W skład każdego z takich systemów wchodzą wykonane ze stali szlachetnej rynny odpływowe, ruszty ozdobne oraz elementy uszczelniające. Montaż odwodnień liniowych jest niezwykle prosty i może go wykonać każdy instalator oraz płytkarz.
Podstawowym elementem systemu jest rynna oprowadzająca wodę.
W pierwszym etapie prac, należy ją ustawić na pożądanej wysokości i wypoziomować. Służą do tego specjalne nóżki montażowe, dlatego jest to czynność stosunkowo łatwa i niezajmująca wiele czasu.
- Wydajność systemu zależy od tego, jaki model syfonu wybierzemy - mówi Krzysztof Kaczmarek, z firmy TECE. - TECEdrainline może odprowadzać nawet 1,2 litra wody na sekundę. Dzięki temu umożliwia instalację w łazience przyborów prysznicowych o dużym wypływie wody. Nie musimy się więc bać o to, że nadmiar wody zaleje naszą łazienkę.
Uszczelnienie to podstawa
Wypoziomowaną rynnę należy podłączyć do odpływu i całkowicie zanurzyć w warstwie jastrychu. Dzięki temu system będzie stabilny i wytrzymały, nawet w przypadku bardzo dużych obciążeń. Bardzo ważnym elementem jest wykonanie właściwego uszczelnienia. W tym celu stosuje się specjalne mankiety oraz powłoki izolacyjne.
Później pozostaje nam już tylko ułożenie wierzchniej warstwy posadzki - płytek ceramicznych bądź kamienia naturalnego i przykrycie rynny ozdobnym rusztem - jedynym widocznym w pomieszczeniu elementem odwodnień liniowych. Na rynku dostępne są także ruszty, które można wypełnić materiałem użytym do wykonania podłogi np. płytkami.
Bez cięcia, bez kłopotu
Coraz bardziej popularne odwodnienia prysznicowe umożliwiają nie tylko pozbycie się z łazienki tradycyjnego brodzika, ale przed wszystkim większą swobodę w projektowaniu stanowiska prysznicowego. Rynny i ruszty możemy nabyć w kilku rozmiarach, a nawet w wersji narożnikowej. Dzięki niewielkiej wysokości montażowej, mogą być stosowane praktycznie w każdym budynku. Poza tym, można je montować na obrzeżu stanowiska, lub przy samej ścianie.
- W trakcie instalacji odwodnień liniowych nie musimy wykonywać poprzecznego cięcia płytek ceramicznych, co jest konieczne w przypadku tradycyjnych kratek odpływowych - dodaje Kaczmarek. - W odróżnieniu od odpływu centralnego różnica poziomów pomiędzy podłogą całej łazienki a natryskiem jest praktycznie niewidoczna.
Dzięki temu odwodnienia liniowe idealnie integrują się z całą posadzką i są rozwiązaniem bardzo estetycznym. To jak duże stanowisko prysznicowe wygospodarujemy i w jaki sposób odgrodzimy je od pozostałej części łazienki zależy tylko od nas.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Te popularne seriale wracają na ekrany tej jesieni. Sprawdź, co o nich wiesz - QUIZ
- Nowa żona Ronaldo: czwarta i młodsza od niego o 14 lat. Takie było ich wesele [WIDEO]
- Nowy "Znachor" to najlepsza ekranizacja w historii? Tym się różni od starego klasyka
- Trzyosobowa rodzina zginęła w wypadku na A1. Wiadomo, z jaką prędkością pędziło auto