Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Próbny rozruch sortowni śmieci w Hryniewiczach

Marta Gawina [email protected]
Wczoraj oficjalnie rozpoczął się próbny rozruch sortowni w tym taśmociągów, które przemieszczają odpady po całym zakładzie. Ich łączna długość to aż półtora kilometra.
Wczoraj oficjalnie rozpoczął się próbny rozruch sortowni w tym taśmociągów, które przemieszczają odpady po całym zakładzie. Ich łączna długość to aż półtora kilometra. Andrzej Zgiet
Nowa sortownia odpadów rozpoczęła próbny rozruch. Praca na pełnych obrotach już jesienią. Odzyskiwane tutaj surowce mają być ponownie wykorzystywane. Miasto będzie na tym zarabiać. Najpierw dwa kliknięcia w ekran telefonu komórkowego. Potem pojawia się sygnał ostrzegawczy, by opuścić strefę taśmociągów. Po siedmiu sekundach cała maszyneria rusza. Tak wczoraj rozpoczął się próbny rozruch sortowni w Hryniewiczach. Pełną parą zacznie działać już jesienią, prawdopodobnie od października.

- Ta sortownia odpadów będzie służyła miastu i białostoczanom. Dzięki niej będzie można odzyskać i ponownie wykorzystać większą ilość surowców takich jak plastik czy papier - mówił Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku. Przypominał, że w naszym mieście działa już spalarnia odpadów, prowadzona jest też ich selektywna zbiórka. - Brakowała tylko tego jednego ogniwa, jakim jest nowoczesna sortownia

[/cyt]
- dodawał prezydent Truskolaski.

Sortownia w Hryniewiczach to duży obiekt. Sama powierzchnia zabudowy wynosi aż 5 tysięcy mkw.

- Do jej wybudowania użyto ponad 400 ton stali, zamontowano około 46 kilometrów kabli elektrycznych. Zastosowano 17 separatorów optycznych, dwa kaskadowe. Łączna długość taśmociągu to półtora kilometra - wyliczał Bogdan Sawicki, kierownik zakładu w Hryniewiczach. Przypomniał, że zainstalowano tu najnowocześniejsze w Polsce sito bębnowe. A linia technologiczna może przerobić nawet 40 tysięcy ton odpadów rocznie. - Ta wydajność zabezpieczy potrzeby zarówno Białegostoku, jak i okolicznych gmin. Zapraszamy je do korzystania - zachęcał prezydent Białegostoku.

n

Bogdan Sawicki, kierownik zakładu w Hryniewiczach, prezentuje sito bębnowe. To największa taka instalacja w Polsce.

Sortownia powstała w ramach projektu: Przebudowa instalacji związanej z odzyskiem odpadów w Hryniewiczach koło Białegostoku. Jego wartość to aż 82 mln zł. Z tego 34 mln zł to unijne dofinansowanie w ramach Funduszu Spójności.

Sortownią, podobnie jak niedawno otwartą spalarnią śmieci przy ul. Andersa w Białymstoku, będzie zarządzać miejska spółka Lech. Odzyskane surowce będzie sprzedawać. Ważne jest też spełnienie unijnych norm. W 2020 roku poziom recyklingu odpadów w postaci papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła, musi osiągnąć wagowo co najmniej 50 proc. ilości tych odpadów.

Proces odzyskiwania surowców

  • [b]Pierwszym etapem jest olbrzymia hala przyjęcia odpadów.[/b]

Mogą się tu bezkolizyjnie wyładowywać nawet trzy auta.

  • Potem odpady znajdą się w strefie przyjęcia.

Wydzielane są tutaj odpady, które mogłyby zakłócić proces  sortowania (odpady gabarytowe, opony, dywany, elementy mebli, duże folie budowlane itp.). To wszystko nie ma prawa trafić na linię sortowniczą.

  • Pozostałe odpady za pomocą taśmociągu kanałowego trafią do kabiny wstępnej.

To tutaj pracownicy ręcznie wydzielą przedmioty przeszkadzające (na przykład gruz) i szkło, które nie powinny dostać się do kolejnych etapów.

  • Później śmieci trafiają do separatorów. To tutaj pracują  m.in. specjalne sita bębnowe.

To największa taka instalacja w Polsce. Przez specjalne otwory odpowiedniej wielkości odpady będą spadać w dół na taśmociągi. Wszystko to, co się nie zmieści w największym otworze sita pojedzie do kolejnej kabiny sortowniczej.

  • Na tym końcowym etapie odpady będą ręcznie doczyszczane w kabinach sortowniczych.

 Przesortowane surowce takie jak: folia czy karton będą skierowane do prasy belującej.

  • Część posortowanych odpadów zostanie unieszkodliwionych w spalarni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny