Podlaskie. Innowacje 2017 raz jeszcze - poznajcie laureatów. Koła tarczowe i robot, rowery customowe i piwo kraftowe, aplikacje dla firm.

peż
11. edycja rankingu Innowacje pokazała, że nowatorskie rozwiązania są motorem rozwoju wielu branż. A ich zasięg nie zawsze wynika z wielkości firmy. Nawet mikro przedsiębiorstwo może czerpać większość przychodów z zagranicznych rynków.

Ranking Innowacje to ranking organizowany od początku przez redakcję Kuriera Porannego i Radę Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT w Białymstoku. W ciągu ostatnich kilku lat do grona partnerów merytorycznych rankingu dołączyli przedstawiciele Parku Naukowo-Technologicznego w Białymstoku i Instytutu Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej, a w tym roku także Parku Przemysłowego Łomża oraz Parku Naukowo-Technologicznego Polska Wschód w Suwałkach.

W ten sposób staramy się przede wszystkim wzmocnić regionalność przedsięwzięcia, które ma na celu promowanie innowacyjnego oblicza regionu prędzej kojarzonego z Puszczą Knyszyńską czy Białowieską niż „Puszczą Krzemową”. To ostatnie określenie ukuł już dobre kilka lat temu Karol Przybyszewski, jeden z przedsiębiorców związanych z branżą IT w regionie.

Na razie jest ono bardziej symbolem naszych ambicji niż stanu faktycznego, ale to tylko dopinguje do działań mających umacniać innowacyjność naszych firm i tworzenia w Białymstoku przeciwwagi dla dominacji zachodniej części kraju w branżach związanych z nowymi technologiami.

Chociaż przy okazji gali i podsumowań rankingu najbardziej innowacyjnych podlaskich firm powinno się może mówić tylko sukcesach, nie sposób zapomnieć o najnowszych wynikach Indeksu Millennium 2018 - Potencjał Innowacyjności Regionów.

Wydajność pracy, stopa wartości dodanej, wydatki na badania i rozwój (B+R), edukacja policealna, liczba pracujących w obszarze badań i rozwoju oraz liczba wydanych patentów - te sześć kryteriów decyduje o miejscu województwa w indeksie. I - niestety - Podlaskie zajmuje tam dopiero 13. miejsce. To gorzej niż przed rokiem.

W czołówce województw o największym potencjale innowacyjności utrzymują się niezmiennie cztery województwa: mazowieckie, małopolskie, pomorskie oraz dolnośląskie. Największy wzrost innowacyjności osiągnęły województwa opolskie - awans aż o trzy pozycje oraz łódzkie - dwie pozycje w górę.

My - dwie pozycje w dół. Podobnie jak województwa podkarpackie i zachodniopomorskie. - Regiony te osiągnęły gorsze wyniki niż pozostałe województwa m.in. w kategoriach „nakłady na badania i rozwój”, „liczba uzyskanych patentów” oraz „wydajność pracy” - podpowiadają autorzy rankingu.

Jak wygląda miejsce podlaskiego wg. poszczególnych kryteriów?

  • wydajność pracy liczona jako przychód wygenerowany przez jednego zatrudnionego - 8.
  • stopa wartości dodanej (liczonej jako relacja sumy zysku netto, wynagrodzeń, narzutów i podatków do przychodów) - 16.
  • wydatki na B+R (badania i rozwój) w relacji do PKB - 10.
  • edukacja policealna czyli liczba studentów na 10 tys. mieszkańców - 8.
  • liczba pracujących w obszarze B+R na 1000 aktywnych zawodowo (pochodna jego siły jako ośrodka akademickiego i gospodarczego - 11.
  • liczba uzyskanych patentów (na 1 mln mieszkańców) - 12

.

- Województwa z czołówki „Indeksu Millennium” są najbardziej atrakcyjne dla inwestorów. Wspieranie rozwoju innowacyjności w mniej rozwiniętych regionach może być więc szansą na przyśpieszenie ich wzrostu gospodarczego poprzez napływ kapitału inwestycyjnego - podkreśla Grzegorz Maliszewski, Główny Ekonomista Banku Millennium i jeden z autorów raportu.

Opracowanie „Indeks Millennium 2018 - Potencjał Innowacyjności Regionów” jest punktem wyjścia do stworzenia rozszerzonego raportu, który zostanie opublikowany jesienią tego roku. Zostaną w nim przeanalizowane czynniki, które wpływają na wyniki poszczególnych województw oraz wpływ potencjału innowacyjnego regionów na ich atrakcyjność inwestycyjną.

Tymczasem przyjrzyjmy się firmom, które są zwycięzcami tegorocznego rankingu Innowacje. I - jak wszyscy jego uczestnicy - pomagają nam promować kreatywność, biznesową odwagę i najlepsze standardy przedsiębiorczości w regionie.

Wynalazca Roku

z firm Plum i Photon Entertainment

W tym roku jest to szerokie grono:

  • Marcin Kopczyński, Michał Bogucki, Marcin Joka, Michał Grześ i Krzysztof Dziemiańczuk - czyli zespół twórców robota dla dzieci Photon; projektu wywodzącego się z Politechniki Białostockiej i od ubiegłego roku będącego obiektem komercyjnej działalności firmy Photon Entertainment i nadal rozwijanego technologicznie przez jego „ojców”;
  • Maciej Szumski, założyciel, były już prezes Plum Sp. z o.o. i Jacek Kłos, dyrektor generalny firmy, która należy do grona Innowatorów Dziesięciolecia Województwa Podlaskiego (przyznawaliśmy te tytuły rok temu na X gali Innowacji). Obaj odpowiadają za najważniejszą innowację ubiegłego roku w Plum - MacR6, który jest zaawansowanym, bateryjnym rejestratorem przepływu gazu.

Obie firmy reprezentowane przez Wynalazców Roku 2017 tegorocznej edycji Innowacji są laureatami rankingu.

Młodzi Dynamiczni

Browar Waszczukowe

Kilka lat temu Karol i Mateusz Waszczukowie postanowili zmierzyć się z warzeniem piw rzemieślniczych. Zaczęli to robić od piwnicy swojej babci. W 2014 zdobyli trzecie miejsce na Festiwalu Birofilia w obleganej kategorii cascadian dark ale, gdzie startowało ponad 100 produktów. Potem dołączyli do nich Michał Łapiński i Tomasz Tupalski.

Razem warzyli piwo w polskich browarach. Nie było to już hobby, tylko biznes - firmę założyli w marcu 2016 roku, a w marcu 2017 zbudowali jej siedzibę w Czarnej Białostockiej wchodząc juz pełna parą w silnie rozwijającą się branżę kraftów w Polsce. W minionym roku wypuścili na rynek m.in. piwo Super Żuber, o charakterze regionalnym w stylu Polish Pale Ale z dodatkiem trawy żubrowej. Opracowali też wtedy pierwsze w Polsce Blue AIPA naturalnie barwione kwiatami klitorii ternateńskiej (ukazało się w 2018 roku).

Głównym technologiem w firmie jest Mateusz Waszczuk.

Nagroda specjalna

Pronar

Gigant z Narwi nie odpuszcza - w tym roku, zatrudniająca już prawie 2200 osób frma, zdobyła po raz kolejny uznanie kapituły Innowacji nową, zautomatyzowaną linią do spawania kół tarczowych zaprojektowaną przez inżynierów Pronaru przy współpracy z zakładowym Centrum Badawczo-Rozwojowym.

A także kolejnym nowoczesnym produktem - mobilną przerzucarką kompostu Pronar MBA 4512g (jej wał o średnicy 1,2 m pozwala na wydajność około 3 tys. m sześc. na godzinę kompostu na pryzmach o szerokości do 4,5 m i wysokości do 2,2 m; wał może obracać się z prędkością do 220 obr./min.) W minionym roku przychody przedsiębiorstwa wzrosły prawe o 30 proc. a ich połowa ma swoje źródło w eksporcie.

Produkcja - firma mikro

Kamilos Kreationz

To firma Kamila Stysiaka i Pauliny Staniszewskiej, która mieści się w Suwałkach.
Przez 10 lat pracy projektowej Kamila Stysiaka wypuściła na rynek całego świata tysiąc niezwykłych rowerów o mającej już naśladowców stylistyce.

Nagrodzoną innowacją jest wprowadzenie ram rowerowych dedykowanych do montażu silnika elektrycznego wspomagającego jazdę oraz wykorzystanie geometrii roweru umożliwiającej postawienie stóp na ziemi bez konieczności zsiadania z roweru. Napęd elektryczny załączany jest tylko w trakcie pedałowanie. Włącza go czujnik ruchu korby, wymuszając ruch nóg bez obciążenia. To sprawia, że rowery są przydatne dla osób niepełnosprawnych, w trakcie rehabilitacji lub chcących pokonywać długie dystanse bez wysiłku i obciążania stawów. 80 proc. przychodów firmy pochodzi z eksportu.

Produkcja - firma mała

Photon Entertainment

W ubiegłym roku spółka uruchomiła pierwszą na świecie linię montażową robotów na stadionie sportowym (Stadion Miejski w Białymstoku) i wdrożyła na rynek pierwszego na świecie interaktywnego robota, który rozwija się razem z dzieckiem.

Tym działaniom towarzyszył nowy model marketingu i budowania świadomości marki oraz edukowania potencjalnych klientów - okresowa wypożyczalnia robotów edukacyjnych dla jednostek edukacyjnych. Wywodząca się z Politechniki Białostockiej firma stale współpracuje z uczelniami i instytutami naukowymi (m.in. PB, Uniwersytet SWPS, Akademie Spark czy Da Vinci) oraz klientami w zakresie ulepszania produktu i stałego dostosowywania go do potrzeb dzieci.

Współpracuje też z partnerami m. in. w Australii, Szwecji, Niemczech i Singapurze w poszukiwaniu nisz w obszarach edukacji i dostosowywania możliwości i integracji produktu z innowacyjnymi narzędziami wspomagającymi naukę dzieci (w tym integracja produktu z IBM Watson, urządzeniem rzutującym Funtronic i innymi).

Produkcja - firma duża

Plum

Przedsiębiorstwo od lat wytyczające nowe ścieżki rozwoju automatyki przemysłowej tym razem wdrożyło rozwiązanie MacR6 - zaawansowany, bateryjny rejestrator przepływu gazu, skierowany do administratorów sieci dystrybucyjnych gazu w celu pozycjonowania klientów w taryfach sprzedażowych oraz zdalnego przekazu informacji o zarejestrowanym przepływie.

Bezpieczna, kompaktowa budowa, uniwersalne złącze umożliwiające pracę rejestratora MacR6 z różnymi gazomierzami oraz efektywny protokół przesyłu informacji, a także nowatorski, intuicyjny system montażu, to główne z wielu zalet, które wyróżniają urządzenie Plum wśród urządzeń telemetrycznych dostępnych na rynku.

Przypomnijmy, że firma z Ignatek jest technologicznym dostawcą urządzeń telemetrycznych na potrzeby Polskiej Spółki Gazownictwa. Dostarcza też rozwiązania wspierające rozwój branży gazowniczej w skali międzynarodowej. W roku 2017 została laureatem o otrzymała Złote Godło w Quality International 2017 w kategorii QI Produkt.

Produkcja - firma duża

ChM

Duma i chluba podlaskiej branży medycznej. Wdrożoną tu w 2017 roku innowacją produktową jest Endoproteza głowy kości promieniowej, na którą składa się głowa modularna oraz trzpień. Implant umożliwia leczenie wieloodłamowych złamań głowy kości promieniowej, w przypadku gdy repozycja odłamów i ich stabilna osteosynteza jest niemożliwa.

Konstrukcja endoprotezy jest opatentowana, a zestawienie metalu oraz polimeru wzmocnionego włóknem węglowym w endoprotezoplastyce głowy kości promieniowej to jedyne takie rozwiązanie na świecie. Połączenie to ma korzystniejsze właściwości tribologiczne pozwalające na ograniczenie produktów zużycia par ciernych trzpień-głowa endoprotezy oraz głowa endoprotezy-chrząstka stawowa główki kości ramiennej.

Innowacyjny produkt jest implantem bipolarnym. Trzpień połączony został z głową endoprotezy na zasadzie przegubu kulowego, który umożliwia ruch obrotowy oraz pochylenie głowy w stosunku do osi trzpienia.

Rozwiązania cyfrowe - firma mała

Elastic Cloud Solutions

Innowacyjnym produktem opracowanym przez lokatora Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego jest aplikacja Elastic Intranet pozwalająca na stworzenie firmowego portalu do komunikacji wewnętrznej w kilka minut.

Można ją dowolnie modyfikować, zgodnie ze specyfiką, potrzebami i preferencjami przedsiębiorstwa. W procesie konfigurowania wykorzystuje się zestaw ponad 100 modułów (np. książka adresowa, baza wiedzy, kalendarz). Aby wybrane elementy umieścić we właściwych miejscach, wystarczy je chwycić myszką i przenieść (technologia drag and drop). Bez problemu zrobić to mogą osoby zajmujące się komunikacją w firmie, nie posiadające specjalistycznej wiedzy technicznej. Oznacza to zarówno oszczędność czasu, jak i pieniędzy przedsiębiorstwa.

Produkt dostępny jest w innowacyjnym modelu sprzedaży, określanym jako usługa (tj. SaaS, software as a service). Klient kupując produkt otrzymuje również najnowsze aktualizacje, a opłata naliczana jest w abonamencie miesięcznym. Rozwiązanie można bezpłatnie testować przez 30 dni. Warto dodać, że na przestrzeni 2017 roku przychody ECS wzrosły o 434 proc. (z eksportu pochodzi 15 proc.).

Rozwiązania cyfrowe - firma średnia

Centrum Informatyki ZETO S.A.

Istniejąca już ponad pół wieku firma nie poddaje się w walce o pozycję generatora ciekawych rozwiązań z branży IT, świadczącego kompleksowe usługi kierowane do firm, instytucji i klientów indywidualnych.

Należy do nich m.in. oferta z zakresu systemów zarządzania budynkiem (BMS- ang. Building Management Systems). Tym razem powstał tu system ProCent BMS - unikalne połączenie technologii wizualizacji oraz sterowania instalacjami automatyki budynkowej z wizualizacją 3D w przeglądarce internetowej. Inaczej rzecz biorąc - ProCent BMS to produkt łączący cechy systemów BMS (System Zarządzania Budynkiem), SMS (System Zarządzania Bezpieczeństwem w obiekcie) oraz wizualizację 3D w technologii WEB.

Usługi - firma mikro

Incred

Łomżyńska firma, która właśnie otwiera oddział w Madrycie, w szkoleniach przedsiębiorstw w kraju i zagranicą wykorzystuje narzędzia informatyczne z zakresu growth Hawking wspierając w rozwoju przede wszystkim startupy.

Incred stworzyła platformę seed house (rodzaj inkubatora przedsiębiorczości) z zastosowaniem sztucznej inteligencji analizującej w oparciu o dane z Internetu pomysł na biznes klienta. Przetwarza je i doradza, co robić, żeby firma miał rację bytu na rynku, analizuje jej możliwą pozycję na tle konkurencji i podpowiada kontrahentów czy dostawców. Algorytm wspiera wiedzę, ale i oszczędza czas startupera.

Incred wdrożył także Pregnancy Growth: generator pomagający parom w zajściu w ciążę, zdrowym jej utrzymaniu i opiece nad dzieckiem do około piątego roku życia. Osobom, które się rejestrują w systemie, na podstawie wiedzy medycznej o ich stanie zdrowia, proponuje np. indywidualną dietę dla kobiety tak, aby zwiększyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę i bezpiecznego jej utrzymania. W programie uczestniczą specjaliści tj. dietetycy, trenerzy fitness, położne, masażyści oraz lekarze, którzy dzielą się swoją wiedzą, jak i dostarczą specjalnie dedykowaną dla danego klienta usługę.

Usługi - firma mała

Lodziarz.pl

Firma zajmująca się zaopatrzeniem lodziarni, handlem hurtowym wprowadziła w ubiegłym roku w relacjach z klientami system prognozowania zamówień oparty o moduł prognozowania pogody.
Jest to unikalne, autorskie rozwiązanie Rafała Mejsaka, pracownika naukowego Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku. Aplikacja uzupełniła internetowy system zamawiania towaru w Lodziarze.pl - dzięki niej każdy z klientów podlaskiej hurtowni jednym kliknięciem może wejść w system, który mu podpowie święta, imieniny czy nawet temperaturę powietrza, które mogą wpłynąć na popyt na jego lody.

Zwiększa to bezpieczeństwo prowadzenia biznesu i oszczędza czas przedsiębiorcy.

Usługi - firma średnia

TenderHut

Zonifero to system zarządzania, usprawniający codzienne procesy związane z obsługą biura.

Aplikacja mobilna pozwala użytkownikom na podgląd szczegółowej mapy pomieszczeń, sprawdzenie dostępności sal konferencyjnych i ich rezerwacji. Integracji z czujnikami ruchu umożliwia pozyskiwanie informacji o zajętości pomieszczeń, czy biurek w czasie rzeczywistym. Dzięki systemowi można także zgłaszać problemy i sugestie do zarządcy biura oraz wysyłać wiadomości do konkretnych użytkowników lub grup.

Zonifero Lobby to wirtualna recepcja, która pomaga gościom firmy odnaleźć się w biurowej rzeczywistości oraz przyspieszyć proces rejestracji na budynku. Za pomocą Lobby można wybrać firmę, a następnie osobę, z którą jesteśmy umówieni na spotkanie. Po rejestracji osoba ta otrzyma powiadomienie, że gość jest już na miejscu. Z kolei Zonifero Passport to wirtualna wizytówka pozwalająca na stworzenie własnego profilu, który - po potwierdzeniu tożsamości z dokumentami - pozwala na swobodne przemieszczanie się po budynku firmy. W aplikacji można sprawdzić wszystkie swoje zaproszenia na spotkania.

Innym wdrożonym przez TenderHut rozwiązaniem jest Bot AutomatedCheckin - pomaga podróżującym w odprawie lotniczej. Wirtualny asystent dopytuje o preferencje związane z lotem i dokona wirtualnej odprawy - wszystko przy pomocy komunikatora Skype lub Messenger. Rozmowa z botem przypomina rozmowę z osobistym asystentem, któremu po prostu przekazuje się potrzebne dane, aby wykonał za nas jakiś obowiązek.

Innowacje społeczne

Zespół Szkół Społecznych Nr 3 Białostockiego Towarzystwa Oświatowego

Ro-BTO-tyka to nazwa wprowadzonych w szkole, obowiązkowych dla wszystkich uczniów, zajęć dodatkowych z robotyki edukacyjnej. W czasie ich trwania jako nowoczesne środki dydaktyczne wykorzystywane są kodowanie i programowanie robotów edukacyjnych. Co istotne narzędzie te nie są tylko elementem nauczania informatyki. Stosują je również nauczyciele nauczania wczesnoszkolnego, języka polskiego, angielskiego, matematyki czy biologia. Zajęcia z robotyki wprowadzają uczniów klas II - VII szkoły podstawowej w umiejętność algorytmicznego rozwiązywania problemów, z którymi się stykają.

- Uczniowie wzrastają w cyfrowym społeczeństwie i dzięki naszej innowacji przekonują się, że technika cyfrowa to nie tylko rozrywka, ale przede wszystkim bardzo użyteczne narzędzie - argumentuje Bożena Niechoda, dyrektor szkoły. - Często ważniejsze od wiedzy dostępnej przez pacnięcie w ekran smartfonu, są takie umiejętności jak kreatywność, współpraca w grupie, logiczne myślenie, algorytmiczne i analityczne rozwiązywanie problemów. To takie kompetencje wpajane są młodym ludziom na Ro-BTO-tyce. Stosowane na zajęciach roboty edukacyjne nie są celem zajęć. Sterowanie nimi jest tylko jednym ze środków służących rozwiązaniu postawionego przed uczniami zadania.

Nadrzędną sprawą w tym projekcie jest wyczulenie młodych ludzi na dostrzeżenie problemu, przeanalizowanie go, dekompozycję i utworzenie algorytmu rozwiązania problemu oraz wnioski z działania i korygowanie błędów.

Co więcej - część nauczycieli pracujących przy tej innowacji uzyskała uprawnienia trenerskie, pozwalające na szkolenie kadry pedagogicznej pod kątem zastosowania programowania - kodowania w nauczaniu przedmiotów nie związanych z informatyką i programowaniem.

Innowacja przyczynia się również do promowania lokalnych uczelni i ich osiągnięć. Przykładowo podczas zajęć treści matematyczne, przyrodnicze, muzyczne, informatyczne i językowe są wprowadzane z wykorzystaniem m.in. robotów Photon - zaprojektowanych i testowanych na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej. W ramach innowacji podjęta została też współpraca z Politechniką Białostocką polegająca na uczestniczeniu uczniów w zajęciach odbywających się na uczelni.

Uwaga: ZSS nr 3 już drugi raz jest laureatem Innowacji w tej kategorii.

Innowacje społeczne

Zespół Szkół Technicznych im. Gen. Władysława Andersa w Białymstoku

Inicjatywa ZST „Pozyskać ucznia w przyszłości pracownika” to aktywny program doradztwa zawodowego w formie praktycznych warsztatów realizowanych w szkołach.

Przygotowanie realizacji polegało na wytypowaniu i umówieniu na spotkanie z młodzieżą firm, które chciałyby poprowadzić spotkania z uczniami, zapoznać ich z parkiem maszynowym, stosowanymi technologiami oraz warunkami zatrudnienia i awansu.

Koordynatorem tych działań był nauczyciel zawodu, ale jego rola nie kończyła się wraz z wizytą.

Na zajęciach przygotowujących uczniowie wyszukiwali branżowe firmy z regionu, zaznajamiali się z ich profilem działalności, sposobem działań i charakterem prowadzonej polityki zatrudnieniowej. Potem trafiali do przedsiębiorstwa, gdzie mogli zadawać pytania, obserwować proces produkcji, czynności zawodowe i cały park maszynowy. Podsumowaniem wizyty było omówienie z nauczycielem zawodu nabytego doświadczenia w kontekście zatrudnieniowym.

ZST kierował też swój projekt do młodzieży gimnazjów i szkół podstawowych.

Przygotowywane były prezentacje warsztatowe przedstawiające zawody, do których przygotowuje Zespół Szkół Technicznych. Zadanie to zostało powierzone trzem zespołom, w skład których wchodzili uczniowie, nauczyciele zawodu oraz nauczyciele języka polskiego.

- Główny nacisk położony został na opracowanie ćwiczeń praktycznych, których uczestnikami byli gimnazjaliści a wspierającymi uczniowie ZST - wyjaśnia Renata Frankowska, dyrektor szkoły i koordynatorka tych działań.

Gimnazjaliści mogli np. samodzielnie wykonać z drewna małe formy użytkowe (piórnik, brelok do kluczy, wypalanie metodą pirografi elementu dekoracyjnego), w zakresie branży mechaniczno-samochodowej polerowali na wszystkich etapach procesowych drzwi samochodowe, składali i rozkładali silnik „Malucha

Głównym celem tego działania była diagnoza kompetencji zawodowych uczniów - czyli praktyczne sprawdzenie ich umiejętności w konkretnych działaniach.

Dotychczasowe podejście do doradztwa zawodowego opierało się na teoretycznym poznawaniu zawodu i „papierowym” określeniu predyspozycji zawodowych uczniów ostatnich klas oddziałów gimnazjalnych oraz szkół podstawowych.

Uczestnicy tegorocznej edycji rankingu Innowacje

W kategorii usługi:
TenderHut, Białystok,
BitCraft sp. z o.o., Białystok,
P2V Polska, Białystok
Lodziarz.pl, Choroszcz,
Incred, Łomża,
Fly Away Plus Cezary Dobrzyński, Białystok,

W kategorii produkcja:
Pronar, Narew,
Suempol, Bielsk Podlaski,
ChM sp. z o. o. Lewickie, gm. Juchnowiec,
Nibe Biawar, Białystok,
Plum, Ignatki,
Roman K&K, Bielsk Podlaski,
TOBO Datczuk, Kuriany,
Renggli, Białystok,
Photon Entertainment, Białystok,
Elektro Alex, Białystok,
Browar Waszczukowe, Czarna Białostocka,
DN Group, Białystok,
NEMITECH, Łomża,
Kamilos Kreationz, Suwałki,

W kategorii Rozwiązania cyfrowe:
Centrum Informatyki ZETO, Białystok,
Elastic Cloud Solutions, Białystok,

W kategorii Innowacje społeczne:
Fel-X Dariusz Zysk, Łomża,
Współpracownia Sp. z o.o.
Zespół Szkół Technicznych im. Gen. Wł. Andersa w Białymstoku
Fundacja Zdrowe Kieszonkowe, Białystok
Zespół Szkół Społecznych Nr 3 Białostockiego Towarzystwa Oświatowego w Białymstoku
Politechnika Białostocka
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

Podlaskie. Innowacje 2017 raz jeszcze - poznajcie laureatów. Koła tarczowe i robot, rowery customowe i piwo kraftowe, aplikacje dla firm.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3