Polska - Słowacja 0:1

(ted)
Mariusz Lewandowski
Mariusz Lewandowski fot. Wojciech Oksztol/Archiwum
Tylko trzy minuty biało-czerwoni utrzymywali czyste konto w spotkaniu ze Słowacją. Po golu samobójczym Seweryna Gancarczyka przegraliśmy 0:1.

Spotkanie toczyło się w bardzo trudnych warunkach przy gęsto padającym śniegu. Mecz nie miał zbyt wiele wspólnego z piłką nożną, zawodnicy obu drużyn mieli wielkie problemy z utrzymaniem się na śliskiej murawie.

Zgodnie z przewidywaniami kibice zbojkotowali spotkanie i mecz na śląskim gigancie obejrzała zaledwie garstka widzów.

Po zdobyciu bramki Słowacy mieli optyczną przewagę i mogli prowadzić już 2:0. Na nasze szczęście w ostatniej chwili sytuację uratował Jarosław Bieniuk.

Polacy od 15 minuty zaczęli śmielej atakować bramkę Jana Muchy. Najpierw blisko szczęścia był Jakub Błaszczykowski a w 20. minucie strzał Ireneusza Jelenia z trudem obronił bramkarz Słowaków.

W 32. minucie najlepsza okazja Polaków na wyrównującą bramkę. Silny strzał Mariusza Lewandowskiego zza pola karnego trafia jednak tylko w poprzeczkę!

Tuż przed przerwą po podaniu Jakuba Błaszczykowskiego w znakomitej sytuacji znalazł się Ireneusz Jeleń. Niestety, strzał napastnika Auxerre był bardzo niecelny...

Po przerwie obraz gry nie ulega zmianie. Zadowoleni z prowadzenia Słowacy oddali inicjatywę Polakom, ale z akcji biało-czerwonych niewiele wynikało.

Od 60. minuty przewaga Polaków jest już bardzo wyraźna. Blisko pokonania Muchy byli kolejno Jeleń, Błaszczykowski, Robert Lewandowski i Ludovic Obraniak.

Kwadrans przed końcem meczu Słowacy rozpoczęli "obronę Częstochowy". Dzięki znakomitej postawie Muchy udało im się dowieźć korzystny wynik do końca i to Słowacja zagra na mundialu w RPA.

Skład Polski: Dudek - Rzeźniczak, Głowacki, Bieniuk, Gancarczyk, Błaszczykowski, Lewandowski, Roger (60. Peszko), Obraniak, Jeleń (68. Lewandowski), Paweł Brożek (86. Janczyk).