Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca w Wielkiej Brytanii? Da się zdobyć

Katarzyna Szczyrek/Nowiny
Przygotowania do wyjazdu do Anglii, rozpocząłem od przeglądnięcia ofert pracy w internecie - mówi Piotr Tarczyński, student z Rzeszowa
Przygotowania do wyjazdu do Anglii, rozpocząłem od przeglądnięcia ofert pracy w internecie - mówi Piotr Tarczyński, student z Rzeszowa
Zanim podejmiemy współpracę z konkretnym przedsiębiorcą, trzeba sprawdzić obowiązujące w Anglii warunki pracy. Warto przejrzeć kilka ofert, by móc wybrać najkorzystniejszą. Można skorzystać z ofert regionalnych urzędów pracy, bo mamy wtedy pewność, co do uczciwości pracodawcy.

Decydując się na wyjazd do UK, już w Polsce musisz opracować plan, by znaleźć pracę w jak najkrótszym czasie. Poszukajmy ofert w urzędzie pracy, internecie i w angielskich agencjach pracy.

- Na wakacjach chcę wyjechać do Londynu. - mówi Piotr Tarczyński, student IV roku politologii z Rzeszowa - To będzie mój pierwszy zagraniczny wyjazd zarobkowy. Już rozpocząłem przygotowania. Zacząłem od internetu.
Pomocna okazać się może też EURES, czyli ogólnoeuropejska sieć umożliwiająca swobodny przepływ pracowników w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Informacje o ofertach pracy zawarte w EURES, znajdziemy w powiatowych urzędach pracy. Na internetowej stronie projektu, możesz umieścić swoje CV, które bezpośrednio trafi do zainteresowanego pracodawcy.

Sprawdźmy licencję pośrednika pracy

Planując wyjazd odwiedźmy też biura pośrednictwa pracy, ale takie rozwiązanie posiada wady i zalety. Z pewnością zyskujemy to, że nie musimy na własną rękę dyskutować z pracodawcą o warunkach pracy.

niestety, jak wynika z różnych spraw opisywanych w Nowinach, wiele tego typu firm, działa nielegalnie. Dlatego powinniśmy sprawdzić licencje danego pośrednika.
Uwaga - pobieranie opłat za samo pośrednictwo pracy, jest nielegalne i podlega karze.

Szukaj znajomości

Odszukajmy krewnych, przyjaciół, nawet na naszej-klasie, przebywających za granicą, którzy mogą pomóc nam w znalezieniu pracy. Managerowie chętniej zatrudnią zaufaną i rekomendowaną osobę niż kogoś nieznanego.

Dodatkowy plus - nie jedziemy w "ciemno", tylko zaraz po przyjeździe rozpoczniemy pracę. W przypadku porażki mamy szansę na jakąś pomoc.

Jak się przygotować do wyjazdu?

Najistotniejsze jest zebranie i właściwe przygotowanie dokumentów. Trzeba zabrać ze sobą kilka kopii CV, oczywiście w języku angielskim. Przydatne są również tłumaczenia posiadanych przez nas dyplomów i uprawnień.

Dodatkowo mogą się przydać referencje wystawione przez poprzedniego pracodawcę. Pamiętajmy, by zostawiając podania wpisać numery telefonów kontaktowe.

Przyda się prawo jazdy

Warto mieć też prawo jazdy, bo często jest wymagane przez pracodawców. Ułatwia dojazd do pracy i jest priorytetem zwłaszcza, gdy staramy się o pracę związaną z opieką nad osobami niepełnosprawnymi.

Pracodawcy, w trosce o bezpieczeństwo podopiecznych, w pierwszej kolejności zapytają o prawo jazdy, by w razie konieczności móc odwieść niepełnosprawnego do szpitala.

Potwierdź, że nie byłeś karany
Gdy chcemy podjąć pracę np. na lotnisku w UK, musimy przedstawić dokument o naszej niekaralności. Po ten dokument trzeba udać do najbliższego sądu rejonowego. Koszt to ok. 50 zł, plus koszty tłumaczenia przez tłumacza przysięgłego. Pamiętajmy, że wszystkie dokumenty muszą być w języku angielskim!

Szukamy pracy na miejscu
Lato to czas, kiedy pracodawcy zatrudniają najwięcej osób. Łatwo znaleźć pracę w pubach, hotelach, restauracjach, parkach rozrywki, gospodarstwach rolnych itp. Warto zwracać uwagę na wywieszone na szybach kartki staff wanted "poszukujemy pracowników".

Po przyjeździe udajmy się do najbliższego Job Centre, by zapoznać się z rynkiem pracy i zapotrzebowaniem na konkretny zawód. Możemy na miejscu wydrukować ogłoszenia i z bezpłatnego telefonu zadzwonić do pracodawcy albo u urzędnika wypełnić aplikacje.

Przydatne są też Yellow Pages, czyli książki telefoniczne zawierające nazwy, opisy i telefony firm, w których chcielibyśmy podjąć pracę. Warto też spróbować napisać samemu ogłoszenie i wywiesić je na poczcie, w supermarkecie czy na sklepowej wystawie.

Tego typu usługa kosztuje 50 p tygodniowo. Warto przeglądać też anonse w lokalnych gazetach, bo możesz natrafić na ciekawą propozycję pracy w twoim rejonie zamieszkania.

Co może Ci pomóc?
Istotna jest znajomość języka angielskiego. Bez tego, możesz zostać sprzątaczem lub tzw. kitchen portier - em, czyli osobą pracującą na zmywaku. Poza tym liczy się doświadczenie, zdobyte w UK, poparte referencjami. Pamiętaj, by postarać się o nie w każdym kolejnym miejscu pracy!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny