MKTG SR - pasek na kartach artykułów

PIelgrzymka podczas pandemii koronawirusa śladem ks. Sopoćki. Pierwszy punkt: msza w kościele św. Rocha i przejście do fary (zdjęcia)

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Pierwszym punktem pielgrzymki był kościół św. Rocha, skąd zebrani udali się do fary. Oczywiście zachowując zarządzenia i przepisy dotyczące określonych ograniczeń, nakazów i zakazów.
Pierwszym punktem pielgrzymki był kościół św. Rocha, skąd zebrani udali się do fary. Oczywiście zachowując zarządzenia i przepisy dotyczące określonych ograniczeń, nakazów i zakazów. Jerzy Rojecki /archibial.pl
Już od dziesięciu lat - w okresie od Święta Miłosierdzia Bożego do wrześniowej daty beatyfikacji - wierni odwiedzają miejsca związane z ks. Michałem Sopoćką. Tak też jest i w tym roku. Pierwszym punktem pielgrzymki był kościół św. Rocha, skąd zebrani udali się do fary. Zachowując zarządzenia i przepisy dotyczące określonych ograniczeń, nakazów i zakazów.

Już od dziesięciu lat Stowarzyszenie Czcicieli Miłosierdzia Bożego im. Bł. Ks. Michała Sopoćki „Michael” organizuje pielgrzymowanie Białostockim Szlakiem Pielgrzymkowo-Turystycznym „Śladami Bł. Ks. Michała Sopoćki”.

W poprzednich latach pielgrzymowania śladami Patrona Białegostoku uczestniczyło wielu białostoczan. Także w tym roku, pomimo epidemii, białostockie i archidiecezjalne wspólnoty katolickie, zadeklarowały współpracę ze Stowarzyszeniem i udział w pielgrzymowaniu Szlakiem „Śladami Bł. Ks. Michała Sopoćki”.

Podczas pielgrzymowania zachowane są aktualnie obowiązujące zarządzenia i przepisy dotyczące określonych ograniczeń, nakazów i zakazów.

Wyznacznikami szlaku są pamiątkowe tablice, dzieło Archidiecezji Białostockiej i Miasta Białystok, opowiadające o miejscach związanych z osobą i misją ks. Michała, historii świątyń, budynków, życiu kościoła i miasta.

Czytaj też: Białystok: Pielgrzymowanie Szlakiem ks. Sopoćki w intencji Mieszkańców Miasta Miłosierdzia. Zapowiedzieli mszę w związku z Marszem Równości

Terminami spotkań i pielgrzymki Szlakiem, organizowanej w okresie od Święta Miłosierdzia Bożego, do wrześniowej daty rocznicy beatyfikacji ks. Michała, są piętnasty (narodziny dla nieba) i dwudziesty ósmy (beatyfikacja ks. Michała) dzień miesiąca.

Wieczorem, 28 kwietnia w kościele św. Rocha - pierwszym punkcie na mapie szlaku ks. Sopoćki, w dniu wspomnienia św. Rocha, mszę św. o godz. 18.00 celebrowali ks. dr Dariusz Grelecki, wikariusz parafii i ks. kan. Andrzej Kozakiewicz, kustosz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, który przewodniczył Mszy św. w intencji pielgrzymów.

Czytaj też: Niedziela Miłosierdzia. Z białostockich parafii wyruszą pielgrzymki do sanktuarium

Ksiądz Dariusz Grelecki szczególnie serdecznie powitał czcicieli Miłosierdzia Bożego, przypominając o pielgrzymowaniu Szlakiem i zapraszając wszystkich do uczestnictwa w uroczystym, choć zgodnym z aktualnie obowiązującymi przepisami, przejściu do białostockiej katedry.

W homilii ks. Grelecki przypominając, że trwamy w tygodniu biblijnym, zapoznał obecnych z rozważaniami przeznaczonymi na ten dzień, nawiązującymi do Ewangelii św. Jana, w której Jezus Chrystus mówi o sobie, że jest „chlebem życia”.

Czytaj też: Ksiądz Michał Sopoćko to patron Białegostoku (zdjęcia, wideo)

Ksiądz Michał Sopoćko, po opuszczeniu Wilna w 1947 roku nierzadko bywał w kościele św. Rocha, służył m. in. pomocą w pracy duszpasterskiej. Jako wykładowca katechetyki w seminarium duchownym, wielokrotnie przybywał z alumnami do parafii św. Rocha na hospitacje i próbne katechezy.

Przed wyruszeniem na Szlak ks. Andrzej Kozakiewicz przedstawił intencje modlitwy: o religijne i oparte na autentycznych wartościach wychowanie dzieci i młodzieży oraz za rodziców i wychowawców.

Czytaj też: Beatyfikacja ks. Michała Sopoćki. Pomodlą się o kanonizację

Następnie pątnicy, wraz z księdzem Kustoszem, przeszli, odmawiając Koronkę do Miłosierdzia Bożego, ulicą Lipową, do białostockiej Archikatedry.

Następne spotkanie na Szlaku odbędzie się 28 maja o godz. 18 w Archikatedrze Białostockiej.

Korzystałem z: archibial.pl

Tu oglądasz: Słownik pojęć związanych z koronawirusem

🔔🔔🔔

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny