Pracownicy UwB są przeciwni połączeniu CLZ i BOK. Wystosowali apel do prezydenta i radnych

(adek)
Niektórzy pracownicy UwB są przeciwni połączeniu CLZ i BOK. Wystosowali apel do prezydenta i radnych
Niektórzy pracownicy UwB są przeciwni połączeniu CLZ i BOK. Wystosowali apel do prezydenta i radnych Adrian Kuźmiuk
Centrum Ludwika Zamenhofa ma zostać połączone z Białostockim Ośrodkiem Kultury. Magistrat twierdzi, że w ten sposób miasto zaoszczędziłoby rocznie 500 tys. zł. Pomysłem oburzeni są już nie tylko radni Platformy Obywatelskiej, ale i niektórzy naukowcy z Uniwersytety w Białymstoku

- W naszej ocenie, planowana likwidacja odrębności CLZ spowoduje nie tylko zubożenie oferty kulturalnej, do jakiej mają dostęp białostoczanie, ale również częściową utratę wypracowanych przez tę instytucję kapitałów – społecznego i kulturowego - twierdzą pracownicy UwB.

Wiceprezydent Białegostoku Rafał Rudnicki poinformował niedawno, że chce, by Centrum im. Ludwika Zamenhofa przestało być samodzielną instytucją. Miałoby podlegać Białostockiemu Ośrodkowi Kultury, przez co można by zaoszczędzić 500 tys zł rocznie. Ponadto miasto chce przygotować przyszłoroczne obchody setnej rocznicy śmierci Ludwika Zamenhofa. Według wiceprezydenta Rudnickiego CLZ nie kładzie nacisku na to wydarzenie.

Centrum Ludwika Zamenhofa może podlegać pod BOK. Radni PO są oburzeni pomysłem prezydenta

Pomysł wiceprezydenta oburzył radnych PO. Pojawiły się nawet spiskowe teorie, że może chodzić o zatrudnienie Sebastiana Wichra:

CLZ i BOK razem. Wojna o Zamenhofa

Do grona oburzonych radnych dołączyli Internauci, którzy założyli na Facebooku fanpage: NIE dla zamknięcia Centrum im. Ludwika Zamenhofa

Do sprzeciwiających się połączeniu CLZ z BOK-iem dołączyli też niektórzy naukowcy z Uniwersytetu w Białymstoku wystosowując apel do prezydenta miasta i radnych:

"Białystok, 22 kwietnia 2016 r.

Szanowny Pan dr hab. Tadeusz Truskolaski Prezydent Miasta Białegostoku

oraz

Radne i Radni Miasta Białegostoku

Szanowny Panie Prezydencie,

Szanowni Radni i Radne,

Zwracamy się do Państwa, jako osoby od lat aktywnie działające w sferze kultury i na rzecz społeczności Białegostoku, którym zależy na rozwoju kulturalnym naszego miasta i dobru jego mieszkańców, z apelem o utrzymanie odrębności instytucjonalnej Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku. Jest to bowiem instytucja, która pozytywnie wyróżnia się zarówno profilem prowadzonej działalności, zorientowanej na szeroko rozumianą wielokulturowość, jak też otwarciem na współpracę ze środowiskiem akademickim, organizacjami pozarządowymi, niezależnymi twórcami i po prostu mieszkańcami miasta. W naszej ocenie, planowana likwidacja odrębności CLZ spowoduje nie tylko zubożenie oferty kulturalnej, do jakiej mają dostęp białostoczanie, ale również częściową utratę wypracowanych przez tę instytucję kapitałów – społecznego i kulturowego.

W ciągu niespełna siedmiu lat swego istnienia CLZ na trwałe wpisało się w pejzaż kulturalny Białegostoku, wnosząc do niego nowe jakości i poszerzając dostęp do kultury mieszkańców miasta. Dzięki zaangażowaniu pracowników Centrum, ich innowacyjnym pomysłom, a niejednokrotnie także owocnej współpracy z akademikami, społecznikami i organizacjami kulturalnymi, odbyło się tam wiele wartościowych imprez: wystaw, spotkań, warsztatów, przygotowano wiele cennych publikacji i materiałów edukacyjnych, które poszerzają wiedzę mieszkańców Białegostoku i Podlasia, nie tylko tych najmłodszych, na temat regionu, jego przeszłości i bogactwa. Na uwagę zasługują też długofalowe inicjatywy CLZ, takie jak Mediateka, a w jej ramach Archiwum Historii Mówionej – bezcenny dokument dziejów naszego miasta, czy wielotomowa publikacja poświęcona historycznej dzielnicy Bojary i jej mieszkańcom.

Ponadto podkreślić należy, że od początku swego istnienia CLZ aktywnie przyczynia się do krzewienia postawy otwartości na zróżnicowanie kulturowe, religijne i etniczne, co – zwłaszcza w świetle problemów, z jakimi boryka się dziś Białystok, Polska i świat – wydaje się nie do przecenienia; radzenie sobie z odmiennością kulturową jest bowiem jednym z najważniejszych wyzwań społecznych naszych czasów. CLZ nie tylko kultywuje ideę otwartości, dialogu i pokoju, przyświecającą jego patronowi, Ludwikowi Zamenhofowi, ale także „tłumaczy” ją na współczesne realia, zarówno na płaszczyźnie edukacji, jak też literatury, muzyki czy sztuk wizualnych. Wydaje się, że właśnie takie działania – zorientowane na budowanie „żywego” pomnika, wcielanie postaw i wartości związanych z językiem esperanto, stojących u genezy jego powstania – są najlepszą formą promowania postaci Zamenhofa i jego spuścizny.

Na koniec pragniemy zauważyć, że w kontekście nasilających się w Europie, w Polsce i w Białymstoku nastrojów ksenofobicznych, likwidacja odrębności CLZ, szczególnie wobec wskazanych wyżej zasług tej instytucji, może być interpretowana jako próba odgórnego ograniczenia działań propagujących wielokulturowość i poszanowanie inności. Nasze zaniepokojenie budzi także szukanie oszczędności w obrębie, i tak niedofinansowanej, sfery działalności kulturalnej. Jako mieszkańcy miasta, apelujemy więc do Państwa o poszanowanie autonomii i dorobku instytucji, która dzięki niezależności własnych działań i trosce o poziom realizowanych projektów, wypracowała swoją dobrą markę, jak też wsparcie dla kultury, będącej jednym z ważniejszych bogactw współtworzących potencjał rozwojowy Białegostoku.

Mamy nadzieję, że głosy płynące ze środowiska akademickiego Białegostoku zostaną wzięte pod uwagę, naszym zdaniem bowiem obecnie bardzo potrzebne jest działanie ponad podziałami na rzecz kultywowania i ochrony kodeksu wartości podstawowych miasta, tj. jego historycznej i współczesnej wielokulturowości. Z mapy Białegostoku nie może zniknąć placówka, której nazwa współtworzy lokalny kanon miejsc-symboli tożsamościowych.

Z poważaniem,
dr hab. Danuta Zawadzka
dr Katarzyna Niziołek
dr Katarzyna Sawicka-Mierzyńska
dr hab. Jolanta Sztachelska
dr hab. Marek Kochanowski
dr Maciej Białous
dr Anna Młynarczuk-Sokołowska
dr Katarzyna Sztop-Rutkowska
mgr Małgorzata Skowrońska"

Wideo

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 23.04.2016 o 11:48, Gość napisał:

* Puśki


Podobno ten gostek od jakiegoś czasu się kręci aby dostać tam robotę. Może po tych zmianach kierownikiem go zrobią ;)
G
Gość
W dniu 23.04.2016 o 10:41, S napisał:

Moim zdaniem CLZ zasługuje na swoje istnienie- w ciagu 7 lat przygotowywało wiele akcji nie tylko promujących region ale również takich jak gry miejskie, ferie dla dzieci, warsztaty dla niepełnosprawnych, wernisaże itp. W tak krótkim czasie wyprzedzili inne instytucje kulturalne w mieście. Grzmicie o te 500tys rocznie ale jak weszła ustawa śmieciowa i stawki początkowe były 45% wyższe niż teraz to jakoś nikt nie protestował (teraz opłaty są niższe a odpady wywożone częściej więc z jakiego wzoru w tamtym roku płaciliście taką kasę?).Na instytucje tego typu wydaje się grosze w porównaniu z innymi bzdetnymi wydatkami i machlojkami rządzących. To odwrócenie uwagi od spraw które naprawdę przyniosły by oszczędności. Podejrzewam, że miasto wydaje więcej na ulotki i na wynoszone przez urzędników długopisy niż na instytucje kulturalne. Chcą oszczędności to niech korzystają z np zamienników tuszy do drukarek, niech nie wydają setek tysięcy na kampanie reklamowe przygotowywane przez firmy z Krakowa (logo miasta podpatrzone z jakiejś nowojorskiej organizacji).Inna sprawa- gdzie mają się promować podlascy artyści?

Przecież Centrum bedzie działał, nawet lepiej i z większa kasą z projektów. Jedyna zmiana to poleci zbędna administracja.
G
Gość
W dniu 23.04.2016 o 11:47, Gość napisał:

o sami koledzy puści podpisali, ten gość oszukuje ze centrum zostanie zamknięte, a to nie prawda, zostanie zagonione do pracy plus mniej dyrektorów i kierowników PO tradycyjnie broni zbędnych miejsc przy dyrektorskich korytach. Osobiście znam podpisanych pod listem i szczerze nie polecam.

* Puśki
G
Gość
o sami koledzy puści podpisali, ten gość oszukuje ze centrum zostanie zamknięte, a to nie prawda, zostanie zagonione do pracy plus mniej dyrektorów i kierowników
PO tradycyjnie broni zbędnych miejsc przy dyrektorskich korytach.
Osobiście znam podpisanych pod listem i szczerze nie polecam.
S
S

Moim zdaniem CLZ zasługuje na swoje istnienie- w ciagu 7 lat przygotowywało wiele akcji nie tylko promujących region ale również takich jak gry miejskie, ferie dla dzieci, warsztaty dla niepełnosprawnych, wernisaże itp. W tak krótkim czasie wyprzedzili inne instytucje kulturalne w mieście. Grzmicie o te 500tys rocznie ale jak weszła ustawa śmieciowa i stawki początkowe były 45% wyższe niż teraz to jakoś nikt nie protestował (teraz opłaty są niższe a odpady wywożone częściej więc z jakiego wzoru w tamtym roku płaciliście taką kasę?).

Na instytucje tego typu wydaje się grosze w porównaniu z innymi bzdetnymi wydatkami i machlojkami rządzących. To odwrócenie uwagi od spraw które naprawdę przyniosły by oszczędności. Podejrzewam, że miasto wydaje więcej na ulotki i na wynoszone przez urzędników długopisy niż na instytucje kulturalne. Chcą oszczędności to niech korzystają z np zamienników tuszy do drukarek, niech nie wydają setek tysięcy na kampanie reklamowe przygotowywane przez firmy z Krakowa (logo miasta podpatrzone z jakiejś nowojorskiej organizacji).

Inna sprawa- gdzie mają się promować podlascy artyści?

 

G
Gość

Jeżeli PO czegoś nie popiera musi na tym zarabiać .A że pojawiły by się oszczędności to po ich rządach widać że jeżeli nie pojawia się ich kasa to zasada " by żyło się lepiej " swoim  jest nadal aktualna .

P
POdatnik
Centrum nie będzie zamknięte. Mniej będzie dyrektorów i księgowych. PO protestuje bo zabiera im się łupy wyborcze. Dobra decyzja Prezydenta.
N
NIE DLA ZAMKNIĘCIA CLZ

"PETYCJA o utrzymanie autonomii CLZ" dostępna na platformie petycjeonline, ponadto na FB jest wydarzenie NIE DLA ZAMKNIĘCIA CENTRUM IM. LUDWIKA ZAMENHOFA. #niedlazamknieciaCLZ

L
Lechu
Nie POdpisał się ani jeden profesor.
G
Gość
PO popiera studia. Miasto oszczędza co jest bardzo pozytywne.
Dodaj ogłoszenie