MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podwójny dodatek węglowy odchodzi do lamusa. Zmieniono przepisy. Nie każde gospodarstwo domowe otrzyma dodatkowe pieniądze

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Ile gospodarstw domowych zamieszkuje w jednym domu lub mieszkaniu zależy od tego, czy utrzymują się razem, czy osobno.
Ile gospodarstw domowych zamieszkuje w jednym domu lub mieszkaniu zależy od tego, czy utrzymują się razem, czy osobno. Sławomir Kowalski / Polska Press
Dodatek węglowy można było otrzymać nawet potrójnie dla jednego domu. A wszystko to dlatego, że w ustawie znalazł się zapis stanowiący jasno: świadczenie należy się na jedno gospodarstwo domowe. Z jednego pieca węglowego można ogrzewać dom, w którym mamy kilka lub więcej gospodarstw domowych. Dlatego sejm wprowadził już zmiany w ustawie o dodatku węglowym.

2 września Sejm zajął się na swoim posiedzeniu nowelizacją ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Oznacza to zmiany w prawie o dodatku węglowym.

Dodatek przysługuje konkretnemu gospodarstwu domowemu.

„Przysługuje ono każdemu z gospodarstw domowych, także w sytuacji, gdy wspólnie korzystają z jednego źródła ciepła, np. w domach wielorodzinnych, wspólnotach, czy spółdzielniach mieszkaniowych” – dowiadujemy się z uzasadnienia Ministra Klimatu i Środowiska. Z pełnym tekstem uzasadnienia można zapoznać się na stronie Sejmu.

W czasie sejmowej dyskusji o liczbę gospodarstw domowych pytali m.in. posłowie Dariusz Klimczak z Koalicji Obywatelskiej oraz Joanna Senyszyn z Polskiej Partii Socjalistycznej.

– W rodzinach wielopokoleniowych, które mieszkają razem i mają tylko jeden kocioł węglowy, jest możliwość wystąpienia o kilka dodatków po 3000 zł. Każda z tych osób – jeżeli jest dorosła – może stwierdzić, że prowadzi własne gospodarstwo domowe – mówiła na sejmowej mównicy 2 września Joanna Senyszyn z Polskiej Partii Socjalistycznej.

Magdalena Filiks z Koalicji Obywatelskiej przytoczyła natomiast swoją rozmowę z mężczyzną ze sklepu. Opowiadał on historię sąsiadów, którzy mieszkając w jednym domu postanowili się podzielić na trzy gospodarstwa domowe i uzyskać dofinansowanie 9000 zł do węgla, choć planują w piecu palić drewnem – z powodu braku węgla. Tymczasem rząd do drewna dopłaca 1000 zł.

Sejm przegłosował zmiany. Jeden dodatek węglowy będzie przypadać na jeden adres

Przepisy o dodatku węglowym zostały uszczelnione.

Jeden dodatek węglowy będzie przysługiwać na jeden adres. Ta zmiana ma spowodować, że osoby zamieszkujące wspólnie w jednym domu nie będą dzielić się na kilka gospodarstw domowych po to, aby uzyskać jeszcze więcej pieniędzy. Gdyby urzędnicy mieli jednak wątpliwości, czy do takiego incydentu nie doszło, będą przeprowadzać wywiad środowiskowy.

Nie jest to jednak koniec problemów z weryfikacją wniosków.

Gminy zastanawiają się, jak ustalić, które z gospodarstw domowych mających ten sam adres powinno dostać dodatek. Należy się on bowiem temu, które wystąpi o niego jako pierwsze. Problem pojawia się, jeśli wszystkie składają wnioski w tym samym czasie – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

W niektórych urzędach wnioski składa się poprzez wrzucenie dokumentów do wystawionej urny, która jest opróżniana raz dziennie.

– W praktyce nie jest więc możliwe określenie, która osoba jako pierwsza wrzuciła do niej wniosek i należy jej wypłacić 3000 zł – powiedziała Magdalena Rynkiewicz-Stępień, zastępca dyrektora Miejskiego Centrum Świadczeń w Opolu cytowana przez DGP.

Co to jest gospodarstwo domowe? To trzeba wiedzieć, by otrzymać dodatek węglowy

Według definicji, której używa w statystyce publicznej Główny Urząd Statystyczny, gospodarstwo domowe to:

„Zespół osób zamieszkujących razem i wspólnie utrzymujących się. Osoby samotne utrzymujące się samodzielnie tworzą jednoosobowe gospodarstwa domowe.”

Ile gospodarstw domowych zamieszkuje w jednym domu lub mieszkaniu zależy zatem od tego, czy utrzymują się razem, czy osobno.

1 sierpnia 2022 r. opublikowane zostało obwieszczenie Ministra Finansów w sprawie górnych granic stawek podatków i opłat lokalnych na rok 2023. Zgodnie z przepisami są one co roku podnoszone o wskaźnik inflacji za I półrocze danego roku, a więc tym razem wzrosną o 11,8%. To nie tylko podatek od nieruchomości, który płacą wszyscy właściciele domów i mieszkań, ale np. podatek od psa czy opłata targowa.

Teraz dwucyfrowa podwyżka podatku od mieszkania i innych lok...

Ustawa o dodatku węglowym ma swoja własną, dosyć szeroką definicję gospodarstwa domowego. Według niej gospodarstwo domowe to:

  • osoba fizyczna samotnie zamieszkująca i gospodarująca (gospodarstwo domowe jednoosobowe),
  • osoba fizyczna oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe).

Takie definicje gospodarstwa domowego dają pole do nadużyć oraz możliwość udawania, że zamieszkując z kimś wspólnie stanowimy osobne gospodarstwa, choć w rzeczywistości jest inaczej.

Problematyczne pozostają także sytuacje, gdy np. z rodzicami zamieszkuje dorosłe, pracujące już dziecko, które utrzymuje się samo, albo babcia, a każde z nich utrzymuje się samodzielnie. Wówczas zarówno dziecko, jak i babcia, będą osobnymi gospodarstwami domowymi. Choć mogą mieszkać razem, każdemu z nich przysługiwać będzie po 3000 zł.

Kilka gospodarstw domowych w jednym domu. Na jakiej podstawie urzędnicy mieliby ustalać stan faktyczny?

Urzędnicy będą teraz mieli kontrolować rzeczywistą liczbę niezależnych gospodarstw domowych znajdujących się pod danym adresem. Jak pisze muratorplus.pl, miałoby się to odbywać w oparciu o:

  • dotychczas złożone wnioski o dodatek osłonowy,
  • PIT,
  • przeprowadzenie wywiadu środowiskowego,
  • zasięgnięcie informacji o innych zasiłkach, które były dotychczas wypłacane,
  • deklaracje śmieciowe,
  • dane o dochodach.

Z tego powodu Ministerstwo Klimatu i Środowiska opracowało i rozesłało „Poradnik dla samorządów dotyczący wypłaty dodatku węglowego”, w którym czytamy:

W przypadku gospodarstw domowych jednoosobowych istotnym jest warunek samotnego zamieszkiwania i gospodarowania. Wobec tego nie można uznać, że w jednym lokalu mieszkalnym (bądź budynku jednorodzinnym) prowadzonych jest kilka jednoosobowych gospodarstw domowych.

W przypadku deklaracji kilku gospodarstw domowych (zarówno jednoosobowych, jak i wieloosobowych) zamieszkujących wspólnie w budynku jednorodzinnym (bądź w lokalu mieszkalnym), korzystających ze wspólnego źródła ogrzewania, podczas rozpatrywania wniosku nie można opierać się tylko na fakcie złożenia kilku oddzielnych wniosków. Wspólne ponoszenie kosztów ogrzewania wskazuje bowiem na fakt współdziałania w celu zaspokojenia wspólnych potrzeb życiowych. Wobec tego wydaje się niezasadne, aby gospodarstwa te otrzymały oddzielnie kilka dodatków węglowych na wspólne źródło ciepła.

Dodatek węglowy – takie warunki muszą spełnić osoby, które starają się o dodatkowe pieniądze

Wnioski o dodatek węglowy przyjmowane są od 17 sierpnia. Prawo do dodatku węglowego w wysokości 3000 zł na każde gospodarstwo domowe mają ci, którzy korzystają z węgla jako głównego źródła ogrzewania. Ponadto piec, jakiego używamy, musi być zgłoszony jako źródła ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Aby starać się o dofinansowanie, nie trzeba nawet posiadać prawa własności do budynku ani być w nim zameldowanym. Konieczne jest jednak podanie adresu nieruchomości, w której zamieszkujemy.

Kiedy dodatek węglowy zostanie wypłacony?

Termin rozpatrywania wniosków na węgiel został wydłużony z 30 dni do 60 dni. Dzięki temu samorządy będą miały więcej czasu na zweryfikowanie wniosków.

Opóźni to jednak wypłacanie świadczeń do 2 miesięcy od momentu złożenia wniosku. Dodatek nie będzie mógł być jednak wypłacony później niż 30 grudnia 2022 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podwójny dodatek węglowy odchodzi do lamusa. Zmieniono przepisy. Nie każde gospodarstwo domowe otrzyma dodatkowe pieniądze - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny