu?

Na szczególne wyróżnienie według autorów rankingu zasługuje woj. opolskie, które w porównaniu z ubiegłym rokiem awansowało aż o trzy pozycje i dołączyło do grupy województw o największej dynamice pozytywnych zmian.
Województwo łódzkie poprawiło pozycję o dwa miejsca, wyraźnie zwiększając nakłady na działalność badawczo-rozwojową i poprawiając pozycję w kategorii uzyskanych patentów. Dodatkowo łódzkie awansowało również w kategorii „wartość dodana”, wracając na pozycję lidera (w ubiegłorocznej edycji 11. lokata).

- Wyróżniające się województwo opolskie systematycznie awansuje w kategorii „wydajność pracy”, poprawiając głównie wydajność w przemyśle. Dodatkowo, w tegorocznej edycji badania, osiągnęło lepsze wyniki pod względem wydatków na B+R oraz uzyskanych patentów. Jest to tyle ciekawy przypadek, że, o ile zostanie powielony w kolejnych latach, pokazuje, że nawet małe województwa, bez rozbudowanej infrastruktury akademickiej i przemysłowej mogą skutecznie nadrabiać dystans do czołówki – komentuje Grzegorz Maliszewski.

Indeks Millennium – porównanie wyników 2018/2017

Ranking najbardziej innowacyjnych województw w Polsce 2018. Podlaskie dalej niż przed rokiem.

Największe spadki w rankingu (o dwie pozycje) zanotowały województwa podkarpackie, podlaskie oraz zachodniopomorskie. Regiony te osiągnęły gorsze wyniki niż pozostałe województwa m.in. w kategoriach „nakłady na badania i rozwój”, „liczba uzyskanych patentów” oraz „wydajność pracy”.

Podobnie jak w ubiegłym roku, na ostatnich miejscach zestawienia znalazły się województwa świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie i lubuskie. Niższa pozycja w rankingu jest pochodną relatywnie niskiego uprzemysłowienia oraz małego rozwoju sektora usług i infrastruktury edukacyjnej. Znajduje to odzwierciedlenie w słabej aktywności naukowo badawczej (małe nakłady na B+R i porównywalnie mała liczba patentów), co w konsekwencji prowadzi do niskiej wydajności i słabej stopy wartości dodanej generowanej przez lokalne firmy.

Indeks Millennium 2018 - 6 kryteriów innowacyjności

Ranking najbardziej innowacyjnych województw w Polsce 2018. Podlaskie dalej niż przed rokiem.

Miejsce podlaskiego wg. poszczególnych kryteriów:

  1. wydajność pracy liczona jako przychód wygenerowany przez jednego zatrudnionego - 8.
  2. stopa wartości dodanej (liczonej jako relacja sumy zysku netto, wynagrodzeń, narzutów i podatków do przychodów) - 16.
  3. wydatki na B+R (badania i rozwój) w relacji do PKB - 10.
  4. edukacja policealna czyli liczba studentów na 10 tys. mieszkańców - 8.
  5. liczba pracujących w obszarze B+R na 1000 aktywnych zawodowo (pochodna jego siły jako ośrodka akademickiego i gospodarczego - 11.
  6. liczba uzyskanych patentów (na 1 mln mieszkańców) - 12.

Opracowanie „Indeks Millennium 2018 – Potencjał Innowacyjności Regionów” autorstwa ekspertów Banku Millennium jest punktem wyjścia do stworzenia rozszerzonego raportu, który zostanie opublikowany jesienią tego roku. Zostaną w nim przeanalizowane czynniki, które wpływają na wyniki poszczególnych województw oraz wpływ potencjału innowacyjnego regionów na ich atrakcyjność inwestycyjną. W rozszerzonej edycji raportu znajdą się również komentarze ekspertów, którzy podzielą się „przepisem na innowacyjność”.

Indeks Millennium - Potencjał Innowacyjności Regionów
jest autorskim badaniem Banku Millennium przeprowadzanym corocznie od 2016 roku. Analiza wyników jest opracowywana z wykorzystaniem ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego i bazy Pont Info. Wszystkie analizowane kryteria mają równą wagę, a województwa mogą zdobyć maksymalnie 100 punktów

Uwaga: 23 maja na gali zwieńczającej tegoroczną edycję rankingu Innowacje poznamy najbardziej innowacyjne firmy roku 2017 w woj. podlaskim

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny