Praca w policji. Białystok i województwo podlaskie czeka na...

  Praca w policji. Białystok i województwo podlaskie czeka na 157 policjantów - dokumenty, wymagania

  Magdalena Kuźmiuk

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  St. post. Ewa Borawska i st. post. Szymon Wasilewski z Oddziału Prewencji Policji w Białymstoku są młodymi funkcjonariuszami. Jak zgodnie przyznają,

  St. post. Ewa Borawska i st. post. Szymon Wasilewski z Oddziału Prewencji Policji w Białymstoku są młodymi funkcjonariuszami. Jak zgodnie przyznają, nie zamieniliby służby na pracę za biurkiem. ©Wojciech Wojtkielewicz

  Praca w policji: Białystok, Łomża, Suwałki, Augustów, Bielsk Podlaski, Grajewo, Hajnówka, Kolno, Mońki, Sejny, Siemiatycze, Sokółka, Wysokie Mazowieckie, Zambrów. 157 miejsc pracy. Tylu nowych funkcjonariuszy ma szansę na służbę w szeregach podlaskiej policji w 2016 roku. Co roku o pracę w policji stara się ok. 2000 osób, muszą przebrnąć przez kilkuetapową rekrutację
  St. post. Ewa Borawska i st. post. Szymon Wasilewski z Oddziału Prewencji Policji w Białymstoku są młodymi funkcjonariuszami. Jak zgodnie przyznają,

  St. post. Ewa Borawska i st. post. Szymon Wasilewski z Oddziału Prewencji Policji w Białymstoku są młodymi funkcjonariuszami. Jak zgodnie przyznają, nie zamieniliby służby na pracę za biurkiem. ©Wojciech Wojtkielewicz

  - Praca w policji może nie była moim marzeniem, bo o tym się marzy, jak się ma pięć lat. Ale patrząc z perspektywy wychowawcy w ośrodku opiekuńczo-wychowawczym potraktowałem to jako wyzwanie i sposób na samorealizację - przyznaje st. post. Szymon Wasilewski.

  Niedługo miną trzy lata, jak pełni służbę w Oddziale Prewencji Policji w Białymstoku. I - jak mówi - nie zmieniłby decyzji o wstąpieniu w szeregi policji.

  Podobnie jak st. post. Ewa Borawska. Ona też jest nowym funkcjonariuszem. Pełni służbę 2,5 roku. - Zaszczepiłam w sobie policyjnego bakcyla, bo wcześniej pracowałam w oddziale prewencji jako sekretarka. Postanowiłam spróbować swoich sił i udało się! - wspomina białostocka policjantka.

  Czytaj też: Województwo podlaskie. Nabór do policji. Praca dla 157 osób - dokumenty, wymagania, wykształcenie

  Praca w policji. Ruszył nabór do podlaskiej policji  W tym roku szansę na pracę w szeregach podlaskiej policji będzie miało prawie 160 osób. To dużo. Taką prognozę przyjęcia nowych funkcjonariuszy ma Komenda Główna Policji. Kandydaci, którzy zdobędą największą liczbę punktów, będą przyjmowani w czterech etapach: 7 marca (43 osoby), 6 czerwca (32 osoby), 12 września (41 osób) i 28 listopada (41 osób).

  - Najbardziej poszukiwani są kandydaci inteligentni, pracowici, rzetelni, uczciwi, sprawni fizycznie, o wysokiej kulturze osobistej. Tacy, którzy nie mieli do tej pory konfliktu z prawem, mają nieposzlakowaną opinię. Wymagane jest minimum średnie wykształcenie - mówi kom. Mariusz Hołub z Wydziału Kadr i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.

  Kandydat z wyższym wykształceniem otrzyma dodatkowe punkty w rankingu. Preferowane są studia prawnicze, administracyjne, ekonomiczne, z bezpieczeństwa narodowego lub wewnętrznego. Mile widziane są też dodatkowe uprawnienia kandydatów na policjantów takie jak np.: instruktor sportów walki, motorowodnych, strzelectwa sportowego, ratownictwa wodnego, nurkowania. Na dodatkowe punkty podczas rekrutacji mogą również liczyć osoby z tytułem ratownika i ratownika medycznego.

  Proces doboru kandydatów do służby może trwać nawet kilka miesięcy i składa się z kilku etapów. - Pierwszym jest ocena złożonych dokumentów. W Wyższej Szkole Policji w Szczytnie sprawdzana jest wiedza kandydata i jego sprawność fizyczna. Test polega na pokonaniu toru przeszkód w jak najkrótszym czasie. Minimum to minuta i 41 sekund. Potem, w Białymstoku, przeprowadzany jest test psychologiczny. Badane są zdolności intelektualne, zachowania społeczne, stabilność emocjonalna i postawa w pracy. Kolejna jest rozmowa kwalifikacyjna - wylicza kom. Hołub.

  To jeszcze nie wszystko. Kandydaci muszą zostać sprawdzeni przez Wydział ds. Ochrony Informacji Niejawnych KWP w Białymstoku, a ich zdolności fizyczne i psychiczne zbada jeszcze komisja lekarska.

  - Bardzo wielu kandydatów odpada na poszczególnych etapach rekrutacji. Tylko nieliczni przechodzą w nasze szeregi. Nawet to, że ktoś przejdzie pomyślnie cały proces, nie oznacza, że trafi do służby. Wszystko zależy od liczby punktów w rankingu. Dostają się ci ze szczytu listy - dodaje podinsp. Andrzej Baranowski, rzecznik prasowy podlaskiej policji.

  Te dość wyśrubowane wymagania nie zrażają przyszłych adeptów szkół policyjnych.

  - W moim przypadku rekrutacja trwała aż półtora roku, bo było bardzo wielu chętnych - nie ukrywa Szymon Wasilewski.

  - U mnie rok - dodaje Ewa Borawska. - Potem był półroczny kurs podstawowy w szkole w Legionowie. Owszem, człowiek czeka, niepokoi się, czy się uda. Są wyrzeczenia, ale korzyści są nieporównywalne.

  Służba w policji to stabilna praca, na co zwracają uwagę przede wszystkim policjantki, które chcą zostać matkami.

  - Zaletą policji jest możliwości dalszego kształcenia, jak również możliwość awansu zarówno w stopniu, jak i stanowisku - dodaje podinsp. Baranowski.

  To państwowa posada, z wypłacaną trzynastą pensją, dodatkiem mundurowym.

  Kursant kierowany na przeszkolenie otrzymuje ok. 1500 złotych „na rękę”. Po ukończeniu szkolenia, gdy zostaje mianowany na policjanta, pensja rośnie do ok. 2300 złotych.


  Praca w policji - wymagania  Kandydat na policjanta musi wykazać się na kilku płaszczyznach

  Podczas rekrutacji brane pod uwagę jest nie tylko wykształcenie i sprawność fizyczna, ale też dodatkowe umiejętności oraz cechy osobowości. Te wymagania to m.in.:


  - polskie obywatelstwo, niekaralność za przestępstwo

  - co najmniej średnie wykształcenie, punktowane są dodatkowe uprawnienia i studia wyższe

  - u mężczyzn uregulowany stosunek do służby wojskowej

  - zdolność fizyczna i psychiczna do służby w formacjach uzbrojonych, zdyscyplinowanie

  - konieczne jest wypełnienie szeregu dokumentów, m.in. podania o przyjęcie do służby, kwestionariusza osobowego, potwierdzenia posiadanego wykształcenia i kwalifikacji zawodowych

  - nie ma ograniczeń wiekowych

  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (28)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (28) forum.poranny.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Najgroźniejsze wypadki z ciągnikami. Nawet Cimoszewicz zderzył się z traktorem

  Najgroźniejsze wypadki z ciągnikami. Nawet Cimoszewicz zderzył się z traktorem

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hotel Traugutta 3. Kolejne cztery gwiazdki rozbłysły w Białymstoku. Niezwykły design nawiązuje do historii

  Hotel Traugutta 3. Kolejne cztery gwiazdki rozbłysły w Białymstoku. Niezwykły design nawiązuje do historii