MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podwyżki wynagrodzeń nauczycieli akademickich. Od kiedy pracownicy uczelni wyższych mogą spodziewać się zwiększenia wynagrodzeń?

OPRAC.:
Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Nauczyciele akademiccy czekają na podwyżki Kiedy mogą spodziewać się pieniędzy?
Nauczyciele akademiccy czekają na podwyżki Kiedy mogą spodziewać się pieniędzy? Lukasz Radziejewski/unsplash.com
Podwyżki dla nauczycieli akademickich sięgną 30 procent. W porannej rozmowie z Radiem Zet minister nauki i szkolnictwa wyższego, Dariusz Wieczorek, podał więcej szczegółów w tej sprawie. Od kiedy pracownicy uczelni wyższych mogą spodziewać się zwiększenia wynagrodzeń? Minister zapowiedział również wzrost nakładów na Narodowe Centrum Nauki.

Spis treści

Podwyżki dla nauczycieli akademickich

O to, kiedy nauczyciele akademiccy mogą się spodziewać podwyżek, minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek był pytany w porannym programie Radia Zet.

– Od 1 stycznia. Czekamy ostatecznie na budżet, rozporządzenie jest przygotowywane. W rozporządzeniu o 30 procent ponosimy minimalną płacę profesora. System naliczania wynagrodzeń, jeśli chodzi o akademicką kadrę nauczycielską, jest uzależniony od płacy profesorskiej – poinformował Dariusz Wieczorek.

Dodał, że 30-procentowa podwyżka dotyczy wszystkich nauczycieli akademickich. Szef resortu nauki powiedział też, że obecnie minimalne zarobki profesora to 7300 zł.

– Ta płaca będzie podniesiona do kwoty ponad 9 tys. zł. Mówimy o kwotach minimalnych, średnie zarobki zależą od uczelni – tłumaczył minister Wieczorek. Mam nadzieję, że rozporządzenie w tej sprawie pojawi się na początku lutego. Musimy zaczekać na ostateczne podpisanie budżetu przez pana prezydenta. Podwyżki będą obowiązywać od 1 stycznia, tak mamy to uzgodnione z ministrem finansów – zapewniał.

Będzie dofinansowanie Narodowego Centrum Nauki?

Słuchacze Radia Zet – za pośrednictwem prowadzącego – zadali też ministrowi pytanie, czy wzrośnie dofinansowanie Narodowego Centrum Nauki. Minister zwrócił uwagę na to, że nakłady na naukę i szkolnictwo wyższe wzrosły o 22 proc.

– Wzrosną również, jeśli chodzi o Narodowe Centrum Nauki. Czekamy tylko na zatwierdzenie budżetu – mówił Dariusz Wieczorek.

Wieczorem zapowiedział, że jeszcze w tym tygodniu odwiedzi Narodowe Centrum Nauki, by spotkać się z dyrektorem tej instytucji.

Na jak najszybsze spotkanie z nowym ministrem nalegali szefowie NCN w liście, który wysłali do szefa resortu 14 grudnia 2023 r.

Liczymy na nowe otwarcie oraz szybkie i skuteczne działania ze strony rządzących, które będą wspierać Narodowe Centrum Nauki w realizowaniu jego misji, jaką jest podniesienie jakości i efektywności badań naukowych, a także wzrost znaczenia polskiej nauki na świecie. Wysokość dotacji, jaką w tej chwili otrzymuje NCN, w żaden sposób nie odpowiada na zapotrzebowanie polskiego środowiska naukowego – napisali wtedy przewodniczący Rady NCN prof. Robert Hasterok i dyrektor centrum prof. Krzysztof Jóźwiak.

O zwiększenie budżetu NCN apelowali również w bieżącym miesiącu prezes Polskiej Akademii Umiejętności (PAU) Jan Ostrowski i prezes Polskiej Akademii Nauk (PAN) Marek Konarzewski.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podwyżki wynagrodzeń nauczycieli akademickich. Od kiedy pracownicy uczelni wyższych mogą spodziewać się zwiększenia wynagrodzeń? - Strefa Edukacji

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny