MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przerwanie urlopu - prawo pracodawcy. Z ograniczeniami.

(EB-K), Fot. Archiwum
Pracodawca nie może przerwać urlopu bez ważnego powodu
Pracodawca nie może przerwać urlopu bez ważnego powodu
Prawo do odwołania pracownika z urlopu przysługuje pracodawcy tylko w wyjątkowych przypadkach. Przeczytaj jakich.

Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu tylko wówczas, gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu.

Przerwanie urlopu bez powodu? Kosztowne dla pracodawcy

Pochopne podejmowanie decyzji o przerwaniu urlopu może być dla firmy brzemienne w skutkach. Kodeks pracy nakłada na pracodawcę obowiązek pokrycia poniesionych przez pracownika kosztów pozostających w bezpośrednim związku z odwołaniem z urlopu. Obejmuje to nie tylko koszty podróży powrotnej pracownika, ale wszelkie których pracownik by nie poniósł, gdyby przebywał na urlopie. Mogą to być koszty niewykorzystanych noclegów, posiłków, opłat za zabiegi.

Odwołanie z urlopu tylko z powodu braku rąk do pracy? Wykluczone

Nie można przerwać pracownikowi urlopu z powodu zwykłych potrzeb pracodawcy. Zapewnieniu zwyczajnego toku pracy nawet pomimo nieobecności niektórych pracowników służy ustalenie planu urlopów.

Zasadą jest, że pracownik korzystający z urlopu na żądanie nie powinien być z niego odwoływany. Jednak w wyjątkowych sytuacjach (np. w razie awarii, którą może usunąć tylko konkretny pracownik) można odwołać podwładnego z udzielonego w tym trybie.

Czytaj więcej: jak zaplanować urlop, by naprawdę wypocząć?

Przesunięcie urlopu

Bywa, że pracownik nie może rozpocząć urlopu w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, a w szczególności z powodu:

  • czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,
  • odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, 
  • urlopu macierzyńskiego

Pracodawca w takich wypadkach jest obowiązany przesunąć urlop na termin późniejszy. Część urlopu niewykorzystaną z powodu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, pracodawca jest obowiązany udzielić w terminie późniejszym. Pracownik ma zatem obowiązek udokumentowania czasowej niezdolności do pracy odpowiednim zaświadczeniem lekarskim, zaś pracodawca powinien uzgodnić z pracownikiem termin wykorzystania tej części urlopu.

Zmiana terminu urlopu za zgodą pracodawcy

Przesunięcie terminu urlopu może nastąpić na wniosek pracownika umotywowany ważnymi przyczynami. Ocena ich wagi należy do pracodawcy.

Za uwzględnieniem wniosku pracownika o przesunięcie terminu urlopu przemawiać może szczególny interes osobisty lub rodzinny pracownika, np. choroba członka rodziny pracownika , konieczność sprawowania opieki nad dzieckiem, niemożność wykorzystania urlopu wspólnie przez całą rodzinę, przesunięcie urlopu współmałżonkowi z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, konieczność załatwienia ważnych spraw osobistych. Warto jednak pamiętać, że w każdej sytuacji decyzja należy jednak do pracodawcy i pracownik musi ją zaakceptować.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny