Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca. Liczba ofert znowu rośnie.

Redakcja
Kliknij, żeby powiększyć
Kliknij, żeby powiększyć
Sprzedawca, kierowca samochodu ciężarowego, hostessa i kelner – z analizy ogłoszeń prasowych wynika, że właśnie na te stanowiska jest największe zapotrzebowanie na podlaskim rynku pracy. Jednak są też zawody, w których o pracę nadal trudno. Nie znajdą jej na przykład pracownicy biurowi, rolnicy, ogrodnicy i leśnicy oraz urzędnicy.

Pracy na Podlasiu jest coraz więcej – wskazują badania przeprowadzone w ramach projektu „Barometr popytu na pracę”. W styczniu bowiem odnotowano 1 799 ofert pracy w 169 zawodach i jest to wskaźnik wyższy o 6,8 proc. (o 115 ofert) od zanotowanego w grudniu, kiedy to zarejestrowano 1 684 ofert pracy, jednak niższy o ponad 28 proc. (o 702 ofert pracy) od zanotowanego w listopadzie, kiedy to zarejestrowano 2 501 ogłoszeń prasowych. Jeśli jednak porównamy te wskaźniki do tych sprzed roku – okazuje się, że mimo poprawy na rynku pracy, ofert dla szukających pracy jest mniej o 514 niż w styczniu ub.r.

Poprzedni rok zapowiadał się dobrze, jeśli chodzi o rynek pracy. Po niewielkim spadku ogłoszeń z ofertami pracy w lutym i czerwcu, ich liczba cały czas rosła. Niestety – tylko do września. Już w październiku ofert pracy było dużo mniej. A w grudniu ich liczba zmniejszyła się o niemal 3 tys. w porównaniu do września, kiedy propozycji pracy w prasie było najwięcej. Na szczęście wraz z nadejściem nowego roku na rynku pracy robi się coraz bardziej optymistycznie. Już w styczniu nastąpił niewielki wzrost zapotrzebowania na pracowników prawie we wszystkich grupach zawodów. Najwięcej ofert pracy notuje się nadal w zawodach wymagających średniego i zawodowego wykształcenia.

  • Operatorzy i monterzy maszyn i urządzeń. W styczniu br. ofert było o 67 więcej niż w miesiąc wcześnej i niemal tyle samo co w styczniu ubiegłego roku. Podczas gdy w grudniu liczba ofert dla tej grupy zawodowej spadła o 104, a w listopadzie o 57 w stosunku do poprzedniego miesiąca. Jeśli chodzi o tę grupę zawodową, najmniej ofert na rynku było dla niej w lutym (zaledwie 99), najwięcej zaś w lipcu 2009 roku (306). 
  • Pracownicy usług osobistych i sprzedawcy. W styczniu nastąpił wzrost o 47 ofert. W poprzednim roku liczba ofert dla pracujących w tym sektorze systematycznie malała. W styczniu ubiegłego roku ofert dla pracujących w tej grupie zawodowej było 662. Miesiąc później o 100 mniej. W kwietniu pracownicy usług osobistych znów mieli w czym wybierać: ofert pracy było już 735. W maju znów o 100 więcej, natomiast w lipcu liczba ofert zaczęła spadać. Ta tendencja utrzymała się aż do grudnia.
  • Przedstawiciele władz publicznych, wyżsi urzędnicy i kierownicy. W styczniu ub.r. ofert pracy było tylko 43, a miesiąc później już o niemal połowę mniej (25). W dalszej części roku liczba ofert rosła, aby w maju osiągnąć liczbę 106. Później było ich nieco mniej. Ale i tak w styczniu br. liczba ofert pracy jest tu niemal dwa razy większa niż rok wcześniej. 
  • Specjaliści. W styczniu br. liczba ofert jest niemal na takim samym poziomie co rok wcześniej. Jednak w ciągu roku sytuacja się zmieniała. W styczniu ub.r. liczba ofert wynosiła 192 i rosła aż do kwietnia (309). W maju i czerwcu liczba ta nieznacznie spadła. W lipcu nastąpił wyraźny spadek (171). Następne dwa miesiące były nieco lepsze. Jednak już w październiku liczba ofert znów zaczęła spadać, by w styczniu br. osiągnąć liczbę 171.
  • Technicy i inny średni personel. Tu liczba ofert zawsze była na wysokim poziomie. W styczniu ub.r. wynosiła ona 276. Najwyższa była w maju (422) i październiku (444), by w styczniu br. znów spaść do 284.
  • Pracownicy biurowi. Ten rok zaczął się lepiej niż ubiegły (w styczniu ub.r. – 42 oferty pracy, w styczniu br. – 94). Maksymalną liczbę ofert dla pracowników biurowych gazety opublikowały w listopadzie – 196.
  • Rolnicy, ogrodnicy, leśnicy i rybacy. Jeśli chodzi o liczbę ofert pracy, ta grupa zawodowa miewa się najgorzej. Najwięcej ofert – 49, było w kwietniu ub.r. Jednak w grudniu ub.r. i na początku tego roku gazety publikowały jedną ofertę na miesiąc.
  • Pracownicy przy pracach prostych. Ze statystyk wynika, że dla tej grupy zawodowej praca zawsze jest. Najmniej ofert (108) – było w grudniu ub.r., najwięcej – w styczniu (436) i maju (420) ub.r.
  • Robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy. W styczniu br. nastapił spadek ofert pracy o 25. Po miesiącach (oprócz maja) wielkiego wzrostu ofert pracy, spadek rozpoczął się w październiku, kiedy ofert było aż o 637 mniej niż miesiąc wcześniej. Jeszcze gorzej było w listopadzie – spadek o 667 ofert. W grudniu liczba ofert zmniejszyła się o 324.

Zawody poszukiwane 2009
Sprzedawca – 2067 ofert
Pozostali robotnicy budowlani robót wykończeniowych – 1569 ofert
Kierowca samochodu ciężarowego – 1299 ofert
Kucharz – 1028 ofert
Krawiec – 992 oferty
Przedstawiciel handlowy – 988 ofert
Fryzjer – 948 ofert
Murarz – 940 ofert
Hostessa – 873 oferty
Robotnik budowlany – 848 ofert

Barometr
Barometr popytu na pracę przygotowywany jest przez Wyższą Szkołę Ekonomiczną w Białymstoku na podstawie comiesięcznej analizy empirycznej prasowych ofert pracy w woj. podlaskim. Podstawą analizy tych ofert pracy są wszystkie numery dzienników regionalnych z danego miesiąca. Pełna treść raportów jest zamieszczona na stronie: www.pbng.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny