Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstanie nowa mapa akustyczna Białegostoku

Marta Gawina [email protected] tel. 85 748 95 13
Ruch samochodowy to główna przyczyna hałasu w naszym mieście. Magistrat walczy z nim poprzez przebudowę ulic, czy ograniczenie prędkości.
Ruch samochodowy to główna przyczyna hałasu w naszym mieście. Magistrat walczy z nim poprzez przebudowę ulic, czy ograniczenie prędkości. Andrzej Zgiet
Gdzie jest najgłośniej, jak wielu mieszkańców narażonych jest na działanie hałasu. To pokaże mapa akustyczna Białegostoku, którą zamówił poprzez przetarg urząd miejski. Dokument ma być gotowy 15 listopada.

W najbliższym czasie okaże się, kto przeprowadzi badania. Jutro o godz. 11 zostaną otwarte oferty od firm, które chcą zmierzyć poziom hałasu w Białymstoku.

- Procedury przetargowe powinny zakończyć się do końca lipca. Wtedy też poznamy wykonawcę mapy akustycznej - mówi Andrzej Karolski, dyrektor departamentu ochrony środowiska i gospodarki komunalnej w magistracie.

Ta zostanie przygotowana po raz drugi. Poprzednia mapa hałasu powstała w 2009 roku. Jej aktualizacja co kilka lat to konieczność m.in. w miastach powyżej stu tysięcy mieszkańców.

- Jej celem jest wskazanie, czy i ewentualnie w których rejonach miasta przekroczone są normy hałasu, co jest jego głównym źródłem i jak wiele osób narażonych jest na niekorzystne działanie - podkreśla Andrzej Karolski.
Przypomina, że źródła hałasu mogą być różne: ruch samochodowy, kolejowy, praca przedsiębiorstw, duże skupiska ludzi. W przypadku naszego miasta, ten pierwszy czynnik może mieć największe znaczenie.

- Mapy akustyczne nie uwzględniają hałasu pochodzącego z gospodarstw domowych, imprez masowych czy urządzeń dźwiękowych np. w karetkach pogotowia, radiowozach itp. - dodaje Karolski.

Pełne dane dla Białegostoku mają być gotowe 15 listopada. Na podstawie nowej mapy, miasto będzie wiedziało gdzie i jak należy walczyć z hałasem.

- Konkretne działania, w zależności od potrzeb będziemy prowadzić w przyszłym roku - dodaje przedstawiciel magistratu.

Jeżeli normy hałasu przekroczone są przez ruch samochodowy, jest kilka sposobów, by to zmienić. To m.in. budowa obwodnic miasta, wymiana nawierzchni ulic na te wyciszające ruch, ograniczenie prędkości, stawianie ekranów akustycznych, budowanie naturalnych wałów z ziemi, czy sadzenie roślin.

- W przypadku komunikacji miejskiej jest to wprowadzanie autobusów hybrydowych - dodaje Andrzej Karolski.

Czytaj e-wydanie »

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny