Podlaskie. Polska 2050 dopytuje o poziom bezpieczeństwa w regionie w związku z planowanym wprowadzeniem stanu wyjątkowego

Jakub Sadkowski
Jakub Sadkowski
Polska 2050 Podlaskie zadaje pytanie o poziom bezpieczeństwa w województwie podlaskim. Obawy związane są z sytuacją na granicy, planowanym wprowadzeniem stanu wyjątkowego i problemem braku ratowników medycznych.
Polska 2050 Podlaskie zadaje pytanie o poziom bezpieczeństwa w województwie podlaskim. Obawy związane są z sytuacją na granicy, planowanym wprowadzeniem stanu wyjątkowego i problemem braku ratowników medycznych. Wojciech Wojtkielewicz
W związku z napięciami na granicy polsko-białoruskiej rząd wystąpił o wprowadzenie stanu wyjątkowego w ponad 180 miejscowościach strefy przygranicznej. Pojawiają się również liczne informacje o brakach w składach ratowników medycznych w karetkach. - To powoduje, że poziom niepewności i braku poczucia bezpieczeństwa mieszkańców województwa jest duży. A brakuje rzetelnych informacji - mówi Maciej Żywno, pełnomocnik PL 2050 ds. samorządu.

- Warto się spytać co z tym stanem wyjątkowym się wiąże. Nie wiemy co ten stan będzie oznaczał dla mieszkańców tych 183 miejscowości i całego regionu. Osoby mieszkające przy granicy nie wiedzą czy będą mogły w ten weekend pojechać i zrobić zakupy, czy muszą się już zaopatrzyć we wszystkie niezbędne środki. Osoby prowadzące działalność turystyczną nie wiedzą czy będą mogły przez ten miesiąc tę działalność prowadzić. Jeżeli jest uzasadnienie bezpieczeństwa, ci ludzie powinni być w pierwszej kolejności poinformowani - wyjaśnia Maciej Żywno.

Ruch Polska 2050 zauważa konieczność ochrony granicy, jednak domaga się wyjaśnienia sytuacji w związku z niepewnością mieszkańców regionu.

Maciej Żywno dodaje też, że samorządowcy dalej nie wiedzą jakie są ich zadania 48 godzin po ogłoszeniu stanu wyjątkowego, a stan ten m. in. ogranicza kompetencje burmistrzów i wójtów na rzecz wojewody.

Dodatkowo przedstawiciele Polska 2050 domagają się wyjaśnienia nieścisłości w przekazie informacji. Chcą by wytłumaczono jakie jest zagrożenie dla mieszkańców województwa, w związku z sytuacją na granicy. Obawiają się też czy narzędzie stanu wyjątkowego nie będzie nadmiernie wykorzystywane w przyszłości. Radny miasta Białystok Maciej Biernacki odniósł się do odpowiedzi Wojewody Podlaskiego udzielonej posłance Polski 2050 Hannie Gill Piątek, z której wynika, że sytuacja w województwie jest opanowana. Natomiast niedługo po tej odpowiedzi pojawiła się informacja rządu o wprowadzeniu stanu wyjątkowego.

- My jako obywatele mamy prawo wiedzieć, w jakiej jesteśmy sytuacji i dlatego zwrócimy się z pismem do wojewody o udzielenie pełniejszej informacji.

Działacze PL 2050 Podlaskie poruszają także temat zdrowotnego bezpieczeństwa mieszkańców regionu. Zauważają, że w mediach pojawiają się liczne informacje, że zaczyna brakować ratowników medycznych. Wciąż brakuje jednak odpowiedzi władz na te obawy.

- Uważamy, że ratownictwo medyczne powinno zostać uznane za dziedzinę priorytetową z punktu widzenia bezpieczeństwa zdrowotnego Państwa. Polska 2050 apeluje do samorządu o natychmiastowe podjęcie rozmów z ratownikami medycznymi. Rząd informuje nas, że zbliża się czwarta fala pandemii. Pytanie kto będzie nas ratował - mówi Tomasz Kalinowski, przewodniczący Komisji Spraw Społecznych, Rodziny i Zdrowia w Białymstoku.

Ćwiczenia WOT w pasie przygranicznym z Białorusią

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

F
FederacjaZielonych.pl
Dość tolerancji dla przekrętów PO! Jeśli żona byłego wojewody Żywno zajęła miejsce demokratycznie wybranego przedstawiciela organizacji pozarządowych w organie doradczym i dostawała od niego dotacje, a prezydent Białegostoku chciał zlikwidować FederacjaZielonych.pl bo ujawniła jego przekręty i przekręty jego i PO wojewody kolegów (lotnisko, opera, Ikea, spalarnia śmieci, kampus, gejhomologo wSCHODZĄCY BI-ałystok, planowana zabudowa PO bazarze na ul. Jurowieckiej, stadion bez całorocznego zadaszenia zamiast hali widowiskowej) z partii która przejęła 100% władzy PO śmierci konkurencji z opozycji to mamy jakieś białorusko-ukraińskie "standardy demokracji"
w
www.Koncerty.Bialystok.pl
Biernacki=korki=Siemens=korupcja? Z Kalinowskim chcieli by w Białymstoku cena za śmieci zależała od zużycia wody=POdwyżki jak w Warszawie? Co za złodziejska pr O PO zycja:( Opłaty za odpady według wody w Warszawie (na razie uchylone, bo sprzeczne z prawem) wychodzą miesięcznie 50 zł od 1 osoby (100 zł za 2 osoby, 150 zł za 3 osoby, 200 zł za 4 osoby itd.).Skoro to „nie metry produkują odpady”, tym bardziej litry wody:( To ma być kara za np. mycie słoików, czy pojemników do segregacji? Wystarczyłoby wprowadzić kaucje np. 1 zł przy zakupie, 2 pojemniki na odpady suche i mokre i np. wszystkie puste opakowania trafiałyby z powrotem do sklepów i recyklingu. Najlepszy system: 2 pojemniki: odpady mokre (żywnościowe, do kompostowania) i suche (pozostałe = do segregacji, odzysku). Przemieszanie śmieci powoduje ze surowce do odzysku są brudne i zniszczone. Gdyby np. była kaucja za różne opakowania jak np. butelki, ludzie odnosili by je z powrotem do sklepów np. jak puszki - dużo ludzi zbiera puszki, bo to się im opłaca (3 zł za kg). „W takiej Danii np. kupujesz piwo, Colę itp. po czym idziesz z butelką do dowolnego sklepu i tam wrzucasz butelkę do automatu, a ten nalicza Ci ile kasy masz do odbioru w kasie. Proste jak budowa cepa. Warunek jeden na opakowaniu musi być kod kreskowy, opakowanie nie może być pogniecione. I proszę znaleźć walające się puszki czy butelki. U nas jak kiedyś - czy ktoś pamięta problem butelek na mleko”. Obecnie w sklepie przyjmą od Ciebie butelkę po piwie tylko wówczas gdy kupiłeś je w danym sklepie.” Kompostowanie i segregacja jest lepsza od spalania śmieci, także jeśli chodzi o wirusy podczas epidemii (giną podczas kompostowania), a nie powoduje raka od spalania plastików!

Sygnalizacja drogowa paraliżuje Białystok - 21.02.2017: brak reakcji Maciej Biernacki (PO) przewodniczący Komisji Infrastruktury Rady Miasta Białystok https://www.youtube.com/watch?v=iWraWL_P6A8

Składam wniosek o rozpatrzenie sprawy wydatkowania około 30 mln zł dotyczącego "Zintegrowanego Systemu Sterowania Ruchem", wobec braku pozytywnych efektów poprawy płynności ruchu, a wręcz jego spowolnienie, utrudnienie (szczególnie w nocy w godzinach 22-6), brak "zielonej fali".

Ponieważ sygnalizacja drogowa w godzinach nocnych (22-6) w Białymstoku nie działa w większości skrzyżowań w sposób dynamiczny/akomodacyjny, dostosowując się do ruchu pojazdów, wymuszając nieuzasadnione oczekiwanie pojazdów na przejazd przy pustych dojazdach z innych kierunków, co powoduje hałas, emisję zanieczyszczeń oraz zmęczenie kierowców i lekceważenie znaków drogowych powodujące potencjalne niebezpieczne zachowana, przypominamy, że zadaniem sygnalizacji drogowej nie jest hamowanie i spowalnianie oraz utrudnianie ruchu, lecz poprawa płynności ruchu i zwiększenie przepustowości ulic. Każde zatrzymanie i ruszenie pojazdu pochłania ilość paliwa równoważną do przejechania około 1 km.

Przykładowo przejechanie trasy osiedle Zielone Wzgórza - poczta ul. Warszawska zajmuje w godzinach 22-6 około 10 minut około 15 minut nieuzasadnionych postojów na kolejnych pustych skrzyżowaniach o tej porze sterowanych niepotrzebnie sygnalizacją drogową, co powoduje hałas, emisję zanieczyszczeń oraz zmęczenie kierowców. Szczególnie ważne jest to przy ruchu pojazdów typu tir. W godzinach 22-6 przy małym natężeniu ruchu sprawniejsze jest wyłączenie sygnalizacji drogowej i kierowanie ruchem przy pomocy istniejących znaków drogowych określających pierwszeństwo przejazdu.

Dlatego za uzasadnione uznaje się działanie sygnalizacji drogowej dopiero przy dużym natężeniu pojazdów (1500-2000 pojazdów na godzinę) lub gdy czas oczekiwania na przejazd spowodowany ruchem pojazdów z innych kierunków przekracza 3 minuty, lub długość kolejki pojazdów oczekujących na zmianę kierunku ruchu jest większa od 10 pojazdów.
w
www.i.Bialystok.pl
za Szymonem Hołownią stoi szef jego sztabu wyborczego Leszek Cichocki, były minister spraw wewnętrznych i koordynator służb specjalnych w rządzie PO/PSL https://pl.wikipedia.org/wiki/Jacek_Cichocki to powtórka aktora - celebryty jak w wyborach na prezydenta Ukrainy (Zelenski), Trump w USA, wcześniej aktor Ronald Regan itp. itd. W bezpłatnym czasie antenowym gwiazdor TVN mówi: „polityka to nie teatr”. 20.06.2020 Białystok Szymon Hołownia z prompterem na spotkaniu wyborczym (czyta tekst z ekranu) https://youtu.be/wW4NJMA-RuI
a
adam n
2 września, 14:58, Gość:

Dopóki Żywno i inne Hołownie są daleko od rządzenia, jest bezpiecznie.

Prawda

G
Gość
Dopóki Żywno i inne Hołownie są daleko od rządzenia, jest bezpiecznie.
Dodaj ogłoszenie