Przed nami gala Podlaskiej Złotej Setki

Maryla Pawlak-Żalikowska
Ponad 20 nagród trafi w piątek 18 listopada do rąk podlaskich przedsiębiorców, którym podziękujemy za ich wkład w rozwój regionu i tworzenie miejsc pracy.

Od 13 lat „Kurier Poranny” jest organizatorem rankingu Podlaska Złota Setka Przedsiębiorstw. Na podstawie ogólnie dostępnych danych i przy udziale samych przedsiębiorców tworzymy listę firm o największych przychodach w woj. podlaskim. Ale nie jest to jedyne kryterium, według którego przyglądamy się gospodarce regionu: pokazujemy także najbardziej dynamiczne firmy, które w danym roku weszły do setki, najwyżej awansowały lub wykazują się największą efektywnością prowadzenia biznesu.

Przedstawimy także laureata tytułu Menedżer Roku 2015, wyłonionego w wyniku głosowania przez podlaskich przedsiębiorców z imponującego dokonaniami grona pięciu osób: Adam Byglewski (Adampol), Zbigniew Kalinowski (OSM Piątnica), Jacek Kucharewicz (Metal-Fach), Katarzyna Rutkowska (AC SA) i Henryk Owsiejew (Malow).

Chcąc zwrócić uwagę na kilka potrzeb regionalnej gospodarki (konieczność wzrostu eksportu, skali inwestycji, jakości miejsc pracy) uhonorujemy podczas uroczystości w Hotelu Gołębiewski największych podlaskich eksporterów, inwestorów i najlepszych pracodawców.

Wystąpienia prof. Witolda Orłowskiego, głównego doradcy ekonomicznego PwC i Piotra Popławskiego, starszego ekonomisty ING Banku Śląskiego będą okazją do refleksji nad miejscem Podlaskiego na gospodarczej mapie kraju i kondycją gospodarki światowej. Impreza zakończy się balem.
I będziemy informować o wyniku meczu Jaga - Legia.


Komentarz
Firmy mogą odzyskać nawet do 20% wartości nadpłaconego podatku od nieruchomości

Aleksander Jarosz, menedżer w zespole ds. podatku od nieruchomości w PwC
Aleksander Jarosz, menedżer w zespole ds. podatku od nieruchomości w PwC

Podatek od nieruchomości stanowi najważniejszą pozycję w dochodach gmin spośród wszystkich podatków lokalnych, odpowiadając aż za 83% wpływów do budżetu z tych podatków - wynika z raportu firmy doradczej PwC „Podatek od nieruchomości - 25 lat ustawy o podatkach i opłatach lokalnych”. Eksperci PwC wskazują, że przedsiębiorcy mają możliwość odzyskania części nadpłaconego podatku od nieruchomości, nawet do 20% zapłaconej daniny.

Jak wynika z nowego raportu PwC podatek od nieruchomości (ang. Real Estate Tax - RET) może być szczególnie interesujący dla podmiotów, które w ciągu ostatnich 5 lat dokonały inwestycji w nieruchomości. Jak twierdzą bowiem autorzy opracowania, podatek ten zwykle jest uiszczany w zawyżonej wysokości, a średnia kwota nadpłaty może sięgać nawet 20% rocznego zobowiązania w RET. Wynika to z faktu, że przedsiębiorcy często nie poświęcają tej daninie wystarczającej uwagi, skupiając się na podatkach dochodowych czy VAT. Pozornie nieskomplikowany podatek cechuje lakoniczność przepisów oraz liczne odwołania do innych gałęzi prawa i ustaw - takich jak prawo budowlane, prawo cywilne czy ustawa o podatkach dochodowych. To z kolei powoduje, że w praktyce występuje dużo sporów z organami podatkowymi, a w rezultacie znaczący wpływ na interpretację przepisów ma orzecznictwo sądów administracyjnych. Oznacza to dla podatników, że poprawne wyliczenie należnego RET nie jest proste i wymaga nakładu czasu i pracy - ale zważywszy na potencjalne oszczędności gra wydaje się być warta świeczki. Biorąc pod uwagę fakt, że nadpłacony podatek od nieruchomości można odzyskać do pięciu lat wstecz (obecnie do 2011 r.) oznacza to, że średnia łączna kwota możliwej do odzyskania nadpłaty może odpowiadać równowartości całkowitego rocznego zobowiązania w podatku od nieruchomości.


Komentarz
Eksport i zarobki pracowników

Andrzej Parafiniuk, prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego
Andrzej Parafiniuk, prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego

Jak wynika z danych statystycznych, zarobki są wysokie w tych krajach, które mają znaczną przewagę eksportu nad importem.

Dynamika wzrostu wynagrodzeń w sektorze polskich przedsiębiorstw w ostatnich latach także wydaje się o tym świadczyć. Za pierwsze półrocze 2016 eksport wzrósł bowiem o 2,1 proc., zaś średnie wynagrodzenie o 4,1 proc.

Eksportując wytwarzamy więcej i lepszych produktów i usług, a ponadto - sprzedając na zewnątrz pozyskujemy z innych rynków kapitał na własny rozwój. A jeśli robią to rodzime firmy, a nie zagraniczne koncerny, efekt jest nie do przecenienia.

Mimo tych dobrych sygnałów nadal jest bardzo dużo do zrobienia, szczególnie w takiej gospodarce, jak podlaska, gdzie chłonność konsumpcji wewnętrznej nie ma już racjonalnych powodów do wzrostu. Dlatego koniecznym dla naszego rozwoju, pod każdym względem, jest położenie na szali wszystkiego, co może zwiększyć skalę eksportu.

My w Fundacji zawsze zachęcamy przedsiębiorców do udziału w przedsięwzięciach, które umożliwią im dostęp do informacji (np. przez udział w spotkaniach pod hasłem Vademecum rynków zagranicznych), w misjach zagranicznych, spotkaniach z potencjalnymi partnerami z innych rynków, targach i wystawach branżowych.

Do dyspozycji firm muszą zostać postawione wszelkie narzędzia proeksportowe, pozwalające przedsiębiorcom łamać dotychczasowe bariery.

W czerwcu zapłaciliśmy w sklepach mniej niż w maju

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie