Radny Dariusz Wasilewski składa interpelację w sprawie budowy budowy w Białymstoku Muzułmańskiego Centrum Kultury i Edukacji

(adek)
Radny Dariusz Wasilewski składa interpelację w sprawie budowy budowy w Białymstoku Muzułmańskiego Centrum Kultury i Edukacji  imienia króla Salmana Strażnika Dwóch Świętych Meczetów.
Radny Dariusz Wasilewski składa interpelację w sprawie budowy budowy w Białymstoku Muzułmańskiego Centrum Kultury i Edukacji imienia króla Salmana Strażnika Dwóch Świętych Meczetów. Wojciech Wojtkielewicz
We wtorek białostocki radny Dariusz Wasilewski złożył w urzędzie miejskim interpelację w sprawie budowy w Białymstoku Muzułmańskiego Centrum Kultury i Edukacji imienia króla Salmana Strażnika Dwóch Świętych Meczetów.

- Inicjatywa i jej sponsor wywołuje niepokój, ze względu na agresywną postawę Arabii Saudyjskiej, która znana jest z finansowania skrajnych grup muzułmańskich - pisze w swojej interpelacji białostocki radny Dariusz Wasilewski. - Dlatego może to być ingerencja saudyjska w strukturę środowiska muzułmańskiego w Polsce.

Centrum Kultury Muzułmańskiej powstanie w Białymstoku. Sfinansuje je Królestwo Arabii Saudyjskiej. Rozmowy są już zaawansowane

Dodaje, że o tej inwestycji krytycznie wypowiadają się przedstawiciele polskich Tatarów (Jan Adamowicz przewodniczący Związku Tatarów w RP oraz Bronisław Talkowski z Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Kruszynianach), którzy twierdzą, że nie była konsultowana ze społecznością tatarską. Dodatkowo część środowiska muzułmańskiego uważa, iż Tomasz Miśkiewicz został odwołany z funkcji muftiego decyzją Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego z września 2016 roku.

Radny przypomina, że muzułmanie w Białymstoku mają już Muzułmański Dom Modlitwy przy ul. Hetmańskiej i Tatarski Dom Modlitwy przy ul. Grzybowej.

- Wobec tragicznych zdarzeń w Europie i na świecie a których przyczyną był islam, ze szczególną rezerwą i frasobliwością należy traktować tego typu inicjatywy - pisze Dariusz Wasilewski. - Mogą one wywoływać uzależnienie oficjalne, jak i nie oficjalne, od radykalnego odłamu islamu. Ten kto finansuje ma potem duży wpływ na kształt i treść funkcjonowania Centrum.

Dodaje, że sami polscy Tatarzy, lojalni Polacy, którzy od wieków potrafią żyć w zgodzie z polską kulturą i tradycją zasługują na szczególny szacunek oraz ochronę.

Mając to na uwadze Dariusz Wasilewski chce dowiedzieć się od prezydenta Białegostoku:

- czy UM wiedział o zamiarze powstania Muzułmańskiego Centrum Kultury i Edukacji?

- czy zainteresowani informowali o szczególnym sponsoringu jakim jest przekazanie pieniędzy na zakup nieruchomości i wyposażenia Centrum przez Arabię Saudyjską?

- czy w tej sprawie był kontakt z organizacją „Muzułmański Związek Religijny RP”?

- czy była w tej sprawie konsultacja lub kontakt ze Związkiem Tatarów w RP oraz Muzułmańską Gminą Wyznaniową w Kruszynianach?

- jak te zamiary wg UM mają się do tego, iż w 2017 r MZR kupił nieruchomość przy ul. Piastowskiej 13 F. Jaka była kwota bonifikaty wykorzystanej przy tym zakupie? Czy MZR przekazał wtedy czy w ogóle kiedykolwiek plany co do swych planów?

- czy UM posiada informacje na temat działalności muzułmanów w Białymstoku, czy prowadzi monitoring lub współpracuje z odpowiednimi podmiotami?

Przeczytaj też:

Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej w Kruszynianach otwarte

Kruszyniany. Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej już ot...

Kultura tatarska w Supraślu

Wideo

Komentarze 44

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Arabek Ahmed w Paryżu mieszka głowę Ci uciąć chce ten koleżka. Ostrzy maczetę przez całe ranki, czyta z koranu co lepsze wzmianki. O tym, co zrobić ma z niewiernymi gdy na ulicy spotka jakąś blond w mini. A gdy ze szkoły do domu wraca bomby buduje, to jego praca. Aż mama krzyczy: "Ahmed łobuzie" kiedy dynamit chowa w swej bluzie. Mama powiada: "poszukaj żony" ale on w kozy wciąż zapatrzony. Lecz mamy miłość ciągle czysta, bo dobry z niego jest terrorysta. Eurorządzący zaś pragną, aby Ahmed z islamistami chodził z nami do polskiej szkoły.

 
G
Gość

"Jest o jednego człowieka w MZR (Muzułmański Związek Religijny) za dużo. Żeby zapanował miedzy nami pokój. Miśkiewicza odwołaliśmy ze stanowiska przewodniczącego MZR (Muzułmańskiego Związku Religijnego) na kongresie w 2012 r. Przegrał wybory." A Dżemil Gębicki dodaje, że Kruszyniany nie uznają Miśkiewicza. Bohoniki tak. Ale to same mohery. Tomasz Miśkiewcz nie uznał wyniku wyborów z 2012 r. Powołał się na prawo z 1936 r. mówiące, że muftim jest się dożywotnio, a funkcja ta jest związana ze stanowiskiem przewodniczącego MZR MZR (Muzułmańskiego Związku Religijnego). - Tylko czemu traktuje to prawo wybiórczo? - pyta Dżeneta Bogdanowicz. - Zgodnie z nim byt za miody, żeby zostać muftim, miał 25 lat, a nie wymagane 40, i nie było wymaganego kontrkandydata!  Hraish też chętnie opowie. Że głosowali przeciw Miśkiewiczowi, bo nie rozliczał się z pieniędzy za ubój rytualny. 

 

G
Gość

"Mufti wystawia ubojniom płatny certyfikat czystości halal. Te przelewają pieniądze, ale na konto firmy żony Miśkiewicza za obsługę systemu Halal Poland. Ta zatrzymuje 50 proc., 25 proc. przelewa muftiemu i tylko 25 proc. dla MZR. Zarabiają na tym wielkie pieniądze" - opowiada. I dodaje, że w październiku 2013 r. Mufti Miśkiewicz, walcząc o przywrócenie w Polsce legalnego uboju rytualnego, ogłosił że w Bohonikach w czasie święta Kurban Bajram (Ofiarowania) dokonano uboju rytualnego baranka, l ktoś podpalił meczet w Gdańsku, "-l po co ta prowokacja?" Dziwi się Hraish. - "Jesteśmy tu mniejszością, po co więc utrudniać sobie życie? W Koranie jest napisane- pokarm ludzi księgi jest wam dozwolony. Ja w swoim barze nie mam mięsa halal". 

 
K
Kosmitka
W dniu 31.01.2018 o 10:58, Gość napisał:

Może w końcu UM podejmie jakąkolwiek interwencję, chyba że chcą nam tu zrobić drugą Francję. Panie Prezydencie, wybory zbliżają się nieubłaganie.

 

Pan Prezydent może już nie być zainteresowany poparciem, jeżeli nie zamierza kandydować po raz czwarty.

Należy więc monitorować działania prezydenta miasta.

 

Poza tym proszę zauważyć, że poza radnym Dariuszem Wasilewskim nie słychać zainteresowania tym tematem.

Kosmitów ciekawi, dlaczego.

 

Nawet poseł Adam Andruszkiewicz, z gębą pełną frazesów o niewpuszczaniu islamistów do Polski, siedzi cicho.

 

Po czynach ich poznacie!

G
Gość

Może w końcu UM podejmie jakąkolwiek interwencję, chyba że chcą nam tu zrobić drugą Francję. Panie Prezydencie, wybory zbliżają się nieubłaganie.

S
SNAFU
W dniu 26.01.2018 o 16:53, Góść napisał:

Brawo Kosmici!!!Brawo za odwagę!!!!Brawo za zauważenie problemu!!! Monitoringiem należy objąć także polskich żołnierzy, którzy w roku 1990 w czasie tzw. pierwszej wojny irackiej tworzyli koalicję z siłami Arabii Saudyjskiej jak też pracowników polskiej ambasady w AS...A nuż któryś ukończył zaocznie prawo szariatu... Już o polskich pilotach F-16 i innych żołnierzach stacjonujących dzisiaj w pobliskim Kuwejcie nie wspomnę ale ich szczególnie należałoby sprawdzić czy np. stosują już prawo szariatu w stosunku do kobiet (oczywiście po powrocie do domu).

Akurat w tej sprawie wyjątkowo zgadzam się z Kosmitką. Twój sarkazm odnośnie polskich żołnierzy walczących w krajach arabskich i pracowników ambasad jest przesadzony, chociaż z drugiej strony nikt nie wie, co siedzi w głowie drugiego człowieka, jakie przemiany zachodzą w nim pod wpływem różnych zdarzeń, impulsów. Natomiast, jeśli chodzi o nasze służby specjalne, to nie byłbym takim optymistą w kwestii monitorowania osób przybywających z krajów arabskich. Chociaż na szczęście te służby są utajnione i na zewnątrz mało wycieka  z ich działalności (i tak powinno być), to jednak po ostatnich rewelacjach o naborze przez internet(!), a raczej zabezpieczeniu strony internetowej, przez którą kandydaci mieli składać wnioski, a także innych przesłankach, uważam, że wywiad i kontrwywiad zostały w bardzo dużym stopniu ubezwłasnowolnione przez polityków (nie tylko tych obecnie rządzących) i funkcjonariusze muszą uważać na każde słowo w raportach, na rozmowy prywatne, na to, czy swoim działaniem nie zaszkodzą sobie (a nie krajowi).

G
Góść
W dniu 26.01.2018 o 14:36, Kosmitka napisał:

(...) Zdaniem Kosmitów, odpowiednie służby powinny monitorować każdą osobę, która wiele lat spędziła w Arabii Saudyjskiej, szczególnie, gdy studiowała prawo szariatu. (...)

 

Brawo Kosmici!!!

Brawo za odwagę!!!!

Brawo za zauważenie problemu!!!

 

Monitoringiem należy objąć także polskich żołnierzy, którzy w roku 1990 w czasie tzw. pierwszej wojny irackiej tworzyli koalicję z siłami Arabii Saudyjskiej jak też pracowników polskiej ambasady w AS...A nuż któryś ukończył zaocznie prawo szariatu...

 

Już o polskich pilotach F-16 i innych żołnierzach stacjonujących dzisiaj w pobliskim Kuwejcie nie wspomnę ale ich szczególnie należałoby sprawdzić czy np. stosują już prawo szariatu w stosunku do kobiet (oczywiście po powrocie do domu).

K
Kosmitka
W dniu 26.01.2018 o 08:39, SNAFU napisał:

Urząd Miejski to nie to samo, co służby specjalne. Służby nie podlegają Urzędowi Miejskiemu, któremukolwiek.

 

Szanowny Ziemianin ma całkowitą rację.

Ale Kosmitom nie chodziło o podległość, tylko o współpracę.

 

Zdaniem Kosmitów, odpowiednie służby powinny monitorować każdą osobę, która wiele lat spędziła w Arabii Saudyjskiej, szczególnie, gdy studiowała prawo szariatu.

 

Gdyby to robiły, to powinny były wiedzieć, że taka osoba zaczyna pertraktować z AS na temat utworzenia i finansowania ośrodka islamskiego w Białymstoku i ostrzegać oraz utrzymywać kontakt z właściwymi urzędami, w tym z Urzędem Miasta w Białymstoku, żeby nie dopuścić do tworzenia się islamu politycznego w Polsce, szczególnie w obecnej dobie.

 

Jak widać UM nic nie wiedział.

Czy tak powinno być?

G
Gość

Jak powstanie w Białymstoku Muzułmańskie Centrum Kultury i Edukacji to będą odbywały się takie rzeczy jak w Niemczech:

 

,,Moja siostra musiała umrzeć, bo stała się chrześcijanką – przekonywała w rozmowie z „Bildem” siostra zamordowanej wiosną ubiegłego roku Farimy S. Kobieta została zadźgana na parkingu przed supermarketem. 29-letni Hamidullah M. zadał jej 38 ciosów nożem kuchennym. Na wszystko patrzyło dwoje z jej czworga dzieci, w wieku 5 i 11 lat."


 

 

S
SNAFU
W dniu 26.01.2018 o 04:22, Kosmitka napisał:

Brawa Panie Radny od Kosmitów!Brawa za zauważenie problemu!Brawa za odwagę!I brawa za merytoryczne podejście! Radny Dariusz Wasilewski zyskał wielki plus u Kosmitów.Jednocześnie Kosmici oczekują, że Szanowny Radny będzie informował mieszkańców miasta o dalszym ciągu sprawy. Jednocześnie Kosmici dowiedzieli się, że Urząd Miejski nic na ten temat nie wiedział i o sprawie dowiedział się z mediów.Ciekawe!Od roku mufti Tomasz Miśkiewicz pertraktuje z Arabią Saudyjską i żadne służby nic na ten temat nie wiedziały?

Urząd Miejski to nie to samo, co służby specjalne. Służby nie podlegają Urzędowi Miejskiemu, któremukolwiek.

c
ciekawski

Czy islamski nacjonalizm  jest faszyzmem, czy też nie?

Białostoccy znawcy tematu może się wypowiedzą na łamach.

K
Kosmitka

Brawa Panie Radny od Kosmitów!

Brawa za zauważenie problemu!

Brawa za odwagę!

I brawa za merytoryczne podejście!

 

Radny Dariusz Wasilewski zyskał wielki plus u Kosmitów.

Jednocześnie Kosmici oczekują, że Szanowny Radny będzie informował mieszkańców miasta o dalszym ciągu sprawy.

 

Jednocześnie Kosmici dowiedzieli się, że Urząd Miejski nic na ten temat nie wiedział i o sprawie dowiedział się z mediów.

Ciekawe!

Od roku mufti Tomasz Miśkiewicz pertraktuje z Arabią Saudyjską i żadne służby nic na ten temat nie wiedziały?

g
gośc

Nie wiem dlaczego nikt nie wspomina o tym, że w szkole podstawowej nr 28 - chyba ul. Warmińska już wciskają się wyznawcy allaalla... poprzez finansowanie remontu klasy, biblioteki czy  czegoś tam jeszcze. Gdzie jest dyrekcja tej szkoły??? gdzie jest nadzorcza rola urzędu miasta i kto na to pozwala ??? wiadomo, że nic nie ma za darmo. Najpierw damy kasę na szkołę , - bo co ??? Białystok to III świat ? i nas nie stać na remont - a potem będziemy wymagać coraz więcej czyli "centrum kultury" które będzie wiadomo czym. SKANDAL !!!!!!!!  Ktoś powinien to zbadać od podszewki. 

G
Gość
W dniu 23.01.2018 o 23:02, Jok napisał:

Tatarzy nie chcą, Katolicy nie chcą, Białostoczanie nie chcą. To kto do licha zdecydował o budowie tego centrum?!?  I po co ono powstaje?  Może czas zainteresować tą kwestią ogólnopolskie media?

Nasze Peło, aby dobić prawicę - przecież to anty-polska, pro-niemiecka , pro-muslimska partyjka.

J
Jok
W dniu 23.01.2018 o 18:30, Gość napisał:

 "Nie milkną echa wokół powstania w stolicy województwa Centrum Kultury Muzułmańskiej. Podlascy Tatarzy zapowiadają, że pojadą w tej sprawie do MSWiA.- To centrum stało się zarzewiem konfliktu. Planując coś takiego, warto zapytać o zdanie Tatarów, zrobić jakieś konsultacje społeczne - mówi Bronisław Talkowski, przewodniczący gminy muzułmańskiej w Kruszynianach. - My tego centrum nie chcemy..." /GW, 23 stycznia 2018., J.Szypulska, Centrum Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku.../ 

 

Tatarzy nie chcą, Katolicy nie chcą, Białostoczanie nie chcą. To kto do licha zdecydował o budowie tego centrum?!?  I po co ono powstaje? 

 

Może czas zainteresować tą kwestią ogólnopolskie media?

Dodaj ogłoszenie