Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Porady eksperta - zobacz kto sfinansuje Ci utworzenie stanowiska pracy

(adek)
Barbara Wacławska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku
Barbara Wacławska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku
Masz kłopot, zapytaj eksperta. Na Wasze pytania odpowiada Barbara Wacławska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku.

Mariusz: Jestem przedsiębiorcą działającym od pięciu lat i chcę utworzyć nowe miejsce pracy. Na jaką pomoc mogę liczyć z urzędu pracy? – Przedsiębiorca tworzący nowe stanowisko pracy może się ubiegać o refundacje kosztów wyposażenia stanowiska pracy do 18 tysięcy złotych. Środki można przeznaczyć na maszyny i urządzenia niezbędne na danym stanowisku pracy. Obowiązkiem pracodawcy jest utrzymanie stanowiska pracy i zatrudnienie osoby bezrobotnej na tym stanowisku przez okres minimum 24 miesięcy. Udzielone zabezpieczenia to weksel z poręczeniem wekslowym (aval), blokada środków na rachunku lub gwarancja bankowa.

 

Jarek: Słyszałem o możliwości nauczenia się nowego zawodu w formie przygotowania zawodowego dorosłych. Na czym polega ta forma? – Przygotowanie zawodowe dorosłych jest nowym instrumentem rynku pracy. Realizowane jest u pracodawcy, który złoży wniosek o gotowości utworzenia miejsca przygotowania zawodowego dorosłych. Osoba bezrobotna lub poszukująca pracy odbywa takie przygotowanie bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. Robi to według programu obejmującego nabywanie umiejętności praktycznych i wiedzy teoretycznej. Kończy się egzaminem.

Przygotowanie zawodowe dorosłych może być organizowane w dwóch formach. Pierwszą jest praktyczna nauka zawodu dorosłych umożliwiająca przystąpienie do egzaminu czeladniczego lub egzaminu kwalifikacyjnego na tytuł zawodowy. Natomiast forma przyuczenia do pracy dorosłych ma na celu zdobycie wybranych kwalifikacji zawodowych lub umiejętności, niezbędnych do wykonywania określonych zadań zawodowych.

Uczestnikowi przygotowania zawodowego dorosłych przysługuje stypendium. Po zakończeniu programu przygotowania zawodowego dorosłych pracodawca może ubiegać się o zwrot określonych wydatków poniesionych na uczestnika w wymiarze do 2 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za każdy pełny miesiąc realizacji programu. A po pozytywnym zdaniu egzaminu może ubiegać się o jednorazową premię w wysokości 400 złotych za każdy miesiąc ukończonego programu przygotowania zawodowego dorosłych.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny