- Z naszego badania widać, że przedsiębiorstwa z utęsknieniem czekały na wsparcie w walce z gospodarczymi skutkami koronawirusa. Świadczy o tym zainteresowanie różnymi formami pomocy i na ogół pozytywne oceny samego procesu ubiegania się o nią. Niestety, z sygnałów jakie otrzymujemy od firm, wynika, że obiecane wsparcie przynajmniej na razie nie dociera do zainteresowanych tak szybko, jak to zapowiadano. A od tego zależy, czy uda nam się ochronić wiele firm przed upadkiem, a pracowników przed utratą zatrudnienia. Od szybkości wypłaty pierwszych środków, np. w ramach tarczy finansowej, zależy wyhamowanie tempa wzrostu bezrobocia. W walce z wirusem gospodarczym musimy wykorzystać wszystkie niezbędne środki, a bezpośrednie pieniądze dla firm są tym wsparciem, które daje nadzieję, że gospodarka nie będzie się szybko nakręcała w spirali recesyjnej. W tarczy antykryzysowej nadal brakuje wielu rozwiązań, których oczekiwali przedsiębiorcy. Lewiatan od wielu tygodni apeluje, np. o umożliwienie przedsiębiorcom swobodnego dysponowania środkami zgromadzonymi na kontach VAT (split paymanet), czy zwolnienie ze składek ZUS na 3 miesiące dla średnich i dużych firm, które odnotowały znaczny spadek przychodów. Mamy nadzieję, że rząd wkrótce uzupełni tarczę antykryzysową i o te elementy – komentuje Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan, cytowany w komunikacie prasowym.
Firmy korzystają z różnych form wparcia oferowanych przez rząd. 43 proc. wskazało na zwolnienie ze składek ZUS, 27 proc. na pożyczkę z urzędu pracy. Wśród popularnych form pomocy pojawiło się odroczenie płatności podatków, dofinansowanie przestojowego oraz ochrony miejsc pracy (FGŚP)- wynika z badania Konfederacji lewiatan.
Przedsiębiorców zapytano także o to „jakich rozwiązań brakuje w tarczy antykryzysowej, a są dzisiaj konieczne z punktu widzenia firmy?” Ponad połowa postulowała umożliwienie im swobodnego dysponowania środkami zgromadzonymi na kontach VAT (split paymanet). 42 proc. zwolnienie ze składek ZUS na 3 miesiące dla średnich i dużych firm, które odnotowały znaczny spadek przychodów. 35 przesunięcie wejścia w życie rozszerzonego JPK VAT do 1 stycznia 2021 r. , tyle samo wskazań uzyskało przyspieszenie zwrotu VAT. Natomiast 30 proc. domagało się zniesienia ograniczeń w stosowaniu faktur elektronicznych i wprowadzenia możliwości szerokiego stosowania dokumentów w formie elektronicznej.
Na pytanie, „czego dotyczą trudności w uzyskaniu pomocy w ramach Tarczy Antykryzysowej”, najwięcej wskazań uzyskała niejasna interpretację przepisów (37 proc.), brak możliwości uzyskania szczegółowych informacji od urzędników (35 proc.) oraz oczekiwanie na uruchomienie pomocy (30 proc.) i zbyt długi czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku (28 proc. ).
Za szczególnie istotne formy wsparcia w kolejnych miesiącach 64 proc. firm uznało zawieszenie składek na ZUS, 46 proc. dopłaty do wynagrodzeń, 44 proc. wsparcie finansowe (PFR) oraz 34 proc. odroczenie płatności podatków.
Obejrzyj wideo:
Dobra passa deweloperów musiała się kiedyś skończyć. Sprzedaż dużej liczby mieszkań zaowocuje zapewne dużą liczbą ich zwrotów
Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?