Nasza Loteria

Podlasie: w biznesie trzeba być etycznym

Redakcja
Zbigniew Lenart (z lewej), szef Izby Przedsiębiorców i Rzemieślników, przekonuje do etycznego biznesu
Zbigniew Lenart (z lewej), szef Izby Przedsiębiorców i Rzemieślników, przekonuje do etycznego biznesu
Działanie według zasad odpowiedzialnego biznesu to same korzyści dla firmy - przekonują specjaliści.

Dziś większość przedsiębiorców zapytana: „Na czym polega robienie interesu?”, bez zająknięcia odpowie, że na zarabianiu możliwie jak największych pieniędzy, na uzyskiwaniu maksymalnych zysków. Okazuje się, że to nie wystarczy.

– Doświadczenia światowe wskazują na to, że etyczne podejście do robienia biznesu przynosi długookresowe korzyści – mówi prof. Bogusław Plawgo z Uniwersytetu w Białymstoku. – Jest to podejście dla firm, które szukają długotrwałego sukcesu, które chcą być znane. Dla nich dobra reputacja i lojalność klientów oraz innych partnerów jest najważniejsza.

W odpowiedzialnym biznesie wszyscy są partnerami.

– Idea, którą promujemy, polega na szerokim podejściu do etyki biznesu – mówi prof. Plawgo. – Mówimy tu o relacjach w stosunku do pracowników, różnych instytucji, społeczności lokalnej, środowiska, do rynku, partnerów biznesowych, konkurentów, czyli uwzględniamy wszystkich interesariuszy.

Bo w odpowiedzialnym, etycznym biznesie firma nie tylko skupia się na osiąganiu zysków. Stara się budować reputację i zyskiwać zaufanie osób, które tam pracują, a także wszystkich innych, z którymi ma styczność. Klientom dostarcza produktów najwyższej jakości, przestrzega praw konsumenta, dba o pracowników, nie zanieczyszcza środowiska. Współpracuje też ze społecznością lokalną, sponsoruje publiczne imprezy, zajmuje się działalnością charytatywną.

Czy czasy kryzysu są dobrym momentem na prowadzenie etycznego biznesu?

– Właśnie w trudnych czasach trzeba poszukiwać szczególnych kompetencji, które wyróżnią naszą firmę na tle konkurencji, i to pozwoli nam prze-trwać – przekonuje prof. Plawgo. – Myślę, że część firm zrozumie, że tworzenie wizerunku firmy społecznie odpowiedzialnej w trudnych czasach jest dobrym sposobem, żeby wytrwać.

Dla firm jest to również ważna wskazówka, jak zachowywać się w trudnych sytuacjach, np. w chwili zwalniania pracownika.

– Trzeba utrwalić wzorce, co jest przyzwoite, a co nie, bo czasem firmy muszą zwolnić ludzi, ale ważne jest, jak to robią – przekonuje prof. Plawgo. (mp)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jaką decyzję podejmie w grudniu RPP?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny