Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PG nr 18. Gimnazjalistki utworzyły w swojej szkole klub wolontariatu.

Adrian Kuźmiuk
Joanna Andrzejuk (po lewej) razem z Pauliną Parszenko (w środku) wróżą z kart Karolinie (z prawej). To była jedna z atrakcji andrzejkowej zabawy.
Joanna Andrzejuk (po lewej) razem z Pauliną Parszenko (w środku) wróżą z kart Karolinie (z prawej). To była jedna z atrakcji andrzejkowej zabawy. Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Kwestują, organizują zajęcia dla osób niepełnosprawnych, wymyślają zabawy szkolne. Uczennice Publicznego Gimnazjum nr 18 otworzyły kolejny Klub Ośmiu w naszym mieście.

Praca z osobami niepełnosprawnymi jest trudna, ale daje wiele radości - mówi Paulina Parszenko. - Ich uśmiech jest nieoceniony.

- Dopiero zaczynamy, ale już teraz wiem, że będziemy tu przychodzić regularnie - dodaje Joanna Andrzejuk.

Uczennice Publicznego Gimnazjum nr 18 pierwszy raz odwiedziły stowarzyszenie "My dla innych", które opiekuje się osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. Kilkanaście wolontariuszek przygotowało mnóstwo atrakcji andrzejkowych.

- Wróżenie z kart, z ręki, z kryształowej kuli bardzo spodobało się podopiecznym stowarzyszenia - mówi Ewelina Bonifatiuk. - Widać, że te kilka chwil, które z nami spędzają, dają im naprawdę wiele radości.

Dziewczęta postanowiły założyć w swojej szkole Klub Ośmiu. Niespełna miesiąc temu w Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja pod hasłem "Nikt nie rodzi się bohaterem - oblicza szkolnego wolontariatu", zachęcająca do tworzenia klubów. Kuratorium Oświaty razem z fundacją Świat na Tak chciało pokazać szkołom, jakie wartości niesie ze sobą wolontariat. Przesłanie konferencji zaowocowało.

- Zamiłowanie do wolontariatu wyniosłyśmy z podstawówki - mówi Ewelina Bonifatiuk, absolwentka Szkoły Podstawowej nr 44. - Teraz, za zgodą dyrekcji, tworzymy klub w gimnazjum.

- Cieszę się, że moje byłe uczennice nadal angażują się w pomoc innym - dodaje Anna Samborska, opiekunka wolontariatu w SP nr 44. - Oznacza to, że to nie była chwilowa fascynacja czy zachcianka, ale sposób na życie.

Program Szkoła bez przemocy prowadzi "Kurier Poranny" wraz z Fundacją Orange. Partnerem Programu jest Wydawnictwo Pedagogiczne Operon. Partnerem Honorowym jest Prezydent RP.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny