Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podatki 2009: porady eksperta

es Kurier Poranny
Na pytania odpowiada Małgorzata Sokół – Kreczko, naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku.

Iwona: Zmieniłam nazwisko i numer rachunku bankowego. Czy muszę powiadomić o tym urząd skarbowy?

– Tak, należy zaktualizować dane na formularzu NIP 3. Bardzo ważne jest podanie aktualnego numeru rachunku bankowego, bo to właśnie na to konto urząd skarbowy zwróci nadpłatę. Formularz NIP 3 można też przesłać do urzędu skarbowego pocztą.

Katarzyna: W tym tygodniu planuję złożyć zeznanie podatkowe. Wyliczyłam sporą kwotę do zapłaty. Czy muszę dokonać wpłaty podatku w dniu złożenia podatku?

– Nie. Zeznanie podatkowe można złożyć wcześniej, natomiast wpłatę podatku należy dokonać do 30 kwietnia. 

Franciszek: Jaka jest wysokość ulgi podatkowej w 2009 roku?

– Kwota ulgi wynikająca ze skali podatkowej za rok 2009 wynosi 556,02 złotych. Stawka podatku wynosi 18 procent, jeśli dochód nie przekroczy wartości 85 528 złotych. Jeśli dochód przekroczy tę kwotę, od nadwyżki zapłacimy 32 procent podatku.

Michał: Sprzedałem nieruchomość, którą nabyłem w spadku po siostrze, która zmarła w 2007 roku. Czy muszę zapłacić podatek? – Tak, jeśli sprzedał pan nieruchomość przed upływem pięciu lat od jej nabycia i nie był pan nigdy w sprzedanej nieruchomości zameldowany, musi pan zapłacić podatek od dochodu uzyskanego ze sprzedaży tej nieruchomości. Podatek wynosi 19 procent wartości dochodu. Tego dochodu nie łączy się z innymi uzyskanymi w roku podatkowym. Taka sytuacja dotyczy nieruchomości nabytych w latach 2007 lub 2008 i sprzedanych przed upływem pięciu lat od daty ich nabycia. Podatek należy wykazać i zapłacić do 30 kwietnia 2010.

Zenon: Mam orzeczoną drugą grupę inwalidzką. Czy mogę odliczyć od podatku dojazdy na rehabilitację własnym samochodem oraz odpłatność za turnus rehabilitacyjny, na który pojechałem pociągiem? – Tak, można odliczyć. Jeżeli chodzi o turnus rehabilitacyjny, może pan odliczyć pełną kwotę poniesionego wydatku. Musi to być jednak potwierdzone dokumentem, np. fakturą. Przy używaniu własnego samochodu na dojazdy leczniczo-rehabilitacyjne może pan odliczyć za cały rok nie więcej niż 2280 złotych. Jeżeli chodzi o dojazd na turnus środkiem transportu publicznego, np. pociągiem, na podstawie ważnego biletu można odliczyć pełną kwotę zakupu biletu.

Paulina: 21 października urodziłam dziecko. Za jaki okres mogę odliczyć ulgę prorodzinną?

– Może pani odliczyć ulgę od października do grudnia, czyli za trzy miesiące.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny