Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 230 mln zł dofinansowania dla Białostockiego Centrum Onkologii przekazało Ministerstwo Zdrowia

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
W uroczystości w siedzibie Białostockiego Centrum Onkologicznego uczestniczył wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, a także podlascy parlamentarzyści, wojewoda i marszałek podlaski, samorządowcy, dyrektor podlaskiego NFZ oraz kierownictwo i pracownicy BCO
W uroczystości w siedzibie Białostockiego Centrum Onkologicznego uczestniczył wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, a także podlascy parlamentarzyści, wojewoda i marszałek podlaski, samorządowcy, dyrektor podlaskiego NFZ oraz kierownictwo i pracownicy BCO Izabela Krzewska/ Polska Press
Utworzenie Centrum Chorób Piersi - Breast Cancer Unit - w Białymstoku oraz ośrodka satelitarnego w zakresie radioterapii w Suwałkach. To te inwestycje Białostockiego Centrum Onkologii uzyskały wsparcie z rządowego Funduszu Medycznego. W piątek (13.10) ogłoszono wyniki konkursu. Symboliczny czek na blisko 231,3 mln zł wręczył dyrekcji BCO wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Białostockiego Centrum Onkologii poprawi jakość i dostęp pacjentów do leczenia

W ramach ostatniego konkursu z Funduszu Medycznego dofinansowanie na budowę i wyposażenie ośrodków onkologicznych otrzymało 19 podmiotów z kraju. Łączna pula to 2,5 mld zł. Do BCO trafi prawie 231,3 mln zł

- Cieszę się, że także dość pokaźna suma trafi do Białostockiego Centrum Onkologii - mówił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. - Dzięki tym środkom pacjenci z województwa podlaskiego będą mieli szybki dostęp do terapii i leczenia na najwyższym światowym poziomie.

W piątek (13.10) w siedzibie BCO uroczyście wręczył symboliczny czek szefowej placówki.

- Profilaktyka jest bardzo ważna, ważni są ludzie, ale ważne są też mury. Dlatego też ta nasza koncepcja jest koncepcją przemyślaną. Dziękujemy, że została pozytywnie oceniona i środki zostaną nam przekazane. Gwarantujemy dobrą jakość świadczonych usług. Chcielibyśmy pokazać, jak można wzorcowo prowadzić szpital onkologiczny i wyzbyć się tego stygmatów choroby onkologicznej - podkreślała Magdalena Borkowska, dyrektor Białostockiego Centrum Onkologii.

Czytaj też:

W spotkaniu udział wzięli również wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz, senator Mariusza Gromko, wojewoda podlaski Bogdan Paszkowski, marszałek woj. podlaskiego Artur Kosicki, członek zarządu województwa Marek Malinowski, dyrektor podlaskiego wydziału NFZ Maciej Olesińki, białostocka radna Katarzyna Siemieniuk, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku Urszula Jabłońska, a także pracownicy BCO, ordynator i wojewódzki konsultant w zakresie chirurgii onkologicznej dr Leszek Kozłowski, wicedyrektor ds. lecznictwa i radioterapeuta Dorota Kazberuk oraz kierownik Breast Cancer Unit Elżbieta Potentas.

Koszt projektu to blisko 257 mln zł. 90 procent pochodzi z Funduszu Medycznego

- W tej chwili jesteśmy na czwartym miejscu od końca, jeżeli chodzi o dostępność do radioterapii, a takiego leczenia wymaga około 70 procent pacjentów z rozpoznaną chorobą onkologiczną. Dlatego bardzo się cieszymy, że w naszym województwie powstaną kolejne ośrodki radioterapii i wyposażymy się o kolejne trzy akceleratory, których brakuje. Dzięki temu pacjenci nie będą długo czekać na terapię, a ci, którzy mieszkają daleko od Białegostoku, będą leczeni w miejscu swojego zamieszkania - tłumaczyła wicedyrektor Dorota Kazberuk.

- Jesteśmy jedynym ośrodkiem w Polsce, który posiada akredytację Europejskiego Towarzystwa Mastologicznego do leczenia raka piersi - dodał ordynator Leszek Kozłowski. - Te pieniądze na pewno zwiększą nasze możliwości terapii, leczenia chirurgicznego i opieki pooperacyjnej. To dla nas olbrzymi sukces i zaszczyt.

Zobacz także:

Wartość całego projektu, na które BCO uzyskało dofinansowanie, to blisko 257 mln zł (z czego 90 proc. pochodzi z Funduszu Medycznego, a pozostałe 10 proc. to środki własne). Obejmuje utworzenie Centrum Chorób Piersi - Breast Cancer Unit w Białymstoku (przy ul. Warszawskiej, w miejscu po zburzonym szpitalu gruźliczym) oraz ośrodka satelitarnego w zakresie radioterapii w Suwałkach. Dzięki środkom z Funduszu Medycznego BCO zakupi również nowoczesny sprzęt do diagnostyki i leczenia nowotworów piersi, dwa nowe akceleratory oraz tomograf komputerowy do ośrodka w Suwałkach. Wymieni także dotychczasowy rezonans magnetyczny na nowy aparat.

Okres realizacji inwestycji przewidziany jest na lata 2024-2027.

– Wtedy, na początku kadencji obiecaliśmy naszym mieszkańcom nowoczesny ośrodek leczenia raka piersi. I działamy w tym zakresie już od jakiegoś czasu. Przygotowujemy infrastrukturę, wyposażamy oddziały, ale ta dotacja pozwoli stworzyć ośrodek, o którym nie moglibyśmy marzyć. Dlatego w imieniu własnym i wszystkich mieszkańców województwa serdecznie dziękuję parlamentarzystom, całemu zespołowi szpitala i ministerstwu. Dotrzymujemy słowa! – podsumował marszałek Kosicki.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny