Przegląd wydarzeń 2011 roku w podlaskiej gospodarce (III kwartał)

Kurier Poranny
Na targach w Paryżu swoje wyroby zaprezentowało dwanaście polskich firm,  w tym dziesięć zrzeszonych w Podlaskim Klastrze Bielizny
Na targach w Paryżu swoje wyroby zaprezentowało dwanaście polskich firm, w tym dziesięć zrzeszonych w Podlaskim Klastrze Bielizny
Zapraszamy na przegląd najważniejszych wydarzeń w podlaskiej gospodarce w 2011 roku (część III).

LIPIEC

1. Prognozy dla kredytów we frankach są takie, że wczesną jesienią 2011 roku, gdy greckie kłopoty znowu dadzą o sobie znać, kurs szwajcarskiej waluty może skoczyć do 3,5 zł – przewidywał Paweł Cymcyk, analityk rynków finansowych i makler papierów wartościowych z firmy A-Z Finanse.

2. Miliard 143 miliony złotych – o taką kwotę z podatku dochodowego Podlasian powiększył się portfel państwa. To sporo więcej niż przed rokiem. Jest też wśród nas sporo milionerów – 303. Rekordzista miał w ubiegłym roku 72 miliony złotych dochodu. Z analiz Izby Skarbowej w Białymstoku wynikało, że – podobnie jak przed rokiem – 99 proc. podlaskich podatników znalazło się w pierwszym przedziale podatkowym i zapłaciło 18 procentowy podatek. Pozostały procent to 7198 osób (o 783 więcej niż przed rokiem), u których podstawa obliczenia podatku przekroczyła 85.528 zł. Znalazły się w drugim przedziale podatkowym, w którym nadwyżka nad tę kwotę opodatkowana jest stawką 32 proc.

3. W ministerstwie skarbu została podpisana umowa, na mocy której państwo nieodpłatnie przekazało marszałkowi województwa udziały w pięciu PKS-ach (w Łomży, Zambrowie, Białymstoku, Siemiatyczach i Suwałkach).

Zobacz także. Przegląd wydarzeń 2011 roku w podlaskiej gospodarce (II kwartał)

4. Na najbardziej prestiżowych branżowych targach na świecie – Mode City w Paryżu – swoje wyroby zaprezentowało dwanaście polskich firm, w tym dziesięć zrzeszonych w Podlaskim Klastrze Bielizny. Wyjazd delegacji z Polski wschodniej został zorganizowany przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

5. Akcjonariusze białostockiego Mispolu złożyli do Sądu Okręgowego pozew przeciwko Podlaskiemu Towarzystwu Finansowo-Inwestycyjnemu.Domagali się 2,138 mln zł (wraz z ustawowymi odsetkami) od PTF-I, od którego m.in. kupili w grudniu 2010 roku akcje podupadającego PMB.

6. Mlekovita, gigant z Wysokiego Mazowieckiego, otworzył dwie nowe inwestycje: fabrykę wyrobów fermentowanych i unikalną w przemyśle mleczarskim elektrociepłownię gazową.Koszt obu inwestycji to 28,5 mln zł.

SIERPIEŃ

1. Firma Swedspan, międzynarodowy producent płyt drewnopochodnych, należący do grupy IKEA, oficjalnie rozpoczęła budowę tartaku w gminie Orla.

To kolejny etap inwestycji firmy w tej okolicy, wartej 140 mln euro. Uruchomienie produkcji w tartaku planowane jest na pierwszy kwartał 2012 roku. Powstanie tu 50 miejsc pracy.

Ikea planuje osiągnięcie pełnych mocy produkcyjnych inwestycji w gminie Orla do połowy 2012 roku 

2. Coraz częściej pojawia się opinia, że cena szwajcarskiej waluty może osiągnąć – niewyobrażalny jeszcze do niedawna poziom – 4 zł.

Niespodziewany wzrost notowań franka był tym razem efektem wyprzedaży akcji na amerykańskich giełdach w reakcji na obniżenie ratingu Stanów Zjednoczonych.

3. AC SA to piąta na Podlasiu i pierwsza w Białymstoku spółka notowana na rynku głównym GPW. W dniu debiutu akcje AC były wyceniane poniżej początkowej wartości 19,50 zł. Później nastąpiło przełamanie trendu i na koniec sesji akcja kosztowała 19.90 zł. Generalnie inwestorzy giełdowi nie mają powodu do radości. Indeksy jednego dnia są na plusie, drugiego – spadają. Kryzys można też zaobserwować na giełdach zachodniej Europy.

4. Klamka zapadła: 1 września Obrzańska Spółdzielnia Mleczarska w Kościanie wejdzie w skład Grupy Kapitałowej Mlekovita.Współpraca handlowa między tymi mleczarniami trwała już od lipca. Dzięki fuzji z mleczarnią w Kościanie Mlekovita chce m.in. poprawić swoją konkurencyjność i zwiększyć ekspansję w Wielkopolsce.

5. Ponad 8 mln zł zainwestuje białostocki Promotech w modernizację parku maszynowego i hal produkcyjnych. Dzięki temu wdroży do produkcji niespotykane na rynku krajowym i zagranicznym innowacyjne urządzenia do automatyzacji spawania: mobilny automat do wycinania otworów pod właz wejściowy i wózek spawalniczy nowej generacji.

6. Problemy w Chłodni Białystok: ma zostać 130 etatów ze 140. Przedsiębiorstwo od dłuższego czasu nie ma się dobrze. Sprawozdania finansowe z 2007, 2008 i 2009 roku pokazują, że wyniki netto były na minusie (w 2008 roku ponad 1 mln 366 tys. zł).

WRZESIEŃ

1. Kursem 8,5 zł za akcję białostocka spółka Marka SA zadebiutowała 8 września na NewConnect, alternatywnym rynku warszawskiej giełdy.To druga białostocka firma – po APS SA, która jest tam notowana. W stosunku do ceny emisji akcji – 8,90 zł – debiut był niższy.

2. Eurocash ma nadal apetyt na Tradis, ale Kazimierz Mars, nowy prezes Tradisa, stawia na samodzielność firmy. – Tradis będzie dążył do pozycji lidera polskiej dystrybucji FMCG – zapowiadał prezes – i zbuduje wokół siebie silną grupę, skupiającą spółki dystrybucyjne, formaty franczyzowe i współpracujące spółdzielnie Społem.

Spółka chce być wiodącym dostawcą dla niezależnego detalu oraz sklepów przy stacjach benzynowych w Polsce.

Jednak w grudniu Emperia Holding i Eurocash podpisały ugodę i Eurocash kupił za 1,096 mld zł spółki prowadzące działalność w ramach grupy Tradis 

3. I Forum Klastrów Budowlanych odbyło się na Politechnice Białostockiej. Starano się na nim udowodnić, że współpraca pomiędzy klastrami z całej Polski jest możliwa, bardzo potrzebna i niesie ze sobą wiele korzyści.

4. Mlekpol z Grajewa zajął 311 miejsce, a wysokomazowiecka Mlekovita 312. pozycję na Liście 500 największych firm Europy Środkowo-Wschodniej. Niestety, nasze czołowe mleczarnie są jedynymi podlaskimi przedsiębiorstwami, które znalazły się na tej liście.

5. Ponad 1000 miejsc pracy na Podlasiu, w tym 300 w Hajnówce, chce stworzyć Pronar z Narwi. Powstają hale produkcyjne dwóch nowych zakładów, a przyszli kierownicy są już szkoleni. Firma szuka też chętnych do pracy. Pierwszy kwartał przyszłego roku to termin, w którym Pronar chce ruszyć z produkcją w nowym zakładzie w Hajnówce.

6. Zniknął Polmos Białystok – na szczęście chodzi tylko o nazwę, a nie o firmę. Po prostu w wyniku reorganizacji wewnętrznych struktur spółki-właścicielki polmosu, będzie to teraz białostocki oddział CEDC International.

7. Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol planuje zwiększyć zatrudnienie. W nowo wybudowanej hali (za 50 mln zł) przy dzieleniu i porcjowaniu sera pracować będzie około 120 osób. Mlekpol zdecydował się na budowę obiektu, bo rynek zbytu na produkty mleczarskie wciąż rośnie. Maszyny będą mogły kroić w plastry i kawałki aż 150 ton sera dziennie.

Kredyt hipoteczny, to coraz większe ryzyko. UOKiK ostrzega.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

u
urek
Jak dla mnie artykuł ok. A poza tym lubię wymieniać waluty online.
Dodaj ogłoszenie