Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiedz, z kim mieszkasz

Jola Sierocka [email protected]
Pies czy kot? Rybki czy myszoskoczki? Królik czy raczej żółw? Jest nad czym się zastanawiać. Tylko przemyślana decyzja gwarantuje satysfakcję z dokonanego wyboru. A zwierzątko, które z nami zamieszka, będzie źródłem tylko przyjemności, nie kłopotów.

Najczęściej zwierzęta w naszych domach pojawiają się na prośbę dzieci. Ulegamy ich namowom, bo chcemy, żeby uczyły się odpowiedzialności, nie czuły się samotne i szanowały braci mniejszych. W praktyce obowiązek opieki nad pupilem przeważnie spada i tak na rodziców.

Dobór zwierząt powinien odpowiadać warunkom mieszkaniowym, finansowym i zdrowotnym współlokatorów. Równie ważny jest nasz styl życia: ktoś wybierze żółwia, a kto inny psa myśliwskiego. Przed podjęciem decyzji warto znać przynajmniej podstawowe, najbardziej charakterystyczne cechy zwierzęcia, o którym marzymy. My lub nasze dzieci.

Popularny pies

Z domów rodzinnych, w których były psy, wynosimy miłość do tych zwierząt. Opieka nad nimi wtedy jest o tyle łatwiejsza, że od dawna się do tych zwierząt przyzwyczailiśmy i zajmowanie się nimi przychodzi nam w sposób naturalny. Każdego psa wtedy łatwiej wychować i pokochać.

Jeżeli decydujemy się na psa, nie mając żadnych doświadczeń w obcowaniu z nimi, warto pomyśleć jakiego czworonoga wybierzemy. Do jakich rozmiarów wyrośnie, czy będzie dobrym towarzyszem dla małych dzieci. Duży pies chciałby dominować, dlatego bardzo ważne jest wychowanie go, ułożenie i długie spacery, na których rozładuje swoją energię.

Nieprawdą jest natomiast, że większy pies może mieszkać tylko w dużym mieszkaniu. Pies w domu nie biega, tylko odpoczywa. Potrzebuje za to więcej karmy - czyli większe będą wydatki na jego utrzymanie. Niestety, droższe jest też ewentualne leczenie, bo leki i zabiegi przekładają się na wagę naszego ulubieńca.

Małe pieski nie oznaczają ulgi w wychowaniu, przeciwnie - one często są bardziej uparte, a bywają nawet złośliwe. Swojego pana pokochają, sąsiada zaś szybciej niż duże capną za łydkę. Rekompensata za spodnie może być kosztowna.

W bloku trzeba nauczyć psa, nieważne małego czy dużego, spokojnego zostawania w domu w samotności, bez wycia i szczekania. Inaczej on zatruje życie sąsiadom, a sąsiedzi nam.
Decydując się na psa nie można kierować się modą na dane rasy. Niestety, są takie sezonowe trendy. Ich ofiary widać potem w schroniskach.

Niekłopotliwy kot

Utarło się mniemanie, że kot nie jest kłopotliwy, bo nie wymaga wyprowadzania. Trzeba jedynie sprzątać jego kuwetę, bo to bardzo czyste stworzenie i samo egzekwuje od opiekuna wymianę żwirku czy piasku. Kot nie skorzysta z kuwety, w której są nieczystości.

Trzeba jednak pamiętać, że kot to domowy rozrabiaka. Ciekawski, lubi wędrować wszędzie, strącać przedmioty. Lubi też się bawić i pędzić po mieszkaniu za prawdziwą lub wyimaginowaną zabawką. Indywidualista potrafi też pokazać pazurki, a jak zechce, będzie się przymilał do opiekuna i mruczał na kolanach.

Koty mają silnie uczulające alergeny, dla alergików uczulonych na ten typ mogą być bardzo niebezpieczne.

Gryzonie większe i mniejsze

Dzieciom często na przyjaciół wybieramy świnki morskie lub chomiki. Ich pielęgnacja nie sprawia dużych problemów i są bardzo sympatyczne. Zadbane "wieprzowinki" mogą dożyć nawet do dziesięciu lat. Chomiki niestety żyją krócej i często ulegają różnym, domowym wypadkom. Tu pojawia się problem, bo trudno wyjaśnić małemu dziecku, dlaczego stracił swojego ukochanego przyjaciela.

Ostatnio bardzo modne jako domowe pupile stały się króliki. Małe, mięciutkie kuleczki potrafią - kiedy się zdenerwują - nieźle podrapać lub nawet boleśnie ugryźć. Dla ich dobrej kondycji powinny być wypuszczane z klatki - ale wtedy trzeba je mieć na oku, bo mogą przegryźć jakiś przewód elektryczny lub potraktować narożnik mebla jako dobry punkt szlifowania uzębienia. Często przygoda z królikami kończy się tak, że podrośniętym zwierzątkom szuka się nowych domów. Jednak umiejętne postępowanie z króliczkiem to gwarancja nawet dziesięciu lat zgodnego z nim życia pod jednym dachem.

Ptaki, ryby, gady

W domowych klatkach hodujemy przeważnie ptaki śpiewające i właśnie ich trele świadczą o właściwej nad nimi opiece. Zaniedbane nie będą umilać nam czasu śpiewaniem. Systematyczne czyszczenie klatek to podstawa, bo ptaki lubią brudzić. Rozłupują ziarna rozsypując wokół łuski i łupinki, chlapią wodą w kąpieli i zostawiają odchody. Należy pamiętać, że ptaki również dość często uczulają.

Akwaria, wbrew pozorom, wymagają wiele pracy, a im piękniejsze, tym bardziej kosztowne. Wiedza o rybach musi być duża, aby poszczególne osobniki cieszyły nasze oczy. Nie wystarcza - jak się niektórym wydaje - nalać wody i wpuścić rybki. Prawdziwi akwaryści to pasjonaci i fachowcy.

Coraz częściej w domach pojawiają się gady. Muszą mieć odpowiednie terraria, aby czuć się choć trochę jak w naturalnych warunkach, ale czy warto aż tak bardzo ograniczać im wolność.

A na koniec ważna uwaga: nie wszyscy powinni mieć zwierzęta. Na pewno nie ci, którzy nie potrafią o nie zadbać, ulegają modzie lub po prostu się nad nimi znęcają.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny