Przegląd wydarzeń 2011 roku w podlaskiej gospodarce (IV kwartał)

Kurier Poranny (peż)
Sto największych firm generuje aż 69 proc. przychodów wszystkich podlaskich przedsiębiorstw zatrudniających dziesięć i więcej osób
Sto największych firm generuje aż 69 proc. przychodów wszystkich podlaskich przedsiębiorstw zatrudniających dziesięć i więcej osób
Zapraszamy na przegląd najważniejszych wydarzeń w podlaskiej gospodarce w 2011 roku (część IV).

PAŹDZIERNIK

1. Prawie 120 mln zł ma zainwestować siedem firm w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Przykładowo 30 mln zł chce zainwestować w Podstrefie Białystok Kan z branży hydraulicznej. Pracę znajdzie tam minimum 10 osób. W tej samej podstrefie 25,5 mln zł wyłoży Bianor 1 (obudowy dla Philipsa). Zatrudni 150 osób. W Podstrefie Suwałki działający już tam Malow (branża metalowa) chce wydać 16,2 mln zł, utrzymać 400 pracowników i zatrudnić przynajmniej sześciu nowych.

2. Poznaliśmy laureatów VIII edycji rankingu Podlaska Złota Setka Przedsiębiorstw „Kuriera Porannego” oraz XIII edycji konkursu „Ambasador Biznesu – Podlasie 2011” Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego.Ambasadora Biznesu. Ambasadorem została firma TAG z Fast – znakomicie prosperujące małe przedsiębiorstwo, które sukces osiągnęło dzięki skorzystaniu w handlu z nowych technologii. Inne nagrodzone firmy w Podlaskiej Złotej Setce Przedsiębiorstw to Mlekovita, Mlekpol, Barter SA i AC SA. Menedżerem Roku został Witold Karczewski, właściciel Contractusa.

Zobacz także. Przegląd wydarzeń 2011 roku w podlaskiej gospodarce (II kwartał)
3. Już wiadomo: Regionalny Program Operacyjny Województwa Podlaskiego ma dodatkowo 36 mln euro do podziału.
W tym i przyszłym roku w ramach RPO odbędzie się dziewięć naborów do konkursów o dotacje. Także dla firm. Ich budżety – finansowane m.in. z Krajowej Rezerwy Wykonania – będą ustalane z kilkutygodniowym wyprzedzeniem.

4. Parkowi Naukowo-Technologicznemu Polska-Wschód brakuje pieniędzy. Inwestycja rozpoczęła się w 2010 roku. W przyszłym budowa obiektów ma być zakończona. Spółka pozyskała fundusze unijne, ale musi też wygospodarować 5,47 mln złotych wkładu własnego. I z tym jest problem.

5. Plum z Ignatek, dzięki unijnemu dofinansowaniu, wybudował i wyposażył nową halę (za ponad pięć milionów złotych), wyposażył dział badań i rozwoju w nowy sprzęt komputerowy i specjalistyczne oprogramowanie do projektowania innowacyjnych regulatorów. Miejsce pracy znajdzie tutaj sto osób.

LISTOPAD

1. Kontrakt podpisany przez spółkę Promostal z Czarnej Białostockiej z RHI Normag AS (firma należąca do austriackiego koncernu RHI), wart jest 30 mln zł.Umowa dotyczy wykonania i montażu konstrukcji stalowej hali produkcyjnej huty magnezu w Porsgrunn w Norwegii. Realizacja kontraktu oznacza 20 nowych miejsc pracy w Czarnej Białostockiej, głównie dla spawaczy i ślusarzy (najlepiej z doświadczeniem i znajomością rysunku technicznego).

Zobacz także. Przegląd wydarzeń 2011 roku w podlaskiej gospodarce (III kwartał)
2.
Eksport usług – zarówno na rynki wschodnie (realizacje inwestycji w Petersburgu, Moskwie i Mińsku), jak i do Norwegii, gdzie realizowanych jest obecnie pięć kontraktów, to kluczowa gałąź nakręcająca wyniki finansowe bielskiej spółki Unibep SA. Po trzecim kwartale tego roku wypracowany zysk brutto ze sprzedaży Unibepu był porównywalny z ubiegłorocznym i sięgnął 36 mln zł, zaś zysk netto przekroczył 10 mln zł.

3. Do 12 stycznia 2012 roku czekamy na wnioski o dofinansowanie z RPOWP projektów firm, które inwestują w bazę noclegową w naszym regionie. Budżet konkursu wynosi 11,67 mln euro.

W konkursie dla firm budujących hotele i pensjonaty obowiązują nowe kryteria oceny inwestycji.

Na wyższą punktację będą mogły liczyć przedsięwzięcia w miejscowościach o statusie uzdrowiska, czy gminach, w których obszary Natura 2000 stanowią większość ich powierzchni. 4. Rusza budowa kolejowego przejścia granicznego w Siemianówce. Pomogą w tym Szwajcarzy. Całkowita wartość projektu wynosi 17,4 mln zł. Placówka powstanie na powierzchni ok. 3,5 ha.

5. Helena Burzyńska i Anna Mancewicz – te biznesmenki triumfowały na uroczystej gali podsumowującej konkurs Kobieta Przedsiębiorcza 2011. Annę Mancewicz wybrali Czytelnicy „Porannego”. Helenę Burzyńską wyróżniła kapituła konkursu.

6. Kilka miesięcy trwał montaż ogromnej barwiarki w Białostockiej Wykończalni Tkanin. 30-metrowej długości, warte kilka milionów złotych urządzenie niemieckiej firmy Monforst, jest całkowicie skomputeryzowane.

Marek Kondrat otworzył w Białymstoku 20. w Polsce sklep swojej sieci Winarium, dołączając tym samym do kilku już istniejących winiarni w stolicy Podlasia

GRUDZIEŃ

1. Na początku roku miasto wystawi na sprzedaż kolejne grunty pod inwestycje na terenie białostockiej podstrefy Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Przetarg odbędzie się 16 stycznia. Jedna liczy ponad dwa hektary – jej cena wywoławcza wynosi 4,2 mln zł. Powierzchnia drugiej to 5,3 hektara – za nią miasto na wstępie chce 7,4 mln zł. Większość nieruchomości na terenie białostockiej podstrefy już sprzedano – do kasy miasta wpłynęło prawie 16 mln zł.

2. Białostockie spółki Probart i Adampol, Bank Spółdzielczy w Brańsku, suwalski Malow i Unibep z Bielska Podlaskiego – te firmy wygrały w regionie III edycję konkursu BCC o tytuł Firmy Dobrze Widzianej, tj. prowadzącej biznes odpowiedzialny społecznie.
3.Klaster „Dolina Ekologicznej Żywności” ma skupiać firmy, stowarzyszenia lub grupy producentów z pięciu województw tzw. ściany wschodniej – m.in. z województwa podlaskiego
. Na razie mamy 15 członków reprezentujących różne branże – mówi Krzysztof Jończyk, koordynator klastra.

4. Firmy z województwa podlaskiego wytwarzają 2,3 proc. PKB Polski, zatrudniając 3,1 proc. spośród wszystkich pracujących w naszym kraju, co oznacza niestety niską produktywność, porównywalną tylko w województwem lubelskim. Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z Podlasia mają wysoką samoocenę i koncentrują się na produkcji dla regionu. To jedne z wniosków raportu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan o kondycji polskich firm sektora MSP.

_Przybywa rankingów oceniających społeczną odpowiedzialność biznesu. Tu laureaci regionalni konkursu BCC o tytuł Firmy Dobrze Widzianej. 

5. Portal podlaskiedotacje.pl znalazł się w gronie 24 finałowych projektów nominowanych do nagrody „RegioStars”. To jedyny polski finalista tego prestiżowego rankingu, organizowanego z inicjatywy Komisji Europejskiej. Nagrody otrzymują oryginalne i innowacyjne projekty, które mogą stanowić inspirację dla innych regionów w dziedzinach tak zróżnicowanych, jak zmiany klimatu, badania naukowe i wspieranie przedsiębiorstw.

6. Zarząd PMB poinformował, że kapitał zakładowy firmy został powiększony o 25 mln zł (do 43 mln zł), co pozwoliło na częściową spłatę wierzycieli i zapewnienie bieżącej produkcji.

 

Polacy smakoszami czekolady

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie