Każdego roku w Polsce kilkaset osób traci życie przez nierozważne zachowanie się w wodzie. Tylko w trakcie trzech wakacyjnych miesięcy w tym roku w Polsce utonęło prawie dwieście osób. W tych statystykach Polska zajmuje ostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej.
– Zero jest ok – bezpiecznie nad wodą to projekt stworzony przez fundację właśnie w odpowiedzi na liczne utonięcia i z myślą o osobach w każdym wieku. To projekt sportowo-edukacyjny, który ma podkreślać, jak bardzo ważna jest edukacja bezpieczeństwa nad wodą dzieci poprzez sport, bo one przecież pójdą do domów i opowiedzą rodzeństwu, rodzicom, dziadkom, czy babciom o tym, czego się dziś nauczyli – dodaje Jędrzejczak. Organizację „Zero jest OK – bezpiecznie nad wodą” wsparły m.in. miasto i gmina Staszów, WOPR Płock i CityMotors Gdańsk, a projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Projekt realizowany przez Fundację Otylii Jędrzejczak nosi nazwę „Zero jest OK – bezpiecznie nad wodą”, bo znakomita polska pływaczka chce, by kiedyś po stronie utonięć można było wpisać do statystyk liczbę zero. Niestety, takich dni jest bardzo niewiele – w lipcu i sierpniu było ich tylko dziewięć.
– Ta akcja jest bardzo ważna, bo ona kształtuje świadomość, która jest bardzo potrzebna. Trzeba codziennie walczyć o to, by było zero utonięć i by Polacy potrafili zachować się bezpiecznie nad wodą. Cieszę się, że najmłodsi mieszkańcy Staszowa i województwa świętokrzyskiego tak tłumnie wzięli udział w zajęciach. Bez wątpienia dla nich to nie tylko przygoda spotkać się z mistrzynią olimpijską, ale także ważne wydarzenie edukacyjne. Cieszę się, że moje ministerstwo może wspierać projekty Fundacji Otylii Jędrzejczak, nie tylko te, które kształtują świadomość, ale też te, które promują aktywny styl życia i sport – mówi uczestnicząca w spotkaniu sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Anna Krupka.
W ramach zajęć uczestnicy – uczniowie staszowskich szkół – mieli okazję wysłuchać wykładów ratownika wodnego i funkcjonariuszki policji wodnej oraz pokonać specjalnie edukacyjno-sportowy tor przeszkód.
– Powodem tej olbrzymiej liczby utonięć każdego roku jest przede wszystkim niedostateczna umiejętność pływania, brawura oraz kąpiel w miejscach niestrzeżonych. Często są to osoby, które spożywają alkohol – mówi Katarzyna Kowalczyk, instruktor policji wodnej w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.
– Każdego roku w wakacje pracuję w okolicach Mielna i ten rok był zdecydowanie gorszy od pozostałych, bo był nawet tydzień, w trakcie którego utonęły aż trzy osoby. Duże brawa dla Otylii Jędrzejczak za organizację takich szkoleń, w dodatku w atrakcyjnej formie, które, miejmy nadzieję, przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa – dodaje Piotr Lisocki, ratownik WOPR.
Zajęcia w Staszowie były trzecią tegoroczną odsłoną akcji „Zero jest OK – bezpiecznie nad wodą”, a wcześniej odbyły się także w Bydgoszczy i Sanoku. – Chcemy uświadomić każdego Polaka, że ratownik jest od tego, by mu pomóc podczas wakacji, a nie katem, który zmusza do określonych zachowań. Ratownik jest po to, żeby nas edukował i mówił nam co i gdzie możemy robić, by bezpiecznie wrócić z wakacji do domu – dodaje Otylia Jędrzejczak.
Polska wygrywa na inaugurację
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?