Obowiązek ma również dotyczyć osób prawnych lub jednostek organizacyjnych bez osobowości prawnej, które w 2005 roku osiągnęły co najmniej 5 mln euro (prawie 20 mln zł), przychodu ze sprzedaży netto. Pozostałych podatników przepis ten na razie nie dotyczy. Ich rozliczenia przez Internet mogą objąć najwcześniej za trzy lata.
Bez poczty i kurierów
Na Podlasiu
działa 448 dużych firm, które rozliczają się w Podlaskim Urzędzie Skarbowym. To właśnie one będą musiały od sierpnia robić to przez Internet. Firmy te wnoszą one do skarbu państwa 45 proc. wszystkich wpływów podatkowych w województwie. Do największych w naszym regionie należą m.in.
l BAT SA, BOS SA, Polmos SA, Zakład Energetyczny Białystok, Elektrociepłownia Białystok i Browar Dojlidy.
Teraz jeszcze firmy rozliczają się z fiskusem papierowo lub elektronicznie. Najpierw deklaracje podatkowe są wypełniane na drukach lub na nośnikach elektronicznych, a potem wysyła się je do urzędów przez pocztę lub wyznaczonych pracowników. Urzędnicy muszą te wszystkie dane wpisywać" do komputerów. Praca jest więc podwójna.
Projekt zakłada, że firmy będą mogły wysyłać wypełnione formularze (pobrane z Internetu lub płyty CD) pocztą elektroniczną lub za pomocą firmowego informatycznego systemu finansowo-księgowego - w formie pliku. Wszystkie deklaracje muszą być opatrzone podpisem elektronicznym. Założenie takiego urządzenia kosztuje kilkaset złotych.
Szybciej i sprawniej
- Jestem za takim rozwiązaniem - powiedział "Porannemu" Bogusław Wojtach, główny księgowy białostockiego Polmosu. - To bardzo uprości sprawę. Wszystkie deklaracje będzie można bezpośrednio wysyłać z biura. Wreszcie skończy się to wożenie dokumentów. Trzeba się tylko do tego technicznie przygotować.
- Mam nadzieję, że pomysł się sprawdzi. Przygotujemy się tak, żeby wszystko sprawnie działało - zapewnia Zenon Karwowski, dyrektor ds. ekonomicznych i handlowych Zakładu Energetycznego Białystok.
Po każdorazowym wysłaniu deklaracji Internetem, podatnik ma otrzymać potwierdzenie e-mailem z numerem referencyjnym sprawy. Jeśli firma nie złoży deklaracji drogą elektroniczną, grozi jej grzywna w wysokości nawet kilkunastu tysięcy złotych.
OPINIE
Edward Kosakowski, naczelnik Podlaskiego Urzędu Skarbowego:
Będzie to duży postęp w kontaktach pomiędzy urzędami skarbowymi, a podatnikami. Rozliczanie się przez Internet usprawni obsługę podatników i wyeliminuje błędy, które czasem popełniali urzędnicy podczas wpisywania danych. Ponadto skróci się czas rozliczania. Nie znamy jeszcze wszystkich szczegółów, ale trzeba będzie pewnie zainstalować specjalne oprogramowanie. Przez Internet będzie też można przesyłać m.in. różne podania i zaświadczenia.
Michał Ziniewski, prezes Podlaskiego Związku Pracodawców:
Taki sposób rozliczania się został wprowadzony z inicjatywy Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan kierowanej przez Henrykę Bochniarz. Naszym zdaniem jest to dobry pomysł. Wreszcie będzie można skrócić czas rozliczania się z urzędami skarbowymi. Jest to też duże ułatwienie dla firm. Nie trzeba będzie wozić rozliczeń do fiskusa, żeby po sprawdzeniu przez urzędnika, pracownik firmy mógł ewentualnie skorygować dane. Duże przedsiębiorstwa nie powinny mieć problemu z wprowadezeniem tego systemu. Ani pod względem finansowym, ani żadnym innym.
Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?