MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polak cyfrowy i smart. Domy i mieszkania sprząta u nas najwięcej robotów w Europie. Panele fotowoltaiczne na co siódmym dachu

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
W ciągu roku moc zainstalowanej fotowoltaiki wzrosła o ponad 71%. Wśród wszystkich odnawialnych źródeł energii, instalacje fotowoltaiczne odpowiadają za 53,6% wyprodukowanej energii. Ponad 14% domów w Polsce ma panele fotowoltaiczne.
W ciągu roku moc zainstalowanej fotowoltaiki wzrosła o ponad 71%. Wśród wszystkich odnawialnych źródeł energii, instalacje fotowoltaiczne odpowiadają za 53,6% wyprodukowanej energii. Ponad 14% domów w Polsce ma panele fotowoltaiczne. Mariusz Kapała / Polska Press
Inteligentne ogrzewanie regulowane z poziomu smartfona, wideodomofon obsługiwany smartwatchem, własny system wytwarzania i magazynowania energii pochodzącej z odnawialnych źródeł, autonomiczna kosiarka, robot sprzątający i wielofunkcyjny robot kuchenny. Nawet 30% budowanych domów w Polsce wyposażanych jest w atrybuty smart home, a 23% korzysta z pojedynczych urządzeń typu smart. Czy nowe technologie są dobrą inwestycją? W jaki sposób finansować nowoczesne rozwiązania w naszych mieszkaniach?

Spis treści

Nowe technologie nie tylko rewolucjonizują gospodarkę, ale ułatwiają też życie konsumentom

Już w połowie ubiegłego wieku okryliśmy chęć nieustannego ułatwiania sobie życia – ograniczania czasu, który możemy przeznaczyć na codzienne obowiązki.

Automatyczne pralki i mikrofalówki były kiedyś symbolem nowoczesności. Dziś jeszcze mocniej doceniamy autonomiczność urządzeń, intuicyjność obsługi sprzętów gospodarstwa domowego, o czym świadczy nieustannie rosnąca popularność m.in. robotów sprzątających, robotów kuchennych czy też automatycznych kosiarek samojezdnych.

– Coraz powszechniejszymi rozwiązaniami w Polsce są systemy inteligentnych domów, bo stopniowo obniża się próg wejścia – takie instalacje są coraz tańsze i bardziej niż kiedykolwiek cenione. Dostrzegamy także coraz wyższą stopę zwrotu inwestycji w takie technologie – mówi Marcin Zakrzewski Starszy Menadżer ds. Sprzedaży Ratalnej z Cofidis Polska.

Nowoczesne domy przyszłości, które są tworzone za sprawą inteligentnych rozwiązań to również coraz szybciej zwracające się inwestycje, bo w dużej mierze są one bardziej ekologiczne, ale też i tańsze w eksploatacji w porównaniu z tradycyjnymi systemami. Umożliwiają nie tylko oszczędność czasu gospodarzom, ale także pobierają mniej energii, koncentrują się na rzeczywistych potrzebach danej przestrzeni. Nie bez znaczenia jest również coraz bardziej intuicyjna obsługa takiej technologii.

Smart home to nowe technologie ułatwiające życie na co dzień i przynoszące oszczędności

Wiodący producent robotów sprzątających w pierwszej połowie 2022 r. informował, że tylko na polskim rynku zostało sprzedanych 700 tys. sztuk takiego sprzętu. Natomiast w 2021 r. liderem w zakresie sprzedaży wielofunkcyjnych robotów kuchennych – Thermomix, była Polska. Grupa produkująca sprzęt wskazuje, że w 2021 zanotowano na polskim rynku wzrost sprzedaży rok do roku na poziomie 42,8%.

Natomiast jeszcze dobitniej nastawienie na nowoczesność wskazuje zainteresowanie Polaków rozwiązaniami zielonej energii – zwłaszcza fotowoltaiką. W ostatnich latach branża ta przeżywała istny boom. Tylko na przestrzeni ostatniego roku (od października 2021 do października 2022) moc zainstalowanych systemów fotowoltaicznych w Polsce wzrosła o 71,2%.

W pierwszej połowie 2022 r. nawet 14% domów w Polsce miało własne panele fotowoltaiczne. Co więcej, SolarPower Europe wskazuje w swoim raporcie, że w perspektywie najbliższych lat Polska znajdzie się na trzecim miejscu w Europie pod względem wykorzystania domowych magazynów energii.

– Nowoczesne i tak perspektywiczne rozwiązania, jak fotowoltaika czy magazyny energii są tylko pozornie dużym obciążeniem dla domowych budżetów. Te inwestycje zwracają się sprawnie, a także niosą ze sobą kolejne technologie przyszłości, które szybko adaptujemy np. samochody elektryczne ładowane w przydomowych ładowarkach zasilanymi OZE, które generują kolejne oszczędności – mówi Marcin Zakrzewski.

– Czynnikami sprzyjającymi są także dofinansowania m.in. z programów „Mój elektryk”, „Czyste powietrze”, „Mój prąd”, a także szeroka oferta korzystnego, zewnętrznego finansowania – dodaje menedżer z Cofidis Polska.

Kredyty i wsparcie ze środków publicznych: dziś inwestycja jutro oszczędność i zyski

Atrybuty inteligentnych domów są przede wszystkim ukierunkowane na efektywność, oszczędność i w dużej mierze na dbałość o środowisko. Technologie przyszłości coraz odważniej pojawiają się w polskich domach, co pokazuje dużą otwartość społeczeństwa na nowoczesne rozwiązania. Często jedynym wyzwaniem jest kwestia finansowania takich systemów, bo choć ich ceny stają się coraz przystępniejsze, to wciąż są dość obciążające dla większości gospodarstw domowych.

Branża finansowa w Polsce też jest mocno nastawiona na technologie jutra, m.in. dlatego też oferta zewnętrznego finansowania takich rozwiązań jest bardzo szeroka.

W przypadku sprzętów AGD dostępne są opcje sprzedaży ratalnej lub odroczonych płatności, co dla wielu gospodarstw domowych jest wystarczającym rozwiązaniem. Zwłaszcza że z takich możliwości finansowania można skorzystać bezpośrednio w sklepie lub u dystrybutora sprzętu.

W przypadku droższych, bardziej rozbudowanych systemów, takich jak scentralizowane systemy zarządzania czy instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła lub magazyny energii również można liczyć na wsparcie instytucji finansowych. Opcje kredytów tylko na określony ce lub sprzedaży ratalnych przygotowanych z myślą o takich technologicznych rozwiązaniach teraz są zwykle korzystniejsze niż klasyczne kredyty gotówkowe oferowane na dowolny cel czy pożyczki.

– Nieocenione są także rządowe lub samorządowe programy wsparcia, które w wielu przypadkach pokrywają znaczną część kosztów – przypomina Marcin Zakrzewski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polak cyfrowy i smart. Domy i mieszkania sprząta u nas najwięcej robotów w Europie. Panele fotowoltaiczne na co siódmym dachu - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny