MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Programista, ucząc się, stworzy potrzebną aplikację

Materiał Informacyjny
Sama nazwa projektu – e-Pionier – już wiele mówi i wcale nie jest na wyrost. Nawet w bardzo innowacyjnym ze swojej natury Programie Polska Cyfrowa to działanie jest pionierskie. Przede wszystkim dlatego, że angażuje programistów w rozwiązywanie konkretnych problemów, dając im szanse rozwoju, ale także ze względu na zastosowanie po raz pierwszy tzw. modelu zamówień przedkomercyjnych. Nie bez znaczenia jest też to, że instytucje publiczne zyskują możliwość sfinansowania przedsięwzięć o charakterze informatycznym na bezprecedensową do tej pory skalę.

Jak będzie działał projekt
e-Pionier na etapie pilotażowym? Głównym jego adresatem są zespoły o charakterze interdyscyplinarnym, ale z kluczowym udziałem programistów. Poszukiwanie rozwiązania problemu (ułatwiającego funkcjonowanie instytucji w relacjach z obywatelami lub dającego korzyści ekonomiczne) instytucja publiczna powierzy tzw. Akceleratorowi, czyli wybranemu przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) podmiotowi, którego zadaniem będzie kojarzenie instytucji (zleceniodawcy) z grupą osób mających wykonać zadanie (zleceniobiorcy). W grupie tej główną rolę grać będą programiści, ponieważ problemy zgłoszone do rozwiązania mają być „rozpracowane” w oparciu na aplikacjach cyfrowych. Mówiąc fachowo – bazujące na narzędziach stosowanych w technologiach in¬for¬ma¬cyj¬no-ko¬mu¬ni¬ka¬cyj¬nych. Ze względu na pionierski charakter projektu trudno odwołać się do konkretnych, zrealizowanych już przedsięwzięć, ale można sobie wyobrazić, że może to być np. aplikacja (na telefon lub komputer) automatycznie informująca o zaległościach w opłatach za śmieci.

Wsparcie z funduszy unijnych obejmuje m.in. prowadzenie weryfikacji technologicznej i biznesowej proponowanych rozwiązań oraz zapewnia coaching i mentoring z udziałem doświadczonych praktyków, a także doradztwo i rozwój kompetencji.
Sami programiści zaś, poza możliwością wykorzystania i rozwinięcia swoich kompetencji w toku tworzenia narzędzi, zyskają możliwość rozwinięcia własnej firmy technologicznej, korzystającej także w przyszłości z wszelkich narzędzi tworzonych do współpracy biznesu i nauki przez Akceleratory oraz NCBR.

Więcej o Programie
Polska Cyfrowa:

www.polskacyfrowa.gov.pl
Więcej o funduszach:
www.funduszeeuropejskie.gov.pl
Główny Punkt Informacyjny: Białystok – tel.: 85 66 54 302,
e-mail: [email protected]

Ekspert o nowej formule partnerstwa
Daniel Maksym, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju:

Zaledwie przed miesiącem w polskim prawie zdefiniowano nowy tryb partnerstwa innowacyjnego, zgodnego z unijnym podejściem do tzw. zamówień przedkomercyjnych (PCP –_pre-commercial procure¬ment). Partnerstwo to, w przeciwieństwie do „klasycznych” przetargów, pozwoli się skupić na najbardziej innowacyjnych produktach lub usługach, niedostępnych jeszcze na rynku. Do ich ostatecznego wypracowania niezbędny jest element współpracy pomiędzy podmiotem publicznym (zamawiającym) a prywatnym (wykonawcą). Tego typu współpraca inspirowana formułą PCP od lat wdrażana jest w Europie oraz w USA.

NCBR planuje wykorzystanie nowego trybu do zwiększenia innowacyjności instytucji publicznych przy jednoczesnym zaangażowaniu polskich programistów. Konkurs organizowany przez NCBR zaadresowany zostanie do wyspecjalizowanych podmiotów (tzw. Akceleratorów), których głównym zadaniem będzie łączenie potrzeb instytucji publicznych z zakresu szeroko pojmowanych technologii teleinformatycznych (ICT) z rozwiązaniami proponowanymi przez zespoły wykonawców.

Ostatecznie może powstać produkt o „minimalnej koniecznej funkcjonalności” (MVP). To wprowadzone w Dolinie Krzemowej określenie oznacza produkt skierowany tylko do jednej, specjalistycznej grupy odbiorców. Pozwala to szybko uzyskać z rynku informację zwrotną, czy w ogóle istnieje potrzeba, którą ten produkt ma zaspokajać. Jeśli tak, to można rozpocząć etap wyposażania go we wszystkie nie¬zbędne funkcje, istotne dla dużego rynku odbiorców.

Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny