Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podatki w firmie: Ryczałt i karta podatkowa.

Olga Prusińska [email protected] tel. 85 748 74 12
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i karta podatkowa to najprostsze formy opodatkowania dochodu. Niestety, nie każdy przedsiębiorca może z nich skorzystać.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i karta podatkowa to najprostsze formy opodatkowania dochodu. Niestety, nie każdy przedsiębiorca może z nich skorzystać.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i karta podatkowa to najprostsze formy opodatkowania dochodu. Niestety, nie każdy przedsiębiorca może z nich skorzystać.

Z ryczałtu skorzystać można tylko wtedy, gdy przychody firmy za ubiegły rok nie przekroczyły równowartości 150 tys. euro – wyjaśnia Małgorzata Sokół-Kreczko, naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku.

Jest jeszcze jedno ograniczenie.

– Z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie mogą korzystać osoby prowadzące na przykład apteki i kantory, prawnicy i architekci – wylicza Anna Tompolska, doradca podatkowy z firmy EMAG-Consulting w Białymstoku.

 

Zobacz także. Wybieramy opodatkowanie firmy - podatek liniowy. Bez limitów, ale i bez ulg

Stawki zależne od rodzaju działalności

Podstawę opodatkowania ryczałtem stanowi przychód, który przed opodatkowaniem pomniejsza się o zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne.

Podatek ryczałtowy to określony procent przychodu firmy. Ten zaś jest różny dla różnych rodzajów działalności i wynosi od 3 do 20 procent (patrz graf obok).

Wybierając tę formę opodatkowania, należy złożyć pisemne oświadczenie w urzędzie skarbowym, do 20 stycznia.

Jeżeli rozpoczynamy działalność w trakcie roku – oświadczenie trzeba złożyć do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Zobacz także. Podatki w firmie - na zasadach ogólnych. Odlicz koszty, skorzystaj z ulg

Korzystając z opodatkowania ryczałtem, właściciel firmy zobowiązany jest do prowadzenia ewidencji przychodów i ustalania – co miesiąc – na jej podstawie kwoty podatku należnego fiskusowi. Podatek należy opłacić w terminie do dnia 20 następnego miesiąca, a za miesiąc grudzień – w terminie złożenia zeznania rocznego. Zeznanie roczne o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych składa się w terminie do 31 stycznia następnego roku.

Ryczałtowcy mogą korzystać z ulg podatkowych. Nie mają jednak możliwości wspólnego opodatkowywania ze współmałżonkiem lub dzieckiem, które samotnie wychowują.

 

Karta podatkowa dla wybranych

Karta podatkowa to chyba najprostsza z form opodatkowania. Nie wymaga prowadzenia księgowości, składania deklaracji do urzędu skarbowego ani comiesięcznych zeznań podatkowych. Co miesiąc płaci się fiskusowi stałą kwotę podatku. Jej wysokość uzależniona jest od rodzaju i zakresu prowadzenia działalności, liczby zatrudnionych pracowników oraz liczby mieszkańców miejscowości, w której prowadzona jest działalność gospodarcza. Jest ona ustalana przez naczelnika urzędu skarbowego.

W ten sposób z fiskusem mogą rozliczać się lekarze, dentyści, taksówkarze, właściciele kwiaciarni i warzywniaków, a także rzemieślnicy – ślusarze, zegarmistrzowie, szewcy itd.

– Tę formę opodatkowania można wybrać także wtedy, gdy udziela się korepetycji, prowadzi działalność polegającą na opiekowaniu się dziećmi i osobami chorymi – mówi Anna Tompolska. – Z karty nie mogą korzystać natomiast doradcy finansowi, dziennikarze i tłumacze.

Aby płacić podatek w formie karty podatkowej, należy prowadzić działalność gospodarczą, która uprawnia do takiego opodatkowania i złożyć przed rozpoczęciem działalności wniosek do urzędu skarbowego. Podatek za miesiąc poprzedni przedsiębiorca powinien wpłacać do 7. każdego miesiąca (a za grudzień w terminie do 28 grudnia).

Od ustalonej stawki podatku należy odliczyć zapłacone składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne. Po zakończeniu roku podatnik ma obowiązek złożyć deklarację o wysokości zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej, w poszczególnych miesiącach, składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne. Trzeba to zrobić do 31 stycznia.

Stawki podatku płaconego w formie ryczałtu od dochodów ewidencjonowanych

3% dla działalności usługowej w zakresie handlu lub działalności gastronomicznej (bez sprzedaży alkoholu);

5,5% dla działalności wytwórczej (produkcyjnej) i robót budowlanych;

8,5% dla działalności usługowej i gastronomii (ze sprzedażą alkoholu);

17% dla niektórych rodzajów działalności usługowej (np. hotele, wynajem samochodów);

20% dla przychodów osiąganych w ramach tzw. wolnych zawodów.

 

W poprzednich wydaniach pisaliśmy o rozliczeniu na zasadach ogólnych według skali podatkowej i podatkiem liniowym.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny