Pożyteczny sprawdzian

Krzysztof Grodzki
Tomasz Rzepiejewski w walce pod koszem rywali.
Tomasz Rzepiejewski w walce pod koszem rywali. Fot. Krzysztof Grodzki
Zawodnicy Tura w miniony piątek rozegrali ostatni mecz w 2006 roku. Było to spotkanie towarzyskie z zespołem białoruskiej pierwszej ligi, drużyną BK Mińsk. Spotkanie pewnie wygrali goście zza wschodniej granicy 78:90.

Pierwsza kwarta spotkania to dobra i skuteczna gra koszykarzy Tura. Nasi zawodnicy lepiej weszli w mecz i uzyskali kilkupunktową przewagę. W tej części zawodnicy obydwu zespołów skoncentrowali się głównie na obronie, więc i wynik na tablicy wyświetlał jedynie 17:11 na korzyść Tura.

Fatalna druga kwarta

W kolejnej kwarcie obraz meczu zmienił się diametralnie. Teraz to zawodnicy z Mińska przystąpili do ofensywy i to oni zdominowali tę część spotkania. Trafiali praktycznie z każdej pozycji i szybko odrobili 6-punktową stratę, z każdą kolejną minutą powiększali swoją przewagę. Nasi zawodnicy w tej części meczu zagrali fatalnie. Wiele rzutów nawet nie docierało do kosza i schodząc na przerwę, goście zza wschodniej granicy wygrywali już różnicą ośmiu punktów 34:42.

Dyspozycja dnia

Widząc bardzo dobrą dyspozycję rzutową Łukasza Kuczyńskiego, Tur swoje akcje zaczął rozgrywać właśnie pod tego zawodnika. Piłka była tak rozgrywana, żeby znaleźć mu dogodną sytuację do oddania rzutu. Ten plan na początku okazał się skuteczny, ale zawodnicy z Mińska rozgryźli tę taktykę i bardziej zacieśnili swoje szyki obronne, więc trzeba było powrócić do poprzedniej koncepcji gry.

Wyrównana gra w końcówce

Trzecia i czwarta kwarta, to była walka punkt za punkt, z której nic nie wynikało. Zawodnicy Tura, pomimo że walczyli do końca, nie umieli odrobić strat z pierwszej części. Końcówka meczu została wykorzystana do ćwiczenia zagrywek i gry poprzez faule taktyczne, które bardzo się przydają w ostatnich sekundach, kiedy wynik jest na styku. Powinno się to bardzo przydać, ponieważ w minionej rundzie w niektórych meczach zabrakło zimnej krwi w końcówkach, co później odbijało się niekorzystnie na wyniku.

Trzeba jednak dodać, że gra naszych zawodników z meczu na mecz jest lepsza. Młodzi nabierają doświadczenia i ogrania, a wygrane powinny przyjść już niedługo.