Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podróż samochodem na wakacje. Na co zwrócić uwagę?

Wojciech Frelichowski; Cykl powstał we współpracy z marką Skoda
Wielu kierowców uważa, iż podróż autem latem jest łatwiejsza niż zimą. Pozornie to prawda, ale jest kilka punktów, na które trzeba zwrócić uwagę.

To, że latem zagrożeniem dla kierowcy nie jest ani mróz, ani śnieg wcale nie oznacza, iż jazda o tej porze roku jest bezpieczna. Jak wskazują policyjne statystyki, to właśnie w letnich miesiącach roku notowanych jest najwięcej wypadków i kolizji. Powody? Pomijając brawurę niektórych użytkowników pojazdów należy zwrócić uwagę na duży ruch na drogach, zmęczenie, a także niedoświadczenie. W wakacje w długą podróż rusza spora rzesza kierowców, którzy na co dzień przemieszczają się na dystansie zaledwie kilku lub kilkunastu kilometrów. Tymczasem jadąc na urlop mają do pokonania mają kilkaset, a jeśli jadą za granicę to nawet kilka tysięcy kilometrów.

- Dlatego udając się na wakacje samochodem należy dokładnie zaplanować podróż. Sprawdźmy na mapie, jak przebiega trasa, skontrolujmy w internecie, czy gdzieś po drodze nie ma robót. Przejazd podzielmy na etapy, uwzględniając przerwy co dwie godziny. Warto je sobie wyznaczyć w miejscach, gdzie występuje infrastruktura dla podróżnych, takich jak: bar, restauracja, toalety czy plac zabaw dla dzieci - radzi Radosław Jaskulski, instruktor Skoda Auto Szkoły.

Na początek powinniśmy zwrócić uwagę na rodzaje dróg, które będziemy przemierzać. Chodzi nie tylko o topografię, ale również o to, jakie natężenie ruchu panuje na danych trasach. Czasem okazuje się, że najkrótsza droga wcale nie będzie tą najlepszą. Lepiej wybrać dłuższą, za to biegnącą autostradami lub drogami ekspresowymi. Będzie bezpieczniej. - Jeśli jedziemy za granicę to wcześniej sprawdźmy zasady poruszania się po tamtejszych drogach. Chodzi m.in. o limity prędkości, obowiązkowe wyposażenie pojazdu, jak i o opłaty drogowe – przypomina Radosław Jaskulski.

Podróż samochodem na wakacje. Na co zwrócić uwagę?
Skoda

Obecnie wielu producentów samochodów ma w ofercie systemy multimedialne, które zawierają także użyteczne informacje oraz funkcje przydatne podczas podróży. Np. Skoda oferuje system Care Connect, który jest dostępny w modelach Octavia, Superb, Karoq i Kodiaq. Jedną z najważniejszych funkcji tego systemu jest kontrola natężenia ruchu. Na mapie nawigacji wyświetlana jest płynność ruchu na określonych drogach. Jeśli na trasie są korki, wówczas system podpowie odpowiednie trasy alternatywne. Kierowca może też skorzystać z informacji o cenach paliw na wybranych stacjach, dostępności miejsc na parkingach, albo sprawdzić prognozę pogody. To bardzo pomocne!

Niezastąpionym urządzeniem w samochodowej podróży jest nawigacja. - Ale przydaje się wówczas, kiedy ma aktualne mapy. Zatem wcześniej sprawdźmy jaką wersję posiadamy - dodaje instruktor Skoda Auto Szkoły.

Wielu kierowców korzysta z aplikacji nawigacyjnych w smartfonach. Można przy tym skorzystać z aplikacji dostarczanych przez producentów samochodów. Np. Skoda oferuje dwie takie aplikacje. Skoda Drive to szeroki przegląd podróży w smartfonie, a trasy są rejestrowane. Po zakończeniu jazdy, aplikacja pokazuje podsumowanie pokonanej trasy: średnią prędkość, odległość między celami czy zaoszczędzone pieniądze. Natomiast aplikacja Skoda Service zawiera m.in. adresy serwisów, instrukcje obsługi poszczególnych modeli Skody, wskazówki udzielania pierwszej pomocy oraz kontakt do Skoda Assistance.

- Mimo to radzę mieć ze sobą także mapy i trzymać je w jednym w miejscu w aucie, na przykład w szufladzie pod fotelem kierowcy - mówi Radosław Jaskulski. - Z kolei rachunki za przejazd drogami płatnymi trzymajmy w schowku przed fotelem pasażera.

Specjaliści radzą przed wyjazdem na długą trasę sprawdzić także stan techniczny auta. Jednak jeśli jest nowe nie ma takiej konieczności, co zresztą potwierdzają przepisy. Auto do trzech lat od chwili produkcji nie musi być poddawane obowiązkowemu przeglądowi technicznemu.

- Ale obowiązkowo należy też sprawdzić stan oświetlenia. Pamiętajmy, że w Polsce jazda z włączonymi światłami mijania przez całą dobę jest obowiązkowa. Za brak oświetlenia można otrzymać mandat - przestrzega Radosław Jaskulski.

Choć przepisy nie wymagają wożenia w samochodzie zestawu żarówek zapasowych, to jego posiadanie, np. podczas awarii w nocy, będzie dla nas spora pomocą. Są jednak kraje, w których przepisy wymagają posiadania zapasowego kompletu żarówek, np. Czechy.

Przed wyjazdem sprawdźmy jeszcze obowiązkowe wyposażenie auta wymagane polskimi przepisami, czyli czy mamy trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę. Przydadzą się również przedmioty nieobowiązkowe, np. zestaw kluczy, lewarek, linka holownicza, latarka oraz kamizelka odblaskowa – po jednej dla każdego z pasażerów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Podróż samochodem na wakacje. Na co zwrócić uwagę? - Motofakty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny