Podlaskie z najwyższym przyrostem osób uchylających od szczepień ochronnych. Ponad 2,5 tys. dzieci nie jest zaszczepionych

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Województwo podlaskie to region z najwyższym przyrostem osób uchylających od szczepień ochronnych.
Województwo podlaskie to region z najwyższym przyrostem osób uchylających od szczepień ochronnych. Pixabay
Województwo podlaskie jest na pierwszym miejscu wśród wszystkich województw pod względem procentowego wzrostu liczby osób uchylających od szczepień ochronnych w 2020 r. Tak wynika z raportu "Stan sanitarny kraju 2020 r." opracowanego przez Główny Inspektorat Sanitarny.

Podlaskie z najwyższym przyrostem uchylających się od szczepień

Na przestrzeni minionego roku 3 034 mieszkańców województwa podlaskiego uchyliło się od obowiązku wykonania szczepień ochronnych. Takie wnioski płyną z raportu Głównego Inspektoratu Sanitarnego "Stan sanitarny kraju 2020".

Jakim szczepieniom rodzice są zobowiązani poddać swoje dzieci? I jakie sankcje grożą za niewykonanie obowiązku? Przeczytaj w artykule:

Nasz region zanotował największy w całej Polsce wzrost liczby osób, które nie zaszczepiły swoich dzieci. W ciągu 2020 r. przybyło 655 takich opiekunów, co oznacza przyrost o 22,9%. Najmniejszy przyrost liczby osób uchylających się wystąpił w województwie pomorskim – zaledwie o 4,4%. W całej Polsce od obowiązku szczepień w minionym roku uchyliło się w sumie 75 279 osób.

- Rok 2020 nie był rokiem największych wzrostów, porównując z rokiem 2018, kiedy zaobserwowano 57% wzrost ilości osób uchylających się - zauważa Ewa Jakubowicz, p.o. Podlaskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku. - Należy wspomnieć, że był to rok, w którym działania związane z pandemią Covid-19 pochłonęły czas pracy większości pracowników PIS woj. podlaskiego.

W związku z tym, że dorośli nie stawili się z pociechami w gabinetach szczepiennych w wymaganym czasie, w naszym regionie w ubiegłym roku niezaszczepionych było 2 580 dzieci. W ubiegłych latach było ich mniej: w 2019 r. - 2428, a w 2018 r. - 1 487.

Liczba niezaszczepionych dzieci rośnie z roku na rok. I jest to problem ogólnopolski. W skali całego kraju wskutek uchylania się rodziców od wykonania obowiązku poddania dzieci szczepieniom ochronnym w 2020 roku nie zostało zaszczepionych 53 530 dzieci w porównaniu do 47 790 dzieci w 2019 roku (wzrost o 12,1%) oraz 38 416 dzieci w 2018 roku.

Przeczytaj też:

Wpływ ruchów antyszczepionkowych

Główne powody, dla których rodzice nie realizują obowiązku szczepień swoich dzieci to tzw. "inne powody", co de facto oznacza, że rodzice nie uzasadnili odmowy. W ten sposób uzasadnionych jest ponad 50 proc. wszystkich przypadków uchylania się od obowiązku szczepień. Jednak drugą niezwykle ważną przyczyną jest wpływ ruchów antyszczepionkowych.

- Z przeprowadzonych rozmów z rodzicami lub opiekunami wynika sympatyzowanie z teoriami głoszonymi przez ruchy antyszczepionkowe - przyznaje Ewa Jakubowicz. - Osoby te zwykle kwestionują wypowiedzi autorytetów, chcąc mieć swój własny wybór.

Z inspiracji ruchów antyszczepionkowych w całym kraju aż 26 886 osób nie zaszczepiło swoich dzieci w 2020 r. Inne - dużo mniej znaczące przyczyny - to: wpływ środowisk propagujących medycynę alternatywną, wcześniejsze przypadki wystąpienia NOP (niepożądany odczyn poszczepienny) u dziecka oraz odrębność kulturowa, religijna lub etniczna.

Przeczytaj też:

Upomnienia i kary

Jako że szczepienia ochronne dzieci są obowiązkiem prawnym wynikającym wprost z Ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, to za niewykonanie go grożą odpowiednie sankcje. Najpierw powiatowy sanepid wysyła upomnienie zawierające wezwanie do wykonania obowiązku szczepień ochronnych z zagrożeniem skierowania sprawy na drogę egzekucji administracyjnej. Następnie sporządza tzw. tytuł wykonawczy. Kolejny krok to skierowanie wniosku do wojewody o egzekucję administracyjną obowiązku szczepień.

- Na osoby uchylające się od obowiązku szczepień może zostać nałożona grzywna w celu przymuszenia wykonania obowiązku szczepień. Grzywna jest nakładana w formie postanowienia. Jej maksymalna jednorazowa wysokość to 10000 zł i może być nakładana wielokrotnie - mówi Ewa Jakubowicz.

Jak informuje WSSE w Białymstoku, w roku 2020 wystawiono 12 postanowień na kwotę 6000 zł, z czego faktycznie tylko 2 osoby zapłaciły grzywny na łączną sumę 1000 zł. Natomiast w roku 2019 wystawiono 73 postanowienia na kwotę 62000 zł, z czego uiszczono kwotę 31000 zł.

W ubiegłym roku 110 osób uchylających się od obowiązku szczepień ostatecznie zaszczepiło swoje dzieci.

Przeczytaj też:

Czy bycie kujonem to problem?

Wideo

Materiał oryginalny: Podlaskie z najwyższym przyrostem osób uchylających od szczepień ochronnych. Ponad 2,5 tys. dzieci nie jest zaszczepionych - Gazeta Współczesna

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
25 września, 18:44, Gość:

"[email protected]ć antyszczepionkowców grzywnami , aż zaczną skamleć o szczepienie [email protected]@pami "

25 września, 19:22, Gość:

milcz prostaku

26 września, 21:01, Gość:

Spokojnie. Oni jeszcze krzyczą głośno bo szczepionka jeszcze nie zaczęła działać:)

Po 5tej dawce przycichną:)

G
Gość
25 września, 18:44, Gość:

"[email protected]ć antyszczepionkowców grzywnami , aż zaczną skamleć o szczepienie [email protected]@pami "

25 września, 19:22, Gość:

milcz prostaku

Spokojnie. Oni jeszcze krzyczą głośno bo szczepionka jeszcze nie zaczęła działać:)

G
Gość
Zaszczepieni tymi preparatami nie mają już wyjścia niestety. Zobaczymy efekty tych preparatów za 2-3 lata.
G
Gość
25 września, 18:44, Gość:

"[email protected]ć antyszczepionkowców grzywnami , aż zaczną skamleć o szczepienie [email protected]@pami "

25 września, 19:22, Gość:

milcz prostaku

26 września, 7:07, Gość:

mogę milczeć jak otworzysz portfel i [wulgaryzm]ąc z żalu wybulisz 5000

głupiś sługusie

G
Gość
25 września, 18:44, Gość:

"[email protected]ć antyszczepionkowców grzywnami , aż zaczną skamleć o szczepienie [email protected]@pami "

25 września, 19:22, Gość:

milcz prostaku

mogę milczeć jak otworzysz portfel i [wulgaryzm]ąc z żalu wybulisz 5000

G
Gość
"[email protected]ć antyszczepionkowców grzywnami , aż zaczną skamleć o szczepienie [email protected]@pami "
G
Gość
25 września, 17:21, AB:

Bandyci krzywomordego mongoła wpadli na genialny w ich mniemaniu pomysł, aby na kompletnie nieszkodliwą dla dzieci grypę… zaszczepić dzieci. Pół biedy gdyby to jeszcze była szczepionka ale tak nie jest. Z braku dowodów na istnienie wirusa, nadal brak istniejącej na niego szczepionki. Banda Morawieckiego stręczy więc produkt szczepionkopodobny mający tylko tyle ze szczepionką wspólnego, że się go podaje strzykawką i igłą. Zawartość natomiast, to już nie są osłabione patogeny wychodowane na białkach jajek lub po prostu małpie wirusy, ale żywe i dorodne pasożyty, tlenek grafenu oraz metal w formie nanocząstek zbliżonych składem do żeliwa i stali nierdzewnej. W preparatach bandy Morawieckiego jest wszystko to co gwarantuje u ofiar radykalny spadek naturalnej odporności oraz bardzo ciężkie powikłania. Ze zgonem włącznie. Zasada działania pseudoszczepionek jest banalnie prosta – im ofiara młodsza – tym eksperyment medyczny przechodzi ciężej.

Niewyobrażalne s[wulgaryzm]syństwo tej szemranej bandy z parti Pedofile I Sodomici sięgnęło zenitu w chwili, kiedy jej brudne owłosione łapy wyciągnęły się z tym syfem prosto w kierunku naszych polskich dzieci. Istot nietykalnych. Ufnych i niewinnych

Bredzisz łukaszenkowy [email protected]ągu .

.

Od rana do wieczora

[email protected] Adolfa ABadona

wyobraźnia bardzo chora

Od 1,5 roku w urojeń swych blasku

rzuca się do kompa o brzasku

psychol codziennie stęka

jak dostępność szczepień

to dla niego wielka m0rdęga

Nikt nie chce takiego głąba szczepić

Bo po co ratować takiego ch..uja

co całe dnie po necie się buja

Świat więc ma go w swej doopie

a on codziennie w delirium

sadzi swe teksty głupie

wiecznie toczy pianę

kłapie pyskiem psychozą najaranem

klei bezrozumnie bzdury z netu

będąc tylko tępym , antysemickim baranem .

Braki edukacji to rzecz straszna

robi z idioty netowego mesjasza

jęczy "gdzie jest wolność nasza"

łże , pomawia i ludzi przestrasza .

Szuka popleczników ta rozumu mara

wszak debilów w sieci jest co niemiara.

Takie nawiedzone dzbany w necie

to żadna w tych czasach nowina

nikomu na pewno nie będzie żal

zgonu na " sezonową grypkę"

tego antyszczepionkowego sk.syna .

"Abadon

24.05.2021, 17:45

..

buahahahah Brawo Łukaszenko. Jeszcze trochę i resztę tych gnid wyłapie.

ma jaja Łukaszenka… ale za plecami ma też niedźwiedzia jakby co"

2 czerwca, 16:09, Abadon:

Zupełnie absurdalne jest atakowanie Rosjan za cokolwiek. A jednak Polacy to robią z wielkim zapałem wymyślając na poczekaniu „doznane krzywdy”.

Biorąc tylko odcinek historyczny od czasu tuż przed II. wojną widzimy, że Polacy weszli w układy z Niemcami i wspólnie z nimi napadli na Czechosłowację zabierając Zaolzie.

"Abadon

wczoraj, 21:37

I teraz skąd wzięła się nienawiść Polaków do Rosjan?

– czy może stąd, że zamiast wytracić w bojach całe polskie armie Stalin oszczędzał Polaków a wykrwawiał Bohaterskich Żołnierzy Armii Czerwonej?"

"Mało tego! Gdyby Kaczyńskie, Tuski, Kukizy, Kosiniaki, Kamysze, Biedronie czy Winnickie zechcieli przestać na chwilę robić z siebie idiotów, pohukiwać tupiąc nóżkami na Białoruś i wybrali się tam na sąsiedzką wizytę to dowiedzieliby się, że Baćka nadal chce robić interesy, a nie puszczać br[orbaźliwe]e bąkiewicze. Odsyłam do oststniego wpisu Pani Agnieszki Piwar o jej wizycie w Mińsku lub do opracowań dotyczących polityki wschodniej dr. Leszka Sykulskiego, gdzie rzeczowo i obszernie wyjaśnia, co moglibyśmy zrobić by odbudować nasze relacje z sąsiadami."

cyt"Nawet nie wspominamy im [Polsce i innych zachodnim krajom – przyp. red.] dzisiaj o tym, że Białystok i Białostocczyzna to są ziemie białoruskie, że Wilno to też białoruskie miasto i ziemie wokół. Przecież o tym nie mówimy - dodał nieoczekiwanie Łukaszenko. Zgromadzone w Mińsku „siły patriotyczne" przyjęły słowa prezydenta brawami i gwizdami aprobaty."

A
AB
Bandyci krzywomordego mongoła wpadli na genialny w ich mniemaniu pomysł, aby na kompletnie nieszkodliwą dla dzieci grypę… zaszczepić dzieci. Pół biedy gdyby to jeszcze była szczepionka ale tak nie jest. Z braku dowodów na istnienie wirusa, nadal brak istniejącej na niego szczepionki. Banda Morawieckiego stręczy więc produkt szczepionkopodobny mający tylko tyle ze szczepionką wspólnego, że się go podaje strzykawką i igłą. Zawartość natomiast, to już nie są osłabione patogeny wychodowane na białkach jajek lub po prostu małpie wirusy, ale żywe i dorodne pasożyty, tlenek grafenu oraz metal w formie nanocząstek zbliżonych składem do żeliwa i stali nierdzewnej. W preparatach bandy Morawieckiego jest wszystko to co gwarantuje u ofiar radykalny spadek naturalnej odporności oraz bardzo ciężkie powikłania. Ze zgonem włącznie. Zasada działania pseudoszczepionek jest banalnie prosta – im ofiara młodsza – tym eksperyment medyczny przechodzi ciężej.

Niewyobrażalne s[wulgaryzm]syństwo tej szemranej bandy z parti Pedofile I Sodomici sięgnęło zenitu w chwili, kiedy jej brudne owłosione łapy wyciągnęły się z tym syfem prosto w kierunku naszych polskich dzieci. Istot nietykalnych. Ufnych i niewinnych
Dodaj ogłoszenie