Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ojczystego języka najlepiej uczyć się w Polsce (zdjęcia)

Julia Szypulska
Jana Gawin  (z prawej) jest w Białymstoku drugi raz. Tym razem z koleżanką Poliną Oskierko i nauczycielką Aliną Żylińską.
Jana Gawin (z prawej) jest w Białymstoku drugi raz. Tym razem z koleżanką Poliną Oskierko i nauczycielką Aliną Żylińską. Wojciech Wojtkielewicz
Lubię przyjeżdżać do Polski, bo tu wszyscy rozmawiają po polsku, a to bardzo przyjemny język - mówi 10-letni Jarosław Czerniak.

Chłopiec jest jednym z 250 polskich uczniów z Grodna i okolic, którzy w miniony weekend odwiedzili Białystok. Wzięli udział w kolejnej już edycji akcji „Podarujmy dzieciom święta”.

- Jest ona organizowana od 2001 roku w okresie przedświątecznym i w trakcie karnawału, a jej celem jest przybliżenie młodym Polakom z Białorusi polskiej kultury i języka - wyjaśnia Irena Konon z Fundacji na Rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny w Białymstoku, która organizuje przedsięwzięcie. - Spotkania odbywają się zarówno na terenie Białorusi, jak i w Białymstoku. Dzięki nim liczne rodziny Polaków z Białorusi mają okazję spotkać się w większym gronie, spędzić czas w świątecznym nastroju, odpocząć od codziennych zmartwień.

Program sobotniej wizyty był bogaty. Dzieci zwiedziły Operę i Filharmonię Podlaską, brały udział w zabawach na świeżym powietrzu w Supraślu. Nie zabrakło oczywiście wizyty Mikołaja z prezentami. Obejrzały też spektakl w Białostockim Teatrze Lalek.

- Bardzo mi się podobał, aktorzy i lalki - wylicza 10-letni Jarosław Czerniak. - Bardzo lubię przyjeżdżać do Polski. Tutaj jest mnóstwo ciekawych rzeczy i wszyscy rozmawiają po polsku, a polski jest przyjemny.

Chłopiec gra w piłkę nożną i uwielbia Roberta Lewandowskiego. Zdradził swoje marzenie: od Mikołaja chciałby dostać figurkę Lego obrazującą ulubionego piłkarza.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że nas zapraszają, bo dzieci muszą w naturalny sposób uczyć języka ojczystego - poprzez bezpośredni kontakt, a nie tylko z podręczników - mówi Helena Mielesz, dyrektorka Liceum Polskiej Macierzy Szkolnej w Grodnie.

Na co dzień dzieci rozmawiają po rosyjsku. Po polsku tylko w domu i szkole. Ich rodziny pielęgnują też polskie tradycje m.in. dotyczące świąt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny