MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oto 9 zasad uprawy ogórków, które zapewnią obfity plon. Zadbaj o azot, nie przesadzaj z podlewaniem

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Ogórki wymagają regularnego nawadniania, zwłaszcza podczas suszy. Zapewnij im regularne podlewanie, utrzymując glebę wilgotną, ale unikaj nadmiernego namaczania, co może prowadzić do gnicia korzeni.
Ogórki wymagają regularnego nawadniania, zwłaszcza podczas suszy. Zapewnij im regularne podlewanie, utrzymując glebę wilgotną, ale unikaj nadmiernego namaczania, co może prowadzić do gnicia korzeni. pixabay.com, AGW
Chrupiące i soczyste, pachnące świeżością i latem ogórki z własnego ogródka nie muszą być odległym marzeniem. Jeśli tylko masz kawałek działki do dyspozycji, właśnie teraz możesz posiać jedno z ulubionych warzyw w Polsce i na świecie. Podpowiadamy, jak uprawiać ogórki, po ilu dniach kiełkują, jakiej temperatury nie lubią i kiedy prowadzi się zbiór ogórków.

Spis treści

Jak uprawiać ogórki w gruncie? 9 ważnych zasad

Ogórki należą do najpopularniejszych warzyw uprawianych w Polsce, zarówno w przydomowych ogródkach, jak i na plantacjach rolniczych. Zjadamy je jako świeże do kanapek i sałatki, wykorzystujemy do zapraw konserwowych oraz kiszonych.

Trzeba pamiętać, że to wrażliwe rośliny i uprawa ogórków wymaga naszej czujności. Każdy kiedyś debiutuje i sieje lub sadzi ogórki po raz pierwszy. Na początek kilka ważnych uwag – 9 zasad w uprawie ogórków:

 • Optymalne pH mieści się w zakresie 6,5-7,0.
 • Jako podstawowy nawóz można zastosować kompost lub obornik.
 • Siew do gruntu prowadzimy głównie w maju i czerwcu.
 • Kluczowym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie ogórków jest nawadnianie.
 • Nadmiar wody jest dla roślin bardzo szkodliwy, korzenie mogą zacząć gnić.
 • Ogórek jest rośliną obcopylną, zapylaną przede wszystkim przez pszczoły.
 • należy do roślin wrażliwych nawet na niewielkie uszkodzenia systemu korzeniowego.
 • Ogórek ma wysokie wymagania nawozowe wobec azotu.
 • Zbiór owoców w uprawie gruntowej trwa zwykle od połowy lipca do końca września co 1-3 dni.

Przeczytaj też: Te 3 najczęstsze choroby ogórków ujawniają się na liściach. Wśród nich kanciasta plamistość

To oczywiście tylko niektóre z ważnych informacji na temat uprawy ogródków gruntowych. Poniżej wyjaśniamy między innymi, jakie wybrać stanowisko i jakie są warunki i termin siewu ogórków.

W jaki miejscu sadzić ogórki? Stanowisko i płodozmian

Ogórki nie lubią gleb kwaśnych, optymalne pH wynosi 6,5-7 według jednych źródeł, inne wskazują na zakres 6,0-7,2. Ogórek lubi ciepło, dlatego najważniejsza jest temperatura gleby. Dlatego ogórki najlepiej jest uprawiać w miejscach, które łatwo się nagrzewają, czyli na stokach południowych, a z pewnością powinniśmy unikać wszelkich obniżeń terenu, gdzie mogą tworzyć się zastoiska mrozowe.

Ogórek wymaga gleb o dobrej strukturze, próchnicznych, żyznych, szybko nagrzewających się, przewiewnych, podpowiada Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

ŚODR: Najlepszym nawozem będzie obornik jako podstawowy nawóz organiczny dla ogórka w ilości 30-40 ton/ha, przyorany jesienią. Maksymalna dawka azotu zawartego w oborniku nie powinna przekraczać 170 kg na hektar w czystym składniku.

Zwróćmy jeszcze uwagę na płodozmian. Generalna zasada mówi o tym, że ten sam gatunek lub gatunek z tej samej rodziny botanicznej, nie powinien pojawiać się na tym samym obszarze wcześniej niż po 3-4 latach. Dłuższa przerwa zmniejsza ryzyko wystąpienia zmęczenia gleby.

Jak wskazuje Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa, ze względów fitosanitarnych ogórków nie należy uprawiać po roślinach dyniowatych (np. ogórek, dynia, cukinia) i psiankowatych (np. papryka, pomidor, ziemniak, bakłażan) nie częściej niż co 3 lata.

Termin siewu i sadzenia ogórków

Ogórki uprawiane są zarówno z siewu, jak i z rozsady. Te z rozsady często uprawiamy na zbiór przyspieszony. Kiedy siać ogórki do gruntu? Trzeba pamiętać o tym, że ogórek należy do warzyw ciepłolubnych, więc siejemy na ogół w drugiej połowie maja, gdy gleba jest dostatecznie nagrzana. Wskazówką może być wierzchnia warstwa gleby, która powinna osiągnąć temperaturę co najmniej 12°C.

Ogórki nie lubią przymrozków. Spadek temperatury poniżej 10°C może uszkodzić rośliny, a to przełoży się na zahamowanie wzrostu i osłabienie. Uprawy będą bardziej podatne na atak chorób i szkodników, gorzej zniosą okresowe susze. Długotrwały spadek temperatury prowadzi do zamierania roślin.

Chcesz mieć ogórki dłużej? Posiej je w różnych terminach. Główny termin wysiewu nasiona trwa od 10 maja do pierwszej dekady czerwca. Dbamy, by gleba po wysiewie była lekko wilgotna.

 • Wiosną wschody ogórków pojawiają się po 10-14 dniach, w dobrych warunkach polowych trwają 5-10 dni, gdy temperatura gleby wynosi w granicach 15-18°C .
 • Sadzenie rozsady może być przeprowadzone prawie o miesiąc później niż siew.
 • Stosowanie osłon możne przyspieszyć plonowanie o około 3 tygodnie.

Tak wygląd roślin zdradzi niedobory w uprawie ogórków

Objawy niedoboru w roślinie podstawowych składników pokarmowych są następujące:

 • Azot – niedobór tego pierwiastka objawia się tym, że liście przebarwiają się na kolor żółtozielony, później żółkną. Łodygi stają się cienkie, twarde i włókniste.
 • Fosfor – jego brak sprawia, że liście nabierają koloru ciemnozielonego i stają się matowe. Owoce przebarwiają się na kolor ciemno-zielony do brązowego. Łodygi stają się delikatne.
 • Potas – gdy jest go zbyt mało, blaszki liściowe w okolicy nerwów nabierają koloru niebiesko-zielonego. Na obrzeżach tworzą się zbrązowienia i nekrozy. Wzrost roślin ulega spowolnieniu. Owoce od strony łodygi przewężają się.
 • Magnez – niedobór przyczynia się do tego, że wzrost roślin ulega spowolnieniu. Na starszych liściach pojawiają się żółte chlorotyczne plamy, a nerwy pozostają zielone. Blaszki liściowe stają się kruche i nierówne. Obniża się jakość owoców i spada plon.
 • Wapń – jego niedobór także zasygnalizuje nam wygląd rośliny. Zahamowaniu ulega wzrost najmłodszych liści, stają się one jaśniejsze, blaszki liściowe ulegają zniekształceniu i mogą pojawić się na nich jasne plamki. Wzrost pędów jest ograniczony, a rozrastanie się owoców od strony kwiatu ulega znacznemu spowolnieniu, podają autorzy Metodyki Integrowanej Produkcji Ogórka gruntowego, GIORiN.

Te szkodniki mogą zagrażać uprawie ogórków

Do szkodników, na których obecność narażone są ogórki, zaliczamy następujące:

 • Śmietka kiełkówka i śmietka glebowa
 • Mszyca ogórkowa
 • Mszyca brzoskwiniowa
 • Wciornastek tytoniowiec
 • Przędziorek chmielowiec
 • Zmieniki
 • Skoczogonki
 • szkodniki glebowe

Źródła:
Metodyka Integrowanej Produkcji Ogórka gruntowego, Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa, 2020
Nawożenie ogórków gruntowych w uprawie integrowanej, Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Oto 9 zasad uprawy ogórków, które zapewnią obfity plon. Zadbaj o azot, nie przesadzaj z podlewaniem - Strefa Agro

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny