MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze wnioski o 500+ na nowy okres wypłat 2023/2024 wpłynęły do ZUS. Do kiedy można je składać?

Opr. Andrzej Matys
ZUS
Rodzice i opiekunowie do tej pory złożyli już około 583 tys. wniosków na 904 tys. dzieci o 500+ na kolejny okres świadczeniowy. Tylko przez aplikację mobilną mZUS wpłynęło 21 tys., wniosków dotyczących ponad 35 tys. dzieci.

Od 1 lutego tego roku ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie wychowawcze Rodzina 500+ na nowy okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2023 roku do 31 maja 2024 roku. Wnioski na nowy okres można złożyć m.in. za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS dostępnej na smartfony lub tablety.

Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Żeby otrzymać świadczenie wychowawcze na nowy okres świadczeniowy, trzeba złożyć do ZUS odpowiedni wniosek wyłącznie drogą elektroniczną.

- ZUS rozpoczął przyjmowanie wniosków z programu Rodzina 500+ na nowy okres świadczeniowy już o północy 1 lutego. Według danych na 2 lutego na godzinę 8 rano złożonych już było około 583 tysiące wniosków na blisko 904 tysięcy dzieci - informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowa ZUS województwa podlaskiego.

  • Nowym kanałem, przez który można składać wnioski o 500+ jest aplikacja mobilna mZUS. Można ją zainstalować na smartfony i tablety.
  • Aplikacja jest podłączona do Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
  • Przez mZUS złożono ponad 21 tys. wniosków na 35 tys. dzieci. Wypełnienie wniosku zajmuje rodzicom i opiekunom kilka minut.

Czytaj również:

- Wniosek można również wypełnić na komputerze, bezpośrednio na Platformie Usług Elektronicznych. Rodzic lub opiekun dziecka, który ma numer PESEL, może złożyć wniosek także przez portal Emp@tia albo swoją bankowość elektroniczną, ale pod warunkiem, że bank uruchomił taką usługę. Jeżeli klient złoży wniosek przez bank albo portal Emp@tia, a nie ma profilu na PUE ZUS, Zakład Ubezpieczeń Społecznych założy mu konto automatycznie. Zrobi to na podstawie danych przekazanych przez klienta we wniosku o 500+ - wyjaśnia rzeczniczka podlaskiego ZUS.

  • Osobie, która złoży prawidłowo wypełniony wniosek do 30 kwietnia 2023 roku, ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2023 roku.
  • Gdy wniosek zostanie złożony w maju – ZUS wypłaci świadczenie do 31 lipca wraz z wyrównaniem świadczenia od czerwca.
  • Jeśli wniosek zostanie złożony w czerwcu – ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca, a jeśli w lipcu – ZUS wypłaci świadczenie do 30 września wraz z wyrównaniem od lipca.
  • Z kolei na wniosek złożony w sierpniu – ZUS wypłaci świadczenie do 31 października, wyrównując świadczenie od sierpnia.

WAŻNE: Złożenie wniosku później niż 30 czerwca powoduje, że ZUS nie wypłaci wyrównanie od początku okresu świadczeniowego, czyli od 1 czerwca.

Czytaj również:

Od listopada zeszłego roku wnioski o świadczenie wychowawcze 500+ można składać w aplikacji mZUS na swoim smartfonie lub tablecie. Z mZUS można korzystać na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS. Aplikację można pobrać ze sklepu Google Play lub App Store.

Jak przypomina rzeczniczka, aplikacja mZUS zawiera funkcje, które przyspieszają wypełnienie wniosku o 500+. Jeśli klient składał już wniosek o to świadczenie w poprzednim okresie świadczeniowym i ZUS je przyznał, można utworzyć wniosek na nowy okres na podstawie wcześniej złożonego. Pozwoli to automatycznie uzupełnić większość danych. W razie potrzeby dane, które zmieniły się można edytować przed wysłaniem.

- W aplikacji przewidziano takie same ułatwienie przy wypełnianiu danych dzieci, jakie występuje bezpośrednio na PUE. Jeśli dzieci są zgłoszone przez rodzica do ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS, może on w kreatorze wniosku wybrać, aby ich dane wypełniły się automatycznie. Dzięki temu nie trzeba wpisywać wszystkich parametrów ręcznie. Korzystanie z nowoczesnej i przyjaznej dla użytkownika aplikacja mZUS przeznaczonej na smartfon lub tablet znacznie przyspiesza i zwiększa wygodę wypełniania wniosku. Aplikacja pozwala także łatwo sprawdzić status wniosku, a także kwoty i terminy zrealizowanych wypłat świadczenia 500+ - podsumowuje Katarzyna Krupicka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny