MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pozwolenie na użytkowanie domu 2023 – możesz go nie dostać przez normy ekologiczne. Ogrzewasz dom gazem, węglem lub olejem opałowym?

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Część z nowo powstających domów w Polsce nie dostaje pozwolenia na użytkowanie. Problemem może być nieekologiczne źródło ciepła.
Część z nowo powstających domów w Polsce nie dostaje pozwolenia na użytkowanie. Problemem może być nieekologiczne źródło ciepła. unsplash
Ogrzewanie domu może stanowić nie lada wyzwanie. Przekonaliśmy się o tym m.in. w poprzednim sezonie grzewczym, gdy niektórzy z nas nie mieli czym napalić w piecu. Okazuje się, że jeżeli ogrzewasz dom gazem, węglem lub olejem opałowym – możesz nie dostać pozwolenia na użytkowanie budynku. Wszystko to za sprawą wskaźnika EP i norm ekologicznych. Kto nie dostanie pozwolenia? Sprawdzamy.

Spis treści

Część z nowo powstających domów w Polsce nie dostaje pozwolenia na użytkowanie. Dlaczego? Z każdym kolejnym rokiem trudniej jest spełniać nowe restrykcyjne normy. Problem dotyka głównie domów ogrzewanych gazem, olejem opałowym i węglem.

Jednym z ważniejszych parametrów jest tzw. wskaźnik EP. Obrazuje on, jak dużo „nieodnawialnej energii pierwotnej” potrzebuje nasz dom.

Jakie normy energetyczne musi spełniać budynek?

Wskaźnik EP obecnie jest podstawą do stworzenia charakterystyki energetycznej budynku.

Dokument „Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (WT2021)” stawia wymogi, jakie muszą spełniać domy, m.in. z ogrzewaniem gazowym. Jeżeli wniosek o pozwolenie na budowę lub zgłoszenie robót budowlanych złożyliśmy po 2020 r. – możemy mieć problem z odbiorem budynku.

Wskaźnik przez ostatnie lata był znacząco obniżany i od 1 stycznia 2021 jego górny limit wynosi 70 kWh/(m2 na rok). Wynika to z aktualnej polityki klimatycznej Unii Europejskiej.

Ile finalnie wyniesie wskaźnik dla naszego domu? Będzie to zależeć do rodzaju wykorzystanych materiałów budowlanych, przeszkleń, zastosowanej izolacji termicznej, czy nawet zastosowanego źródła ciepła. Wskaźnik można obniżyć i zmieścić się w normach poprawiając szczelność budynku, wymieniając wentylację grawitacyjną na mechaniczną z odzyskiem ciepła lub montując kolektory słoneczne.

Zgoda na użytkowanie budynku – czy jest potrzebna?

Decyzja o pozwoleniu na użytkowanie jest potrzebna do tego, by móc legalne korzystać z obiektu budowlanego zgodnie z jego przeznaczeniem. Bez takiego pozwolenia nie można np. legalnie zamieszkiwać ukończonego domu.

Czasami w trakcie prac dokonujemy zmian w projekcie. Niektóre z nich wpływają na wartość wskaźnika. W czasie odbioru budynku może się okazać, że wskaźnik EP jest zbyt wysoki. W takiej sytuacji możemy nie dostać pozwolenia na użytkowanie budynku.

Ma to szczególnie istotne znaczenie, gdy budujemy dom bez pozwolenia i ograniczamy się jedynie do zgłoszenia budowy. W takiej sytuacji samodzielnie trzeba będzie uwzględnić charakterystykę energetyczną budynku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pozwolenie na użytkowanie domu 2023 – możesz go nie dostać przez normy ekologiczne. Ogrzewasz dom gazem, węglem lub olejem opałowym? - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny