MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polonistka pokazała niezwykły zeszyt. To wspaniała pamiątka! Jak wyglądało rozpoczęcie roku szkolnego po II wojnie światowej?

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Pamiątki sprzed lat - namacalne spotkanie z historią.
Pamiątki sprzed lat - namacalne spotkanie z historią. Joanna Kosinska/unsplash.com
W poniedziałek polscy uczniowie ubiorą się odświętnie i rozpoczną nowy rok szkolny 2023/2024. W 1949 roku, cztery lata od zakończenia II wojny światowej, uczniowie również poszli do szkół. Jak wtedy wyglądało rozpoczęcie roku szkolnego? Czego uczyły się wówczas dzieci? Jak wyglądało dyktando po wojnie? Nauczycielka udostępniła w mediach społecznościowych zdjęcia niezwykłego zeszytu z tamtych lat. To piękna historia!

Spis treści

Polska szkoła 10 lat po wybuchu II wojny światowej

1 września to dzień, który na zawsze zapisał się w historii Polski – tego dnia w 1939 roku wybuchła II wojna światowa. W związku z tym początek września to dla nas nie tylko przygotowania do rozpoczęcia roku szkolnego, lecz także wojenne wspomnienia.

Wspaniałą powojenną pamiątkę znalazła Kamila Kukuła – polonistka, która prowadzi w sieci profil łączący zagadnienia polonistyczne z pedagogiką Marii Montessori. Nauczycielka udostępniła w swoich mediach społecznościowych zeszyt należący do jej babci, zawierający szkolne notatki z 1949 roku.

Nauczycielka opowiedziała o tym, jak trafił do niej zeszyt:

Zeszyt leżał przez lata w mojej wiejskiej podstawówce w gablocie (jakaś wystawa - babcia była przez lata nauczycielką i dyrektorką). Potem zgubił się do niej kluczyk… Niedawno udało mi się odzyskać pamiątkę – czytamy na stronie Montepolski, na Facebooku.

Z zapisków możemy dowiedzieć się, jak wyglądało rozpoczęcie roku szkolnego 1 września 1949 roku – było uroczyście, a przed akademią wszyscy spotykali się na mszy świętej, która zaczynała się jeszcze przed 8 rano. Uczniowie zostali podzieleni na dwie szkoły: białą i czerwoną.

Już wtedy w szkołach przedstawiano historię II wojny światowej – uczniowie zanotowali informacje na temat wybuchu wojny w 1939 roku.

Oprócz wojennych zapisków, w zeszycie znajdziemy również treść dyktand. Co ciekawe, nie wszystkie słowa są dziś dla nas zrozumiałe, a ich znaczenia możemy jedynie domyślić się z kontekstu.

Tak kiedyś wyglądało niestaranne pismo

Zeszyt udostępniony w sieci był regularnie sprawdzany przez nauczyciela. W tekście widzimy zaznaczone błędy, a także komentarze na marginesach. Wzmianka o bardzo niestarannym piśmie zrobiła wrażenie na internautach. Dziś uczniowskie zeszyty wyglądają nieco inaczej, nie ma również zajęć z kaligrafii, które pomogłyby w nauce pięknego pisania. Ten zeszyt mógłby dziś być przykładem starannego i pięknie prowadzonego notatnika.

Zwróćmy uwagę na to, jak zmieniła się pisownia niektórych wyrazów oraz miejsca, w których powinny pojawić się znaki interpunkcyjne. To dowód na to, że język polski zmienia się na przestrzeni lat. To ciekawe, że język tak szybko ewoluuje – nie minęło sto lat od czasu, kiedy powstały te notatki, a zmiany są widoczne gołym okiem.

Internauci pod wrażeniem: „cudowna pamiątka”

Post Kamili Kukuły wywołał w internecie spore emocje. Użytkownicy Facebooka podzielili się swoimi przemyśleniami:

  • Cudowna pamiątka. Z dzisiejszej perspektywy uwaga nauczyciela o niestarannym piśmie, które jest czytelne, trzyma się liniatury, nieco zaskakuje. Widać, jak wysoko ceniono kaligrafię. Myślę o tym z sentymentem i pewnym żalem. Szkoda, że teraz nie ma w szkole przedmiotu kształtującego umiejętność pięknego pisania.
  • Piękna, wzruszająca pamiątka.
  • Też trzymam takie zeszyty Mamy i Cioci z lat 60. Jestem pod wrażeniem starannej kaligrafii ludzi z tamtych czasów.
  • Po prostu skarb.

A może wy również macie takie pamiątki w swoich domach? Zostawiliście swoje zeszyty dla przyszłych pokoleń? Kiedyś z pewnością będzie to intrygująca pamiątka.

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polonistka pokazała niezwykły zeszyt. To wspaniała pamiątka! Jak wyglądało rozpoczęcie roku szkolnego po II wojnie światowej? - Strefa Edukacji

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny