Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po pierwsze: nagradzaj

Marta Gawina
Magda to superkoleżanka, pomaga mi, nie zdradza tajemnic, ogólnie jest fajna - o swojej koleżance mówi Ola.  - Z Olą zawsze można się pośmiać, porozmawiać - rewanżuje się Magda. Justyna i Paula dodają, że koleżanka musi być miła i uczynna. Na zdjęciu uczennice SP nr 44 (od lewej): Magda Stasiewicz, Ola Rejent, Justyna Stankiewicz i Paula Kiełczewska.
Magda to superkoleżanka, pomaga mi, nie zdradza tajemnic, ogólnie jest fajna - o swojej koleżance mówi Ola. - Z Olą zawsze można się pośmiać, porozmawiać - rewanżuje się Magda. Justyna i Paula dodają, że koleżanka musi być miła i uczynna. Na zdjęciu uczennice SP nr 44 (od lewej): Magda Stasiewicz, Ola Rejent, Justyna Stankiewicz i Paula Kiełczewska. Fot. Bogusław F. Skok
Dobry kolega potrafi pomóc w potrzebie, nie zdradza tajemnic, o wszystkim można z nim porozmawiać. Przy nim zawsze czujemy się bezpiecznie - podkreślają uczniowie szkół podstawowych nr 19 przy ul. Mieszka I i nr 44 przy ul. Rumiankowej.

Superkolega:

Superkolega:

Zdaniem białostockich uczniów, dobry kolega jest:
- dyskretny
- odważny
- potrafi zachować tajemnicę
- pomaga słabszym w nauce
- można na niego liczyć w każdej sytuacji
- nie boi się wstawiać za "kozłami ofiarnymi"
- nie jest donosicielem, ale wie, kiedy należy zaalarmować wychowawców i rodziców

Tomek z podstawówki przy ul. Mieszka był "kozłem ofiarnym" grupki uczniów z jego klasy. Chłopcy wykorzystywali każdą okazję, żeby mu dokuczyć, wyśmiać, poniżyć. Dramat Tomka obserwował jego najlepszy przyjaciel. O pomoc poprosił wychowawcę i szkolnego pedagoga.

Nauczyciele natychmiast interweniowali. Przeprowadzili rozmowy z uczniami i ich rodzicami.

- Pomogły. Teraz chłopcy znów są grupą przyjaciół - podkreśla Urszula Dec, pedagog ze szkoły przy ul. Mieszka I.

Nagrody dla najlepszych

A wszystko dzięki czujnemu koledze, który nie bał się powiedzieć o problemie dorosłym.

- Takich uczniów chcemy nagradzać. Dlatego ruszyliśmy z konkursem "Nagradzamy dobre przykłady", dzięki któremu chcemy doceniać podobne zachowania. Będą nagrody, bo czujny kolega to skuteczny sposób walki z agresją - dodaje Urszula Dec.

Nagradzać superkolegów będzie też szkoła podstawowa przy ul. Rumiankowej.

- Co miesiąc każda klasa będzie wybierać ucznia, który może być przykładem dla innych. Pod koniec roku wybierzemy najlepszego kolegę z całej szkoły - mówi Anna Samborska, szkolny pedagog. - Z przemocą można walczyć różnymi zakazami i karami, ale o wiele skuteczniejszym sposobem jest promowanie pozytywnych postaw. Nic tak nie motywuje uczniów, jak nagradzanie za dobre zachowanie. A na nagrodę na pewno zasługuje superkolega - przypomina.

Opinia

Opinia

Prof. Janusz Czapiński z rady programowej "Szkoły bez przemocy": Nie ma sensu walka z przemocą w szkole poprzez wprowadzanie kolejnych kar, zakazów, kontroli. Tylko promowanie dobrych zachowań i nagradzanie może motywować uczniów do przestrzegania szkolnych zasad. Takie inicjatywy zasługują na pochwałę.

Pomocna dłoń kolegi

Podobnie myślą uczniowie.

- Trzeba doceniać kolegów, na których można liczyć, kiedy ktoś wpadnie w kłopoty - uważa Ania ze szkoły przy ul. Mieszka I.

- A nawet jak o czymś powiadomi nauczycieli czy rodziców, zrobi to dyskretnie, żeby nikomu nie zaszkodzić. Mam w szkole wiele koleżanek, którym o wszystkim mogę powiedzieć - dodaje Asia.

- Wprowadzanie do szkół kolejnych zakazów i nakazów może przynieść odwrotne skutki, bo dzieci lubią robić na przekór - uważa Magda, uczennica ze szkoły przy Rumiankowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny