Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piwnica a przekształcenie mieszkania z własnościowego na odrębną własność

fot. Archiwum
Na Państwa pytania odpowiada Andrzej Ołyński, radca prawny
Na Państwa pytania odpowiada Andrzej Ołyński, radca prawny fot. Archiwum
Lech: Złożyłem wniosek do spółdzielni o przekształcenie mieszkania z własnościowego na odrębną własność. Okazało się, że piwnica, którą użytkuję nie będzie moją własnością. Czy tak można? Czy mogę zaskarżyć zatem uchwałę zarządu spółdzielni mieszkaniowej dotyczącą wyodrębnienia własności lokalu?

- W ciągu 24 miesięcy od dnia złożenia pierwszego wniosku o wyodrębnienie własności lokalu w danej nieruchomości spółdzielnia mieszkaniowa określi przedmiot odrębnej własności wszystkich lokali, także tych o innym przeznaczeniu niż mieszkalne. Zarząd spółdzielni podejmuje decyzję o przyjęciu metody określenia powierzchni użytkowej lokali oraz pomieszczeń do nich przynależnych. Zgodnie z art. 2. ust. 4. ustawy o własności lokali, do mieszkania mogą przynależeć - jako jego części składowe - nawet te pomieszczenia, które do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, np. piwnica, strych, komórka czy garaż.

Zgodnie z art. 43. ust. 6. ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, uchwała zarządu spółdzielni wchodzi w życie po upływie dwóch miesięcy od dnia jej podjęcia, pod warunkiem, że nie zostanie zaskarżona do sądu. Uchwałę tę można zaskarżyć do sądu w terminie 30 dni od dnia jej doręczenia. Przesłanką może być jej niezgodność z prawem lub naruszenie interesu prawnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny