Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Białostocka bardziej popularna niż Uniwersytet w Białymstoku

Marta Gawina
Politechnika Białostocka
Politechnika Białostocka fot. UwB
Kandydaci na studia chętniej wybierają politechniki od uniwersytetów. Tak wynika z tegorocznego podsumowania rekrutacji do szkół wyższych. Podobnie jest w Białymstoku. Na politechnikę zgłosiło się pół tysiąca chętnych więcej niż na Uniwersytet w Białymstoku.

Liczba dnia

Liczba dnia

4,8 - Tylu kandydatów na jedno miejsce było na kierunku międzynarodowe stosunki gospodarcze na Uniwersytecie w Białymstoku

Po raz pierwszy od wielu lat uczelnie techniczne wygrały z uniwersytetami. Te drugie miały średnio 3,5 kandydata na jedno miejsce. Na politechnikach było 3,9 chętnych.

- Maturzyści naprawdę polubili kierunki techniczne - komentuje minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Barbara Kudrycka.

- Takiego wyniku należało się spodziewać. Pierwsze symptomy mieliśmy już w poprzednich latach. Ja się z tego cieszę - mówi prof. Andrzej Seweryn, prorektor Politechniki Białostockiej.

Jego uczelnia miała w tym roku 8006 kandydatów na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite magisterskie. Dla porównania: na Uniwersytet w Białymstoku zgłosiło się 7421 chętnych.

- To oznacza, że młodzi ludzie, wybierając studia, kierują się potrzebami rynku pracy. Ten nadal szuka absolwentów kierunków technicznych. Dlatego nasi studenci nie mają większych problemów ze znalezieniem pracy - dodaje prof. Andrzej Seweryn.

Na politechnice największą popularnością w tym roku akademickim cieszyło się budownictwo. Zgłosiło się na nie ponad 1050 kandydatów.

Podobnie wygląda ranking kierunków na polskich uczelniach, który przygotowało ministerstwo nauki. Budownictwo znajduje się na drugim miejscu. Wyprzedza je tylko zarządzanie. Na trzecim miejscu jest pedagogika. Ta nadal cieszy się wielką popularnością wśród białostockich studentów. W czasie ostatniej rekrutacji o 120 miejsc walczyło ponad 1060 osób. To był najlepszy wynik na UwB.
Ta uczelnia ma jeszcze jeden powód do dumy. W ministerialnym podsumowaniu kierunków unikatowych na pierwszym miejscu znajdują się międzynarodowe stosunki gospodarcze na UwB. Tu o jedno miejsce starało się blisko pięciu kandydatów.

- To powód do radości. Kierunek otworzyliśmy niedawno dzięki unijnemu wsparciu. Za darmo uczą się studenci dzienni i zaoczni - przypomina prof. Robert Ciborowski, dziekan wydziału ekonomicznego UwB.
Absolwent tego kierunku będzie specjalistą od handlu zagranicznego. - To też jest nasza odpowiedź na potrzeby rynku pracy - dodaje prof. Ciborowski.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny