Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odstresuj się na pastwisku. Eksperci przekonują, że beczenie owiec może mieć terapeutyczne działanie

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
W jaki sposób spacer po pastwisku owiec lub lesie może wpłynąć na naszą duszę i ciało?
W jaki sposób spacer po pastwisku owiec lub lesie może wpłynąć na naszą duszę i ciało? pixabay.com
Owce beczą, trawa się zieleni, bukowy las szumi. Pastwisko może mieć kojącą moc dla wielu ludzi, zwłaszcza tych, którzy szukają wytchnienia od miejskiego zgiełku i stresującego trybu życia. Tak uważają autorzy książki „Złap oddech na pastwisku. Terapeutyczne beczenie owiec” prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz inż. Roman Cieślar, hodowca owiec szetlandzkich i owczarków podhalańskich.

Ludzkie zdrowie fizyczne i psychiczne jest głęboko związane z interakcją z przyrodą. Kiedy jesteśmy oddzieleni od otaczającego nas środowiska naturalnego, może to prowadzić do różnych problemów i trudności.

Wyjdź na pastwisko. Owce mają moc?

Wielokrotnie już udowodniono, że kontakt z naturą ma działanie uspokajające na nasz umysł. Obejrzenie pięknych krajobrazów, szept liści na wietrze, śpiew ptaków czy tytułowe beczenie owiec mogą przyczynić się do redukcji stresu i poprawy samopoczucia. Na złe samopoczucie i ogólną kondycję fizyczną pomaga zbliżenie z naturą, a jak twierdzą autorzy książki, nawet taką jak owce w hodowli.

Oczywiście korzyści wynikające z kontaktu z naturą i zwierzętami mogą być indywidualne i zależeć od preferencji każdej osoby. Jednak ogólnie rzecz biorąc, zbliżenie z naturą, nawet w prostych formach, może stanowić ważny element dbania o nasze zdrowie i dobre samopoczucie.

Ta perspektywa nauki i praktyki zawarta w książce dwóch ekspertów w temacie, inspiruje do podejścia do zootechniki w sposób holistyczny, co przynosi korzyści zarówno tej dziedzinie, jak i dobrobytowi zwierząt gospodarskich oraz całemu środowisku przyrodniczemu.

„Na początku pastwisko zachwyca – krajobraz, owce, ich beczenie i dzika przyroda w okolicy. Kwitnie miłość i wszystko odkrywasz w kolorowych barwach. Czujesz się jak bohater romansu. Z czasem jednak poznajesz szczegóły i wychodzi na jaw, że życie owiec, pasterzy, ale też i ich obserwatorów nie jest wcale takie proste (…) Należy jednak poszukiwać równowagi pomiędzy wadami a zaletami pastwiskowego trybu życia i wtedy wszystko zaczyna przypominać powieść detektywistyczną” – czytamy w książce.

Natura relaksuje. Wybierz się na spacer po lesie

Czy kiedykolwiek wybrałeś się na spacer wśród natury bez żadnych rozpraszaczy? Bez telefonu, słuchawek w uszach, niczego? Być może nawet o tym nie wiesz, a brałeś udział w popularnej japońskiej odnowie biologicznej polegającej na leśnej kąpieli, czyli shinrin-yoku.

Kąpiel leśna to praktyka sensoryczna, podczas której „kąpiesz” swoje zmysły naturalną stymulacją z lasu lub innego otoczenia przyrody, również pastwiska z owcami.

Pomysł na shinrin-yoku narodził się w Japonii w 1982 roku. Termin powstał w Japońskiej Agencji Leśnej jako sposób na przyciągnięcie większej liczby gości do japońskich lasów. Określali tę praktykę jako „napawanie się leśną atmosferą lub leśną kąpiel”.

Ludzie kąpią się w lesie, aby zmniejszyć stres i ponownie połączyć się z naturą. Praktyka oferuje kilka korzyści zdrowotnych i zyskała popularność jako forma terapii po tym, jak kilka badań potwierdziło jej skuteczność.

Kąpiel leśna ma na celu odwoływanie się do niemal wszystkich zmysłów:

  • aromaterapia z roślin;
  • leśne odgłosy szumu drzew, śpiewu ptaków czy szumu wody;
  • wizualna stymulacja flory i fauny;
  • dotykowe wrażenia miękkiej gleby pod stopami lub liści w dłoni.

W połączeniu te doświadczenia redukują stres, poprawiają zdrowie fizyczne i samopoczucie psychiczne. Powietrze w lasach jest czystsze niż w miastach, a same drzewa zawierają fitoncydy, przeciwdrobnoustrojowe związki organiczne pochodzące z roślin znanych z wielu korzyści, w tym wzmacniania komórek odpornościowych.

Kąpiele leśne nie mogą być prostsze ani bardziej dostępne. Wszystko, czego potrzebujesz, to krótki spacer wśród natury bez żadnych rozpraszaczy. Rzeczywista długość spaceru może się różnić w zależności od preferencji i możliwości fizycznych. W niektórych badaniach uczestnicy odbywali dwa 40-minutowe spacery raz w tygodniu, podczas gdy inni szli na 20-minutowy spacer każdego dnia. Jednak można również czerpać korzyści z leśnych kąpieli, siedząc cicho w lesie i po prostu obserwując otoczenie.

Źródło: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Treehugger

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Odstresuj się na pastwisku. Eksperci przekonują, że beczenie owiec może mieć terapeutyczne działanie - Strefa Agro

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny